Zen öğretisi Hakkında Merak Ettikleriniz?

Zen öğretisi Hakkında Merak Ettikleriniz?

Zen, insanın kendi iç varlığını ve iç yapısının derinliğini görebilme sanatıdır, bağımlılıktan özgürlüğe götüren yoldur.” D.T.Suzuki böyle özetliyordu  Suzuki , en sade ve yalın haliyle . Evet denildiği gibi Zen bir görebilme sanatı ve yoldur. Farklı coğrafya ve toplumlarda pratikleştirerek yaygınlaşmıştır. Aslında iki kültürde etkin olan Zen öğretisi ; Hint-Budist kültürü ve Çin-Tao kültüründen gelme olarak […]

Zen, insanın kendi iç varlığını ve iç yapısının derinliğini görebilme sanatıdır, bağımlılıktan özgürlüğe götüren yoldur.” D.T.Suzuki böyle özetliyordu  Suzuki , en sade ve yalın haliyle . Evet denildiği gibi Zen bir görebilme sanatı ve yoldur. Farklı coğrafya ve toplumlarda pratikleştirerek yaygınlaşmıştır.

Aslında iki kültürde etkin olan Zen öğretisi ; Hint-Budist kültürü ve Çin-Tao kültüründen gelme olarak bilinir.

Zen hakkında bilinen hemen her yerde konu alan bu hikayesini Zen öğretisi ‘ ni daha iyi kavramanız için biz de kadin.info sitemiz olarak paylaşıyoruz.

Budizm konusunda klasik hikaye hemen herkesin bildiği gibi  İ.Ö.563 yıllarında Prens Siddharta Guatama’nın Hindistan’ın kuzey doğusunda bir kralın oğlu olarak dünyaya geldiği , daha  Prens 29 yaşındayken yaşamın acıyla dolu olduğunu kavradığı  ve kurtuluşu aramaya başladığı bilinmekteydi.Uzun yıllar bir ormanda çile ve perhiz içinde meditasyon yaptıktan sonra bunların bir işe yaramadığını anlayıp  kendine işkence etmekten vazgeçer. Bu sefer acıktığında yer, yorulduğunda uyur ve ormanda meditasyona devam eder.

En sonunda bir gün meditasyona oturur ve kendisini bağımlılıktan özgürlüğe geçiren kapıyı aralar Yani aydınlanır, o ana kadar hiç yaşamadığı bir deneyim ile kendisini doğum ölüm döngüsünden, yaşamın acılarından kurtarır ve bir Buda olur. Daha sonra Guatama, tüm duyarlı varlıkların kendisi gibi acıdan kurtulması için , herkese aydınlanmanın yolunu öğretmeye başlar. İşte bu andan itibaren o artık bir Buda ve Bodhisattva’dır. Yani Buda ve Bodhisattva, budistler için belli bir kişinin adı veya lakabı değil aydınlanmaya ulaşmış ve kendisini diğer varlıkların kurtuluşuna adamış kişi anlamındadır. Ve Guatama’dan sonra pek çok Bodhisattva yaşamıştır.

 

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Zen öğretinin temelinde aydınlanma ,arınma vardır. Budizm felsefesinin bir kolu olan zen öğretisi, Hindistan ’dan Uzakdoğu ’ya kadar uzanan bir kökene sahiptir. Günümüzde , yaşam tarzı haline dönüşen zen uygulamaları sağlık açısından büyük faydalar sağlamaktadır.

Zen öğretisi uygulamaları sayesinde zihni arındırma, konsantrasyon sağlama, gerginliği azaltma, rahatlama, mutlu olma, doğru yanlış, güzel çirkin gibi düşüncelerden arınma sağlanır.

Zen öğretisi ile nefesinizi önemseyen, zihninizi özgürleştirin, baskı uygulamayın,herşeye karşı minnet duyun, sadeleşmeye çalışın özgünüze dönün ve sabırlı olmayı bilin.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Merve akyel Merve akyel Özgür harflerin dokunduğu kalemle yazmak, değer katmaktır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al