Yeterli Ve Dengeli Beslenme

Yeterli Ve Dengeli Beslenme

Yeterli Ve Dengeli Beslenme Beslenme denilince akla ilk olarak yeterli ve dengeli beslenme gelmelidir. Çünkü beslenme karın doyurmak olarak algılansa da asla böyle değildir. Beslenme, sağlığı korumak, vücudu geliştirmek için gereksinim duyulan besinlerin yeterli miktarda ve zamanında alınmasıdır. Yeterli ve dengeli beslenme insan sağlığı için büyük önem arz etmektedir. İnsanın vücudunda yaşanan hemen hemen tüm […]

Yeterli Ve Dengeli Beslenme

Beslenme denilince akla ilk olarak yeterli ve dengeli beslenme gelmelidir. Çünkü beslenme karın doyurmak olarak algılansa da asla böyle değildir. Beslenme, sağlığı korumak, vücudu geliştirmek için gereksinim duyulan besinlerin yeterli miktarda ve zamanında alınmasıdır. Yeterli ve dengeli beslenme insan sağlığı için büyük önem arz etmektedir. İnsanın vücudunda yaşanan hemen hemen tüm olumsuzluklar yeterli ve dengeli beslenmeyle aşılabilir. Yeterli ve dengeli beslenmeyen kişiler sık sık hasta olabilir ve sürekli kendilerini yorgun hissedebilirler. Bunun yanında vücut parlaklığı ve hareketlilik azalabilir. Aşırı zayıflık ve şişmanlık da yetersiz ve dengesiz beslenmeye örnektir.

Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı beslenmek için meyve ve sebzeleri bolca tüketmek gerekir. Meyve ve sebzeleri tüketirken yenilebilir kabuğu varsa kabuğunu soymamak gerekir. Vitamin ve mineraller kabukta ve kabuğun altında yoğunlukta bulunmaktadır. Çekirdeğe gittikçe mineral ve vitaminler azalmaktadır. Eğer meyve ve sebzenin kabuğunu soymanız gerekiyorsa çok ince bir biçimde soymalısınız. Ayrıca günümüzde kullanılan hormonlar yüzünden meyve ve sebzede sağlığını kaybetmiştir. Bu nedenle meyve ve sebzenizi doğal seçmelisiniz. Tam tahılları tüketmeniz sağlığınız açısından önemlidir ve temiz tahıllar daha az işlem görmüş olanlardır. Az işlem görmüş tahılları tercih ederek sağlığınızı arttırabilirsiniz. Bunların yanında en önemli sağlıklı beslenme formülü tuz ve şekeri azaltmaktır. Tuz ve şeker bir çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca marketlerde satılan işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmanız sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. İşlenmiş gıdalar bir çok kimyasalı içinde bulundurmaktadır. Bu kimyasallar vücutta tedavisi zor hastalıklara yol açmaktadır. Ayrıca vücudunuzun sağlığını korumak ve metabolizmanızı düzgün çalışmasını sağlamak için günlük su tüketimine dikkat edilmelidir. Yetişkin bir bireyin günde en az 2 litre su içmesi gerekmektedir.

Sağlıklı Beslenme Tek Başına Yeterli midir?

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Sağlıklı beslendiğini düşünen insanlar aslında yanıldığının farkında değil. Günümüzde her besinin sahtesi ya da bir çok işlemden geçirilip sağlıksız hale getirilmişi mevcuttur. Bu nedenle seçtiğimiz besinlerin doğal ve işlem görmemiş olmaması önemlidir. Sağlıklı beslenmenin yanında yapılan egzersiz ya da spor sağlıklı beslenmenin etkisi göstermesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle egzersiz ve spor adımını asla atlamamalısınız.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al