Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebek Bakımı

YENİ DOĞAN BEBEK BAKIMI Anne olmak bir kadın için mükemmel bir duygudur. Bir bebeğe sahip olma duygusu bir kadına anlatamayacak kadar güzel hisler yaşatabilir. Fakat ilk defa anne olan kadınlar bu konu hakkında tecrübesiz oldukları için biraz korku yaşayabilirler. Çevreden duydukları ve okudukları ile kendilerini yönlendirmeye çalışabilirler. Hiç korkmanıza gerek yoktur. Sizlerde yaşadıkça ve bebeğiniz […]

YENİ DOĞAN BEBEK BAKIMI

Anne olmak bir kadın için mükemmel bir duygudur. Bir bebeğe sahip olma duygusu bir kadına anlatamayacak kadar güzel hisler yaşatabilir. Fakat ilk defa anne olan kadınlar bu konu hakkında tecrübesiz oldukları için biraz korku yaşayabilirler. Çevreden duydukları ve okudukları ile kendilerini yönlendirmeye çalışabilirler. Hiç korkmanıza gerek yoktur. Sizlerde yaşadıkça ve bebeğiniz büyüdükçe anne olma duygunuzu daha iyi anlayacaksınız. Şimdi sizlere yeni doğan bakımı ile ilgili birkaç bilgi aktaracağız.

Emzirme: İlk defa anne oluyorsanız daha önce yaşamadığımız bu duygu size çok farklı gelebilir. Fakat emzirme sayesin de bebeğiniz ile daha yakın olacağınızı emin olabilirsiniz. Emzirme yeni doğan bebekler için oldukça önemlidir. Doktorlar ilk altı ay sadece anne sütü önermektedirler. Yeni doğanlarda emzirme olayın da tam bir düzen bulunmaz. Bu dönemde bebeğinizi sık sık emzirebilirsiniz. Emzirme sırasında iki göğsünüzü de kullanmanız daha doğru olacaktır. Yeni doğan bebeklerde gün içerisinde en az on defa emzirme olayı normal olmaktadır. Çocuğunuzu emzirmeniz hem de onu hastalıklara karşı daha dirençli bir hale getirecektir.

Alt değiştirme: Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassastır. Sizlerde bebeğinizin bezini sürekli olarak değiştirmelisiniz. Bebeğinizin bezi ıslak ya da kirli ise 3 saatten fazla o bezin bebeğiniz de kalması bebeğinizin pişik olmasına sebep olabilir. Sizlerde aynı benzin uzun süre bebeğinizin üzerinde kalmasına izin vermeyin. Bebeğinizin bezini değiştirirken de temizliğini doğru bir şekilde yapmaya özen gösterin.

Göbek: Yeni doğan bebeklerde bir miktar göbek bağı bulunur. Bu göbek bağı yaklaşık bir ya da iki hafta sonra kuruyup düşecektir. Sizlerde göbek bağı düşene kadar göbek çevresine temiz ve kuru tutmaya özen gösterin. Bebeğinizin bezini bağlarken göbek bağının bezini dışında kalmasına özen gösterin.

Banyo: Bebeğinizin göbeği düştükten sonra artık banyo yaptırabilirsiniz. Bebeğinize banyo yaptırırken suyun sıcaklığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Oda sıcaklığı: Bebeğinizin üşüdüğünü düşünüp oda sıcaklığına yükseltmeyin. Yaklaşık 20 ile 24°C arasındaki oda sıcaklığı bebekler için uygun olacaktır. Bebeğinizin üşüyüp üşümediğini kontrol etmek istiyorsanız ellerini ve burnunu kontrol edin. Eğer elleri ve burnu soğuk ise bebeğiniz üşüyordur. Bu duruma göre bir tedbir alabilirsiniz.

 

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli