Yemek Yapmanın Kâbus Olmadığını Gösteren 10 İpucu

Yemek Yapmanın Kâbus Olmadığını Gösteren 10 İpucu

Yemek yapmak neden kimileri için büyük bir keyifken bazıları için bir kâbustur hiç düşündünüz mü? Yemek yapmayı bir terapiye dönüştürenlerin mutfaktan uzak duranlardan farkı mutfağı aydınlatan püf noktalarını bilmeleridir. Siz de yemek yaparak dinlenenlerden olmak istiyorsanız mutfağı cennetiniz yapacak ipuçlarını bilmelisiniz. Yemek Yapmanın Keyifli Tarafları Olmalı. Mutlu Etmeli İnsanı. Aşkla Yapılan Yemeğin Lezzetli Olmama ihtimali […]

Yemek yapmak neden kimileri için büyük bir keyifken bazıları için bir kâbustur hiç düşündünüz mü? Yemek yapmayı bir terapiye dönüştürenlerin mutfaktan uzak duranlardan farkı mutfağı aydınlatan püf noktalarını bilmeleridir.

Siz de yemek yaparak dinlenenlerden olmak istiyorsanız mutfağı cennetiniz yapacak ipuçlarını bilmelisiniz.

Yemek Yapmanın Keyifli Tarafları Olmalı. Mutlu Etmeli İnsanı. Aşkla Yapılan Yemeğin Lezzetli Olmama ihtimali var mı?

1. Ah O Soğan Yok Mu?

Soğanı soymak bir dert doğramak ayrı bir derttir. Mutfağın baş tacı olan soğandan vazgeçmek de mümkün değil. Hangimiz soğanı hiç dağılmadan elinde küp küp doğrayan annelerimizi hayranlıkla izlemeyiz ki? Ama mutfaktan kaçmak için geçerli bir bahane deyip sığınmayın hiç. İlla da elde doğramak şart değil.

Doğrama tahtaları ne güne duruyor? Soğanı soyarken üzerine dökeceğiniz sirke hem soyulmasını kolaylaştıracak hem de gözlerinizin yanmasına iyi gelecek. Gözünüzün yaşarmasını önlemek için soyduktan sonra soğanı iyice yıkamayı ve doğrama işlemi boyunca ağzınızda bir yudum su tutmayı da deneyebilirsiniz.

Soğan Doğramak mı?
Soğan Doğramak mı?

2. Ya Soğanı Kavurmak…

Sizi çileden çıkaran bir başka durum da kavrulmayan soğanlar mı? Kavrulmuyorlar çünkü yanıyorlar öyle değil mi? Yemek tariflerindeki pembeleşen soğanların yaratıcısı olamadınız diye üzülmeyin. Suç sizde değil soğanda. Soğan yapısı gereği içine yağ çeker. Bu da yanmaya neden olur. Eğer soğanların üstüne çıkacak kadar su ekleyip suyu çektikten sonra yağ eklerseniz sizin de pembeleşmiş soğanlarınız olacaktır.

3. Kesme Tahtasıyla Başım Dertte!

Durun tahmin edelim: Hem beyaz et için hem de kırmızı et için aynı tahtayı kullanıyorsunuz ve tatları birbirine karışıyor değil mi? Kolayı var. Beyaz et için ayrı, kırmızı et için ayrı tahta kullanın. Aslına bakarsanız balık için de ayrı bir tahtaya ihtiyacınız var.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

4. Domatesi Ezmeden Doğramak.

Altı üstü domates deyip elimize alırız, alttan kayar üstten kayar, nasıl doğrayacağımızı şaşırırız. Bir de tırtıklı bıçak deneyin bakalım.

5. Havuç ve Salatalık Soymaya Tövbe Edenler

Hele bir de soyarken elinize kramp girer ya yemeye bile tövbe ettirir insanı. Ama tövbenizden dönmeniz için ihtiyacınız olan tek şey salatalık soyucu.

6. Hızlı Terbiye

Akşam yemeğine son anda misafir geleceğini öğrendiniz ve aromatik tatlarla ağırlamak istiyorsunuz misafirinizi. Akşam yemeğine pişireceğiniz tavuğun bu kadar kısa sürede aromayı içine çekmesi neredeyse imkânsız. Ama neredeyse… Yağlı kâğıt arasına koyduğunuz tavuğun iki yüzünü iyice baharat ekleyip havaneli ya da merdane gibi ağır bir cisimle döverek hızlıca terbiye edebilirsiniz.

7. Göz Kararı Mı, Ölçü Mü?

Eğer mutfağa aşina değilseniz sakın göz kararı kullanmayın. Gözünüz karar verme pratiği kazanmamış olduğundan yemekleriniz faciaya dönüşebilir. Ölçülere sadık kalmak iyidir.

8. Oda Sıcaklığında Tere yağ

Tereyağın en hızlı şekilde oda sıcaklığına gelmesini istiyorsanız, ihtiyacınız olan miktarı rendelemeyi deneyin. Yemek yapmanın püf noktaları

9. Sarımsağı Unuttuk

Sarımsak soymak bir çeşit işkencedir çoğumuz için. O incecik kabuğu soymaya çalışırken sarımsak ve kabuğu birbirinden ayrılmamak için direnir. Bunun kolay yolu ise sarımsak dişinin üzerine bıçağın dalıyla vurarak çatlamasını sağlamak.

10. Tuzu da Unutalım Bari

Yemek yapmayı ne kadar iyi bilirseniz bilin ya da ne kadar keyifle yaparsanız yapın, bazen yemek için en önemli şeyi yani tuzu eklemeyi unutuyoruz. Neyse en azından sevgimizi kattık. O da tuzu biberi olsun 🙂


Lezzetli ve Güzel yemek yapmanın keyif vereceğine inanan ziyaretçilerimiz için hazırladığımız bu yazı ile ilgili yorumlarınızı konu altında lütfen eksik etmeyin. Yazıyı sosyal medya’da paylaşırsanız tabii ki tuzu biberi olur.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al