Vücut Sağlığımız İçin Yapmamız Gereken Egzersizler

Vücut Sağlığımız İçin Yapmamız Gereken Egzersizler

Hareketsiz bir vücut ve özellikle oturarak çalışanlar için önerebileceğimiz egzersiz önerileri bu makalemizde bulunabiliriz.

Eklem ve kas ağrıları, kaslarda güçsüzlük pek çok insanın sorunu durumundadır. Bu problemlerin en büyük nedenleri: Hareketsizlik, egzersizden uzak bir yaşam belirleme ve duruş bozukluklarıdır. Özellikle masa başı iş yapan kişilerdeki yanlış oturma şekiller, uzun süre hareketsiz kalmaları bu problemlere davetiye çıkarmaktadır. Bunların yanı sıra vücudu spor yaparken aşırı zorlama, yapılan ani zorlayıcı hareketler de kas ve eklem problemlerine sebep olmaktadır. Bunun çözümüyse doğru egzersiz uygulamalarıdır.

Sağlığınız için Egzersiz Önerileri

Egzersiz Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle egzersiz öncesi vücudu esnetme hareketleri çok önemlidir.  Açma-germe hareketleri yapılmadan ve ısınmadan yapılan egzersizler sonucu kas yırtıkları oluşabilmektedir. Bu nedenle egzersiz öncesi baş ve boyundan başlanarak sırasıyla omuz, kollar, bel ve bacaklar esnetilmelidir.

Her Gün Vücut Sağlığı İçin Yapmamız Gereken Egzersizlerden Bazıları:

Sırt Tutulmalarına İyi Gelen Egzersizler:

Bu hareketler bir sandalyede dik şekilde oturularak yapılır. İki kol çapraz yapılarak sandalyenin iki kenarından tutulur derin bir nefes alınır. Ve nefes verilirken sırt kambur pozisyonda aşağıdan yukarı doğru itilir. Bu hareketle sırt tutulması problemleri hafifletilmektedir. Diğer bir harekette ise ayakta dik durulur. Kişi duvara yaslanır. Ve duvarla sırtının arasına çok büyük olmamak şartıyla yuvarlak bir cisim konur. Aşağı yukarı hareket ettirerek sırt kasları yumuşatılır.

Egzersiz Önerileri

Bel Tutulmasına İyi Gelen Egzersizler:

Bu hareketler sert ve düz bir zemine uzanmak suretiyle yapılır. Önce sağ bacak hemen ardından sol bacak karna çekilir. Bu hareketi uygularken beli zorlamamak önemlidir. Diğer bir harekette ise yere sırt üstü yatılır. İki diz birden karna çekilir. Yaklaşık 10 sn bu şekilde bekledikten sonra bacaklar eski konumuna getirilir.

Kalbe İyi Gelen Egzersizler:

Kalbe iyi gelen en önemli egzersizlerden biri düzenli yapılan yürüyüşlerdir. Günde ortalama 20 dakikalık bir yürüyüş kalp ve vücut sağlığı için çok faydalıdır. Düzenli yapılan bir yürüyüş kan dolaşımını sağlar, kalbin ve diğer iç organlarının kanlanmasını sağlar. Ağır spor yapmamak şartıyla yapılan düzenli sporun bazı kalp rahatsızlıklarını iyileştirdiği görülmüştür.

Kadın sitemizde yer alan Egzersiz konuları ile ilgili diğer makalelerimizi “Egzersizler” kategorimizi inceleyebilirsiniz. Egzersiz olayı biraz da disiplin ve düzen işidir. Hayatımızın içine entegre edip her gün az ama düzenli yapmak gerekmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor