Varisler Sağlığınızı Bozabilir

Varisler Sağlığınızı Bozabilir

Kadınlarda erkeklere oranla 4 kat fazla görülen varisler, yalnızca estetik görünümü bozmakla kalmayıp kalp damar sağlığını da olumsuz etkiliyor. Fazla kilolar, hareketsizlik, çok ayakta kalmak ve genetik faktörler… Tüm bunlar bacaklarda varis oluşumuna zemin hazırlayan önemli etkenlerin başında geliyor. Kadınlarda erkeklere oranla 4 kat fazla görülen varisler, yalnızca estetik görünümü bozmakla kalmayıp kalp damar sağlığını […]

Kadınlarda erkeklere oranla 4 kat fazla görülen varisler, yalnızca estetik görünümü bozmakla kalmayıp kalp damar sağlığını da olumsuz etkiliyor.

Fazla kilolar, hareketsizlik, çok ayakta kalmak ve genetik faktörler… Tüm bunlar bacaklarda varis oluşumuna zemin hazırlayan önemli etkenlerin başında geliyor. Kadınlarda erkeklere oranla 4 kat fazla görülen varisler, yalnızca estetik görünümü bozmakla kalmayıp kalp damar sağlığını da olumsuz etkiliyor.

Çoğunlukla vücudun tüm yükünü taşıyan bacakların alt kısımlarında görülen varis hastalığı, bacaklardaki toplardamarların genişlemesi ve venöz kapakçıkların yetersiz kalması sonucu gelişen ve hoş olmayan görüntülerle kendini gösteren bir toplardamar bozukluğudur.

Varis hastalığı ile başa çıkmak için doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması kadar koruyucu tedbirlerin alınması da büyük önem taşımaktadır.

Varis hastalığı ve güncel tedavi yaklaşımları hakkında toplumu bilinçlendirme amacı ile 22 Mart 2014 Cumartesi günü Memorial Ataşehir Hastanesi’nde halka açık ve ücretsiz sağlık söyleşisi düzenlenecek. Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Azmi Özler, Op. Dr. Fikri Yapıcı ve Op. Dr. Altuğ Sağır‘ın konuşmacı olarak katılacağı “Memorial Sağlık Söyleşisi” ile varis hastalığı hakkında merak edilenler cevaplanacak.

Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Azmi Özler, genellikle çok ileri evrelere gelene kadar önemsenmeyen varis hastalığında genetik faktörler kadar düzensiz yaşam tarzının da etkili olduğunu vurgulayarak tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi:

Varis ile insanlar depresyona girebiliyor

Bacak damarlarının görünür halde olması her zaman hastalık anlamına gelmemektedir. Ancak varisler geliştiğinde de damarlar ciltten kabarık, mor renkte ve hoş olmayan bir görünüme neden olur. Varisler neredeyse bazı kişilerin bacaklarından utanır hale geldiği ve ne yapacağını bilemediği durumlardır. Hatta bu hastalık nedeniyle yalnızlaşan ve depresyona giren kişiler olduğu gözlemlenmektedir. Varis oluşumunda en büyük etkenlerden biri de hareketsiz yaşamdır.

Tedavi için erken tanı şart

Varis hastalığı ilk aşamalarında görüntü açısından olumsuz sonuçlar vermediği için önemsenmeyen ve tedaviye başlanmadığı için geç kalınıp çok iyi sonuçların alınamadığı bir hastalık grubudur. Bunun için erken evrelerde teşhis konulması tedavinin en önemli kısmını oluşturmaktadır.

Kozmetik ve sağlık açısından olumlu sonuçlar alınıyor

Klasik ameliyat yöntemleriyle tedavi yapılabildiği gibi günümüzde hastaya daha az zarar veren modern yöntemlerle daha estetik sonuçların elde edilmesi mümkün olmaktadır. Bu estetik yöntemlerde özellikli modern cihazların ve deneyimli cerrahlar tarafından kullanılması son derece başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

Program Detayları

Tarih: 22 Mart 2014 Cumartesi
Saat: 14.00

Yer: Memorial Ataşehir Hastanesi Toplantı Salonu

Konuşmacılar:
Prof. Dr. Azmi Özler, Op. Dr. Fikri Yapıcı, Op. Dr. Altuğ Sağır

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor