Vajinal kaşıntı neden olur? Bitkisel Tedavisi

Vajinal kaşıntı neden olur? Bitkisel Tedavisi

Vajinal kaşıntı neden olur? Vajinal Kaşıntı Tedavisi hakkında yazı dizimiz. Çoğu bayanın yaşamı boyunca en az bir kez karşılaştığı bu durum, kadının gün boyu huzursuz hissetmesine ve de günlük rutin işlerine konsantre olamamasına neden olmaktadır. Tatlı ve de ufak sızlamalarla gerçekleşen vajinal kaşıntı genital bölgede mantar hastalığının oluşmuş olmasından dolayı kendini göstermektedir. Çoğu bayan ruhsal […]

Vajinal kaşıntı neden olur? Vajinal Kaşıntı Tedavisi hakkında yazı dizimiz. Çoğu bayanın yaşamı boyunca en az bir kez karşılaştığı bu durum, kadının gün boyu huzursuz hissetmesine ve de günlük rutin işlerine konsantre olamamasına neden olmaktadır.

Tatlı ve de ufak sızlamalarla gerçekleşen vajinal kaşıntı genital bölgede mantar hastalığının oluşmuş olmasından dolayı kendini göstermektedir. Çoğu bayan ruhsal durumlarını dahi esir altına almış olan bu kaşıntıya rağmen doktora görünmemekte inat ederler. Kimi kadın için vajinadaki bu kaşıntı bir utanç kaynağıdır. Ancak yüz kadından sekseninin bu hastalıktan mustarip olduğunu ve de bu hastalıkla başa çıkabilmek için bir uzmandan yardım almanın faydalı olacağını unutmamak gerekir.

Erkeklerde de olması muhtemel olan bu mantar hastalığının kadınlarda daha sık görülür olmasındaki en büyük neden, vajinanın sahip olduğu doğal yapıdır. Vajina nemli ve sıcak bir yapıya sahip olduğundan dolayı bu bölge bakterilerin üreyebilmesi için iyi bir ortam oluşturmaktadır. Tabi bu bölgede bakteri üremesini tetikleyen bir takım durumlarda olabilmektedir.

Doğum kontrol hapları, bilinçsizce kullanılan antibiyotikler, yeterli hijyenin sağlanamaması, aşırı stres, bağışıklık sistemi, giyilen kıyafetler, hormonel değişimler ve de yanlış beslenme vajinada bakterilerin üreyerek mantar hastalığının oluşumuna olanak sağlamaktadır.

Peki ne yapmalı? Doğum kontrol hapları ve de antibiyotikler mutlaka bir uzman tavsiyesi sonucunda kullanılmalı bilinçsizce kullanımına son verilmelidir. Nitekim bu bilinçsiz kullanım yalnızca mantar hastalığını tetiklemekle kalmayıp daha başka bir takım problemleri de beraberinde getirebilmektedir.

Giyilen dar kıyafetler de vajinal bölgenin daha kolay terlemesine neden olmakta ve de bakterilerin hızla yayılmasına olanak sağlamaktadır. Bağışıklık sistemine direk etki edeceğinden dolayı stresten kaçınmalı ve de düzenli beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip bünye, hastalıkların oluşumu için elverişli bir temel oluşturmaktadır.

Vajinal Kaşıntı Türleri ve Tedavisi

Çeşitli Mikropların Neden Olduğu Vajinal Kaşıntı

Çeşitli mikroplar vajinada yanma ve iltihaplanma gibi rahatsızlıklara neden olur. Bu nedenle önce beyaz akıntı meydana gelir.

Bu üç tip kaşıntının geçirilmesinde şu banyo kürü önerilmektedir.

Bir tencerede 3-4 litre suya 2 su bardağı un kepeği ile 1 avuç ceviz yaprağı konmalı, 5 dakika kaynadıktan sonra 20 dakika demlenmeye bıralıklamlıdır, daha sonra bu su birleğene aktarılıp günde 1-2 defa bu suya oturulmalıve ud yeri iyice yıkanmalıdır.

Parazitlerin Neden Olduğu Vajinal Kaşıntı

Parazitler insan vücuduna umumi tuvaletlerden, havuz ve banyolardan geçebilir. Parazitler vajinanın dış kısmına yerleşir ve orada ürerler.Daha sonra kaşıntıya ve akıntıya neden olurlar. Akıntı önce beyaz iken yeşil-sarı bir hal alır ve pis kokar.

Bu kaşıntıyı kesmek için; 5 litre su içerisine 1 avuç ayrık kökü, 1 avuç kiraz sapı, 1 avuç kekik ve 1 avuçta kocayemiş yaprağı, koyarak 10 dakika kaynatılır. 15 dakika demlendikten sonra süzülen su, sıcak su bulunan leğenin içine aktarılır. Bu suya oturularak ud yerinin iyice yıkanması sağlanmalıdır.

Beslenme Hatalarından Kaynaklanan Vajinal Kaşıntı

Aşırı miktarda hamurlu ve şekerli yiyecekler idrarda asite neden olur. Bu da ud yerinde kaşıntı meydana getirir. Bu gibi durumlarda bol miktarda çiğ sebze ve meyve tüketilmesine dikkat edilmelidir. Ud yeri terlememeli ve ılık su ile bol bol yıkanmalıdır. Çok miktarda çay, kahve, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, domates, çilek ve kavun yenmemelidir. Günde 2-3 limon yenmesi kaşıntların giderilmesine yardımcı olacaktır.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Merve akyel Merve akyel Özgür harflerin dokunduğu kalemle yazmak, değer katmaktır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al