Üsküp’ün Süslü Köprüleri, Makedonya (Avrupa)

Üsküp’ün Süslü Köprüleri, Makedonya (Avrupa)

Türk Havasında Avrupa Gezisi Üsküp hakkında bilgiler gezi rehberi.

Makedonya‘nın başkentinde yer alan Üsküp, Vardar Nehri yanından ikiye bölünüyor. Bu nehir üstünde yer alan Üsküp Köprüleri ise şehrin iki yakasını birbirine bağlamaktadır. Yıllar boyu Osmanlı koruması altında kalan Makedonya’da Türk nüfusu oldukça fazla oluyor. Türkler ile Arnavutlar Vardar Nehri’nin bir yanından yoğunlaşmış durumunda iken, nehrin öbür yanından çoğunlukla Makedonlar yaşamaktadır. Vardar Nehri’ni süsleyen köprüler arasında yer alan en ünlü köprü, Taş Köprü oluyor. Makedonya Meydanı ile Eski Çarşıyı birbirlerine bağlayan ise Fatih Sultan Mehmet köprüsü olarak, bilinen Taş Köprü, aynı zamanda ise şehrin sembollerinden birisidir.

Türk ile Arnavutların çoğunlukta yaşadığı, Osmanlı’ya ait yapıların bulunduğu, coğrafyayı Makedon nüfusunun ağırlıkta bulunduğu bölgeye bağlayan tarihi 12 kemerli Taş Köprü oluyor. Kentin hızla değişen bu görünüşünü kimi insanlar beğeniyor, kimi insanlar ise beğenmiyor. Tasarı kapsamında Vardar Nehri üstünde yeni köprüler de ilave edilmiştir. Balkanların ikiye böldüğü bu bölgede kentin Müslüman olan kimliği gündüz, Hıristiyan olan kimliği ise geceleri ön plana çıkıyor. Bu sebeple Üsküp’e gündüz Müslüman, gece Hristiyan şehir diyebiliriz.

Üsküp Çarşı

Üsküp’ün Özellikleri

Üsküp heykeller, kenti olarak biliniyor. Kentin en işlek olan yeri heykellerle süslenmiş oluyor. Ayrıca burada şöyle bir dilden dile dolaşan bir espri bile varmış;%70’i Makedon olan, %20’si Arnavut olan, %10’u da heykel olan. Bunun yanında bu yeni şehir planı ile Vardar Nehri üstünde yeni köprüler ile Arkeoloji Müzesi gibi yer alan çok şık yapılar da yapılmış oluyor.

Kimileri hala yapım aşamasında olan ve iskelelerle çevrili olmaktadır. Bu yoğun çalışmaların en güzel ürünü olan bizce şehir ışıklandırmaları olmuştur. Hava karardığında şehre sanki sihirli bir değnek değiyor ve muhteşem görünen pasta gibi yanan binaları ile köprüleriyle birden sanki başka bir şehir oluyor. Üsküp geceleri gündüzünden kesinlikle daha güzel olan yerlerden birisi oluyor.

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli