Türkler Gelinlik Konusunda Çok Hassas

Türkler Gelinlik Konusunda Çok Hassas

Gelinlik deyince akla ilk gelen şey kar beyazı dır. Her genç kızın ve özellikle Türk geleneklerinin vaz geçilmezlerinden biri olarak akla gelen gelinlik çok eski bir tarihe dayanmaktadır ve toplumumuzun önemle baktığı en uygun düğün kıyafetidir dir. Her yıl değse bilen moda ise gelinlik tercihlerimizi de belirlemektedir. Tasarımcı Seza nur Akay  gelinlik tarih çesine kısaca […]

Gelinlik deyince akla ilk gelen şey kar beyazı dır. Her genç kızın ve özellikle Türk geleneklerinin vaz geçilmezlerinden biri olarak akla gelen gelinlik çok eski bir tarihe dayanmaktadır ve toplumumuzun önemle baktığı en uygun düğün kıyafetidir dir. Her yıl değse bilen moda ise gelinlik tercihlerimizi de belirlemektedir.

Tasarımcı Seza nur Akay  gelinlik tarih çesine kısaca deyindi ve Türk kadınlarının tercihlerini anlattı.

“1950-1960’lı yıllarda belden kabarık gelinlikler tasarlanırken, 1980-1990’lı yıllarda kumaşlarda ve modellerde farklılaşma görüldü.

Gelinlik modasında, 2000’li yıllarda 1960’lı yılların sadeliği ön plana çıktı. 2010’lu yıllardan itibaren de belden kabarık, tül etekler, şifonlar ve organzeler moda oldu. “Türk gelinlerin bu konuda çok hassas olduğunu da belirten akay hazır gelinliğe doğru giden bir sistem olsuda yinede kişiye özel dikimlerin daha çok tercih edildiğini bildirdi.

ABD de çin malı hazır gelinliğin tercihi edilse de Türkiye de henüz öyle bir talebin olmadığını belirten akay Türk gelini kendine has bir tarz ve özel gelinlik giymeyi tercih ediyor diye ekledi.
Bir gelinlik çok emek isteyen bir kıyafettir, önce tasarlanma aşaması olur bu aşama en az bir hafta sürmektedir, ardından çizime göre modelin kalıbı çıkarılır, sonra modele ve tasarıma uygun kumaş seçimi yapılır ve kesim gerçekleşir.

Ardından dikim aşaması ve bravolar başlar eklenecek dantel, inci,taş aksesuarları eklenerek aşamalar tamamlanır gelinlik 4 günde hazır hale gelir, gelinlik özel dikim ve işçilik istiyorsa tamamlanması genelikler1 ay gibi bir sürede hazır hale gelebilir ancak.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Bu yıl uçuşan kumaş ve tüllerin , kabarık eteklerin tercih edildiğini ekleyen Akay gelinlerin artık renkli ayakkabı ve kuşaklarlar, çiçeklerle yaz düğünlerini daha renkli bir halde tamamlamak istiyorlar.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
gelinlik modelleri

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al