Türkiye’nin ilk Kadın Partisi Kuruldu

Türkiye’nin ilk Kadın Partisi Kuruldu

Ülkemizde cinsel ayrımların ciddi oranda devam ettiği dönemler bitmiyor. Bu bir ayrım olarak gözükse de kadınları koruma altına alma vizyonu oluşturan ve kadın hakları için daha fazla emek vermeyi amaçlayan bir grup, Türkiye’de Kadın Partisi Kurdu. İşte Kadın Partisi ile ilgili Haberin devamı; Türkiye’nin ilk kadın partisi 25 Haziran’da kuruldu. Kurucu isimler, Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na verdikleri […]

Ülkemizde cinsel ayrımların ciddi oranda devam ettiği dönemler bitmiyor. Bu bir ayrım olarak gözükse de kadınları koruma altına alma vizyonu oluşturan ve kadın hakları için daha fazla emek vermeyi amaçlayan bir grup,

Türkiye’de Kadın Partisi Kurdu. İşte Kadın Partisi ile ilgili Haberin devamı;

Türkiye’nin ilk kadın partisi 25 Haziran’da kuruldu.

Kurucu isimler, Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na verdikleri dilekçenin ardından, Anıtkabir’i ziyaret etti.

Partinin kurucuları arasında 7 kadının yanısıra, iki erkek de yer aldı. Partinin erkek kuruculardan makine mühendisi Kemal Murat Günay (56), erkeklerin partiye destek olması gerektiğini vurgulayarak, şöyle dedi:

ERKEK EGEMENLİĞİNDEN MUTLU DEĞİLİM
“Toplumumuz erkek egemenliği altında. Bundan mutlu değilim. Toplumun her alanında eşitliği sağlayan uluslar, çok daha iyi yerdeler. Bizim de buna başlamamız gerektiğini düşündüm, fikir aklıma yattı.

Çevremdeki erkeklerden, ‘Ne işin vardı kadınların arasında’, ‘Akıntıya kürek çekiyorsunuz’ diyenler oldu. Kadınlardan da tepki verenler oldu. Hatta onların tepkisi daha sert oldu. Bazıları, ‘Başka işin yok muydu’ dedi.

BİZ YEŞİLLER GİBİ MİSYON PARTİSİYİZ

Uzman Psikolog Faruk Öğünç (47) ise çevresinden olumlu tepkiler aldığını belirterek, “Kadınlar siyasete adım atmazsa, erkekler onlara bu alanı vermeyecek. Partimiz, feminist bir hareket değil. Yani tamamen kadın hareketi değil” dedi.

Düşünceli ve kendini adamış  yurttaşlardan oluşan 
küçük bir grubun  dünyayı değiştirebileceğinden 
kuşku duyulmasın;  bu hep böyle olur.

Margaret Mead

 

Bu haberimiz “İHA” ajansından alınmış olup haberler üzerinde izinsiz alıntı ve değişiklik yapılamaz.

 

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli