Topraktan Ev almak karlı mıdır?

Topraktan Ev almak karlı mıdır?

Topraktan ev almak ne kadar karlı? Gayrimenkul yatırımları hakkında en çok merak edilen soruları bu makalemizde sizler için cevap verdik.

İnşaata başlamadan önce güvenilir bir müteahhitten evi satın almak bittikten sonra satın almaya göre çok daha uygun fiyatlı olabilir. Bu noktada ki en önemli problem parasını daha önceden ödediğiniz inşaat’ın tamamlanması ya da yarıda kalması riski olduğu için güvenilir bir müteahhitten satın alınıyor olması önemlidir. Aynı zamanda ne kadar güvenilir olursa olsun müteahhit üstlenici firmanın sizin haklarınızı koruyabilmesi için detaylı bir anlaşma imzalamanız problemlerin baştan çözülmesini sağlayacaktır.

Sözleşme içeriğinde mutlaka inşaatın tamamlanacağı zaman ile alakalı bir yaptırım maddesinin bulunması önemlidir. Her gecikme için ödenecek olan tazminat müteahhit yüklenici firmaya zor duruma sokacağı için inşaatın hızlıca tamamlanmasını isteyeceklerdir ve bu sayede sizler zamanında evlerinizde bulunabilirsiniz. Bu tarz bir anlaşmayı kabul etme duruma tabii ki müteahhitler için de kolay değildi çünkü inşaat sektörü genelde hammaddenin dolar ile alındığı bir sektör olduğundan dolayı riski büyük bir sektördür.

Sizler yatırımı yapan kişiler olarak inşaatın yeri de kalmasını engellemek adına maddeler kaldırmaya çalışırken aynı şekilde müteahhit firma da sizden olabildiğince uzun zaman isteyecektir. Gayrimenkul yatırımları genel de ileriye dönük ve uzun vadede ciddi kar getiren yatırım olduğu için sizler bu alanda inşaat başlamadan ev alırken mutlaka evin o bölgedeki ilerleyen yıllarda değerinin artacağı ya da atamayacağı konusunda detaylı bir bilgi sahibi olmalısınız.

Her koşuluyla içimize sinen bir arsada uygun fiyatlı bir evi öncesinde satın almak tabii ki karlı olacaktır. Hatta öyle ki 6 ay içerisinde tamamlanması mümkün olan bir daireyi 90 bin lira civarında satın alıp inşaat tamamlandıktan sonra 130 140 bin lira civarında satışını gerçekleştirmek çok sık rastlanan bir durumdur. Müteahhitlerin sizinle kar oranlarını altında yatan temel sebep ise başlangıçta inşaatı tamamlayabilecek ya da şirketine finansa edebilecek olan güce maddi olarak hazır olmamasıdır

Eğer her konuda karar verdiyseniz tabii ki inşaat başlamadan topraktan eve girmek mantıklı bir yatırım olacaktır. Dünyada bu sektör sayesinde herhangi bir işle uğraşmayı bu alanda çalışma gerçekleştiren çok fazla emlak devi bulunmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor