Stresten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Stresten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Stresten Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Stres ve kurtulmanın çözümleri hakkında geniş yazı dizimizi kadın sitemizde paylaştık. Şehir hayatının getirdiği yoğunluk insanları ister istemez stresle karşı karşıya getiriyor. Bunları aşmaya ve nefes almak çoğu zaman zor olsa da imkânsız değil. Stres birçok hastalığa davet çıkararak insanları hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak yıpratıyor.  İşte sizler için […]

Stresten Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Stres ve kurtulmanın çözümleri hakkında geniş yazı dizimizi kadın sitemizde paylaştık. Şehir hayatının getirdiği yoğunluk insanları ister istemez stresle karşı karşıya getiriyor. Bunları aşmaya ve nefes almak çoğu zaman zor olsa da imkânsız değil.

Stres birçok hastalığa davet çıkararak insanları hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak yıpratıyor.  İşte sizler için denenmiş etkili çözümleri derledik!

Stresten Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Bitkisel ve Pratik Çözümleri

Banyo yapmak anne karnında yaşadığımız süreyi anımsattığı için huzurlu gelir. Suyun altına kendimizi bırakmak sakinleşmemizi ve kendimizi dinlememizi sağlar.  Stresli üzgün olduğunuz zaman vücudunuzu küvete bırakın. Banyoda sevdiğiniz kokuları, vücut losyonlarının verdiği muhteşem kokuları ile duyusal olarak rahatlayabilir, günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Uyurken kokulardan yararlanın. Kokular insanı psikolojik olarak rahatlatır. Özellikle lavanta kokularını uyurken tercih edin çünkü hem kan akışını hızlandırır hem de uykuya kolay dalabilirsiniz. Oda spreyi, minik içerisinde lavanta olan keselerden yararlanabilirsiniz.

Ayaklara masaj yapmak reflektif bir tedavi türüdür. Basınç uygulanarak vücuda dokunmak, masaj yapmak gevşemeyi sağlar. Ayaklara masaj yapmak migreni bile yatıştırıcı etkisi vardır. Aynı zamanda yeni doğan bebeklerin ayaklarına masaj yapıldığında daha rahat uyur ve gaz problemini çözebilir.

Başınıza masaj yaptığınızda gerginliğinizi alır ve sizi rahatlatır. Bir de üzerine sevdiğiniz bir bitki çayı içtiğinizde sinir sisteminizin rahatladığını hissedersiniz. Sıcacık meyve kokulu çaya kim hayır diyebilir?

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Şimdi söyleyeceğimiz tüyo çok tatlı ve yararlı! Çilek ve bitter çikolatayı denediniz mi? Çilek vitamin C bakımından oldukça zengindir ve bitter çikolatada beyin merkezine mutluluk hormonu salgılaması için emir verir. Bu sayede stresten uzaklaşmanıza yardım eder.

Bilimsel araştırmalar papatya çayı, adaçayı gibi sakinleştirici etkisi bulunan çaylar içildiğinde hormonların harekete geçtiğini ve rahatlama sağladığını kanıtlamışlardır.

Masaj yaptırmak, saunaya gitmek ya da buhar banyosu sinirsel olarak gevşemenizi sağlayarak stresten uzak olmanızı sağlar.

Psikoloji üzerinde önemli bir etki yaratan şey ise mum yakmak… Mum yakmak bireyi çeşitli hayal dünyalarına dalmasına yardım eder ve umutsuzluğu gidermeye yardımcı olur. Hayal kurmak da gün içerisinde yaşanan stresten uzaklaşılmasını sağlar. Yaşlanma stres ile birlikte hızlanır bunun için olabildiğince gülümsemeye çalışın. Hayatınızda gülümsemeleri, mutlu anıları, sevdiklerinizle olan hatıralarınızı yaşayın ve bunları biriktirin.

Stresten Kurtulmanın Yolları hakkında bilgileri incelemeye devam edebilirsiniz.

Biriktirmek günümüz teknolojisindeki en kolayı nasıl mı? Tabii ki fotoğraf, video, küçük notlar, mesajlar ile… Çok stresli dönemlerde mutlu olduğunuz fotoğraflara bakın ve o an ki mutluluğunuzu hissedin… Çok sevdiğiniz birine “özledim” diye mesaj atın karşılığında alacağınız cevap stresinizden iz taşıyacak mı sizce? Bolca sevin doğayı, hayvanları, insanları ama en çok kendinizi.. .Kendini seven insan stresli anını yönetebilir. Güçlüdür, kendine hâkim olduğu için o anın geçeceğini de bilir.

Hayatınıza heyecan katın. Adrenalin seviyorsanız dağa tırmanışı gibi sporlar yapın. Hobi edinin. Hobi edinmek yaptığınız işle bağlantınızı kesmek anlamına gelmiyor. Sorumluluklarınız dışında kendinize zaman ayırmayı ifade ediyor. Meditasyon da kendi iç benliğinizi bulmanıza yardımcı olur ve stresi azaltır. Yoga bunun için en etkili yöntemdir.

Stresten Kurtulmanın Yolları Nelerdir? konusu ile ilgili konu altında ki yorum bölümünden düşüncelerinizi iletebilirsiniz. 

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al