Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor yapmak sabır ve direnç isteyen bir şeydir. Aslında herkes spor yapmayı içten içe istese de çoğu kişi uzun zaman düzenli bir spor yapamadıkları bilinmektedir.

Türkiye’de spora aşırı bir merak vardır. Çoğu insan büyük bir hevesle spor salonlarına yazılıp ya da spora başlayıp kısa sürede vazgeçmektedirler. Spor yapmak sabır ve direnç isteyen bir şeydir. Aslında herkes spor yapmayı içten içe istese de çoğu kişi uzun zaman düzenli bir spor yapamadıkları bilinmektedir.

Özellikle evde yapılan spor ve egzersiz hareketleri için uzman görüşleri dinlemeli ve ilk defa spora başlıyorsanız ısınma ve hafif tempolu hareketleri tercih etmelisiniz. Bu noktada kadin.info sitemizde bu noktada önemli başlıkları kaleme almayı değerli ziyaretçilerimiz için uygun bulduk.

Bilinçsiz evde spor yapmakta insana yarar yerine zarar sağlayabilir. Bilinçsiz yapılan spor çeşitli sakatlıklara yol açabilir ya da vücudu boşa yorup zarar verebilir. Spor yapmak için bazı dikkat edilmesi gereken konular vardır.

Spora Başlamadan Isınma: Spora başlanmadan önce kesinlikle vücudu spora hazırlamalıyız. Bazı ısınma hareketleri, esneme hareketleri ya da hafif tempolu bir koşu spor esnasında sakatlanma riskini en aza indirecektir. Spora ısınmadan başlamak vücudun direk zorlanmasıyla uzun süren sakatlıklara yol açabilir.

Spora Başlamadan ve Sonrasında Beslenme: Spora başlanmadan en az 1 buçuk ya da 2 saat önce yemek yemeyi kesmeniz gerekmektedir. İlla bir şey yemeniz gerekiyorsa elma ya da muz yenebilir. Midenin spora başlarken dolu olması, spordan erken kesilmenize, yorulmanıza ve mide bulantısına neden olup sporu yarıda bırakmanızı sağlayabilir. Spordan sonra da hemen bir şeyler yenmemeli araya biraz zaman sokulmalıdır. Yorgun vücut direk besinle karşılaştığında mide bulantısı yaşanabilmektedir.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Spor Esnasında Uygun Kıyafetler Giymek: Spor yaparken rahatsız kıyafetler sizi spordan verim alamadan rahatsız edecektir. Özellikle ayakkabıların ayağınıza ve spora uygun ayakkabılardan seçilmesi gerekmektedir. Spor yapma hızınızı ve veriminizi düşüren bu etken çok önemlidir. Spora ve kendinize uygun kıyafetler ve ayakkabılar seçmelisiniz.

Spor Yaparken Yardım Almak: Spora başlarken bir profesyonelden yardım almanız hedeflerinize daha sağlıklı ve hızlı ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Yardım aldığınızda size göre yapılan antrenman programları spor yapmanıza yardımcı olacaktır. Antrenman programları sakatlanmamanıza ve hedeflerinize daha sağlıklı ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sporda Dinlenme: Spor esnasında yaptığınız hareketlerin setleri arasında 2 dakikalık bir dinlenme süresi olması gerekir. Bu süre çok uzun olursa vücut soğur daha kısa olursa da kaslar dinlenmemiş olur. Aynı zamanda her gün spor yapmakta vücuda yararlı değildir. Haftada 3 ile 5 gün arası spor yapmak sağlığınız açısından önemlidir.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al