Söz Kesme Adetleri

Söz Kesme Adetleri

Evlilik sürecinin ilk ve en heyecanlı kısmı sanırım söz kesme durumu. Hem eş adaylarının hem de adayların yaşadığı heyecan ve mutluluk tartışılmaz bir konu. Şimdi bu adetlerle ilgili konulara yer veriyoruz. Eskiden aileler tanışır, sonra kız istenir sonra söz kesilirdi. Son Yıllarda kız istendikten sonra hemen söz kesilir oldu. Hal böyle olunca çifte hazırlık yapılması da […]

Evlilik sürecinin ilk ve en heyecanlı kısmı sanırım söz kesme durumu. Hem eş adaylarının hem de adayların yaşadığı heyecan ve mutluluk tartışılmaz bir konu. Şimdi bu adetlerle ilgili konulara yer veriyoruz.

Eskiden aileler tanışır, sonra kız istenir sonra söz kesilirdi. Son Yıllarda kız istendikten sonra hemen söz kesilir oldu. Hal böyle olunca çifte hazırlık yapılması da gerekiyor.

Zaman geçtikçe, söz gelenekleri ve göreneklerimiz de değişim gösterebiliyor. Tıpkı o eski kız isteme merasimleri gibi. Eskiden, oğlan ve kız birbirini doğru düzgün görmeden kız istemeler yaşandığı için, kız tarafı erkek tarafından düşünmek için müddet isterdi. Aynı kızı birden fazla isteyen olur, kız ve kızın ailesi kimi uygun buluyorsa kararını verir, sonra da genç çiftin sözü kesilirdi.

Ancak günümüzde, kız isteme genellikle iki tarafın da çoktan birbirini tanıyıp evlenmek istediği için, bir tür merasime dönüşmüş durumda. Hâl böyle olunca da, kız isteme ve söz kesme ritüelleri aynı anda yapılıyor. Aman dikkat! Giyiminizin söz kesimine uygun olup olmadığını dikkat edin.

 

Kuvvetli Aile Bağları- Söz Gelenekleri

Çiftler arasındaki ilişki resmiyet kazansın, bir nevi ‘’adı konsun’’ diye kesilen söz sırasında dikkat etmek gereken hususları atlamamakta fayda var elbet. Öncelikle, çiftler birbirini tanıyor da olsa, kız isteme ve söz merasimleri, ailelerin tanışmasına vesile olabiliyor. Bu yüzden, söze giderken yakın aile fertlerinizin yanınızda olması önemli. Aile bağlarınızın kuvvetli olduğunu kız tarafına göstermek, karşı tarafın size duyduğu güveni daha da arttıracaktır.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Aile Büyükleri- Söz Gelenekleri

Ailenizi temsil edebilecek, yaşça ve saygınlık açısından en uygun kişi kimse, yılların getirdiği tecrübe sayesinde kız isteme işini usulüne uygun şekilde yapması gerektiğini zaten biliyor olacaktır.

O yüzden ne zaman ve nasıl konuşması gerektiğini doğru düzgün bilmeyen yakın bir arkadaş ya da abinize böyle bir görevi vermeden önce iki kez düşünün deriz! “Allah’ın emri, Peygamberimizin Kavli ile” diye lafa girerse, utancınızdan girecek delik arayabilirsiniz!

Böyle kötü ihtimalleri unutup, güzel şeylere odaklanalım. Kız isteme kısmı sona erip de sıra söz kesmeye geldiğinde, bu işi yapacak olan aile büyüğü kalkıp gençleri yanına çağırır. Bu sırada, kız tarafının önceden hazırlayıp süslediği söz tepsisi (tercihen gümüş) ya da söz yastığı üzerinde yüzükler gelir.

Sözü kesecek olan aile büyüğü, güzel temenniler eşliğinde yüzükleri takıp sözü keser. Ardından da, erkek tarafı gelin adayına armağan etmek için getirdikleri takıları takar.

 

Kahve Merasimi – Söz Gelenekleri

Son bir uyarı: Gelin adayları, sözlünüzün kahvesine tuz atmayı sakın unutmayın! Ve damat adayları, zehir gibi de olsa o kahveyi içmek zorundasınız. O yüzden gözünüzü kapatıp keyif almaya bakın deriz!

 

Söz Kesme Duası

Elhamdü lillâhillezî kâle fî kitâbih:

“Ve enkihul eyâmâ minküm ves sâlihıyne min ıbâdiküm ve imâiküm. İy yekûnû fükarâe yügnihimüllâhü min fadlih. Vallâhü vâsi’un alîm”

Ves salâtü ves selâmü alâ seyyidinâ Muhammediv ve alâ âlihî ve sahbihî ecmeıyn.

Allâhümmec’al hâzel akde meymûnev ve mübârakev ve mühtârâ. Vec’al beynehümâ ülfetev ve muhabbetev ve karârâ. Ve lâ tec’al beynehümâ nefratev ve fitnetev ve firârâ.

Allâhümme ellif beynehümâ kemâ ellefte beyne Âdeme ve Havvâ.

Ve kemâ ellefte beyne Muhammedin (SAV) ve Hatîcetil Kübrâ.

Ve kemâ ellefte beyne Aliyyin (RA) ve beyne Fâtımetüz Zehrâ.

Allâhümme eğtı lehümâ veleden sâlihâ, ve rizkan vâsiâ, ve umran tavîlâ.

Allâhümme rabbenâ heblenâ min ezvâcinâ ve zürriyyâtinâ, kurrate eğnüniv vec’alnâ lil müttekıyne imâmâ.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Allahın emrıyle peygamberin kavliyle soze başlanmasından utanacak adam alttaki yazdıgınız dua aya ıhtıyacı yok ve o dedeginiz asla bir muslumanın utanacagı bir şey olamaz yazik

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al