Son Zamanların En Yaygın ve En Korkutucu Hastalığı Kanser

Son Zamanların En Yaygın ve En Korkutucu Hastalığı Kanser

Son Zamanların En Yaygın ve En Korkutucu Hastalığı Kanser İnsanların en çok karşılaştığı ve korktuğu hastalık olan kanserle karşılaşma oranı her geçen gün daha da artmaktadır. Hastanelerde kanserle ilgili yeni birimler sürekli açılmaktadır. Artık kanser ile savaş birimi olmayan hastane hemen hemen kalmamıştır. İnsanlar her belirtide bu hastalıktan korkmakta ve çekinmektedir. Çoğu türünde tedavi yöntemlerinin […]

Son Zamanların En Yaygın ve En Korkutucu Hastalığı Kanser

İnsanların en çok karşılaştığı ve korktuğu hastalık olan kanserle karşılaşma oranı her geçen gün daha da artmaktadır. Hastanelerde kanserle ilgili yeni birimler sürekli açılmaktadır. Artık kanser ile savaş birimi olmayan hastane hemen hemen kalmamıştır. İnsanlar her belirtide bu hastalıktan korkmakta ve çekinmektedir. Çoğu türünde tedavi yöntemlerinin ağır ve zor olmasının yanı sıra kesin tedavi ön görülmemektedir. Belli bir seviyeye kadar belirti vermeyen kanser hastalığı, belli bir seviyeden sonra ise yenilmesi zordur. Yeni üretilen gıdalar, yaşam tarzları, hava kirliliği, fazla kilo gibi etkenler kanser hastalığını daha da arttırmaktadır. Onlarca türü olduğu bilinen kanser hastalığını, kendiliğinden ve düzensiz olarak bölünüp çoğalan doku ve hücreler oluşturmaktadır. Bu doku ve hücreler bulunduğu bölgenin de dışına çıkabilmektedir. Bu yüzden yayılması hızlı ve tehlikelidir.

Kanser Hastalığının Erken Tanısı

Düzensiz ve kendiliğinden bölünerek yayılan kötü hücrelerin ilk yayılmaya başladığı zamanlarda teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması hastanın kurtulması açısından önemlidir. Her kanser türünün vücutta belirti verdiği bir değer vardır. Kan değerlerinde bile kolayca anlaşılabilen ve erken tanısıyla kolaylıkla çözüme ulaşılabilen kanser türleri de mevcuttur. Kanser türü ne olursa olsun erken teşhisi yapıldığında hastanın kanserden kurtulma oranı yüksektir. Bu sebeple insanların sık sık bazı kan ve diğer kontrolleri yaptırması kendi sağlığı açısından önemlidir. Erken teşhis edilen kanserde tedaviye hemen başlanıp tamamen kanserli hücrelerin ortadan kaldırılması mümkündür.

Kanser Hastalığının Tedavisi

Kanser hastalığının tedavisinde yaygın olarak bildiğimiz kemoterapi ve radyoterapi uygulanmaktadır. Kemoterapi çok çeşitli yöntemlerle uygulansa da en yaygın uygulanma şekli damar yolundan serum şeklindedir. Radyoterapi yüksek enerjili ışınlar ile kanser hücrelerini yok etme yöntemidir. İki yönteminde insan vücuduna yan etkileri oldukça fazladır. Bu yöntemler uygulanırken insanlar, vücudunda yaşadığı yan etkilerle beraber psikolojisini kötü hissedebilir, olumsuzluğa kapılabilirler. Bu sebeple tedavilerde çoğu zaman bir psikolog bulunmaktadır. Diğer tedavi yöntemleri ise cerrahi operasyon ve alternatif yani tamamlayıcı tıp gibi yöntemlerdir. Bu yöntemler kemoterapi ve radyoterapi kadar sık olmamaktadır. Çoğu cerrahi kanser operasyonunun ardından bu iki yaygın yönteme başvurulmaktadır.

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor