Kadınlarda Sıkça Görülen Adet Düzensizlikleri

Kadınlarda Sıkça Görülen Adet Düzensizlikleri

Normalden kısa ya da uzun süren adet düzensizlikleri vücudu etkilediği kadar psikolojik bazı problemleri de ne yazık ki  beraberinde getirir. Adet düzensizliğinin başında gelen stres , üzüntü , bazı kullanılan ilaçların geciktirmesi ya da erken başlatması , doğum kontrol hapları ,bazı hormonlu siprallerde bunlara sebeptir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açıldığı araştırmalarca gözlenmiştir. […]

Normalden kısa ya da uzun süren adet düzensizlikleri vücudu etkilediği kadar psikolojik bazı problemleri de ne yazık ki  beraberinde getirir. Adet düzensizliğinin başında gelen stres , üzüntü , bazı kullanılan ilaçların geciktirmesi ya da erken başlatması , doğum kontrol hapları ,bazı hormonlu siprallerde bunlara sebeptir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açıldığı araştırmalarca gözlenmiştir.

Kadin.info ailesi olarak sizler için merak ettiğimiz  konuları adet düzensizlikleri, sık adet görme sebepleri nelerdir , neden olur , ne kadar sürer ? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.
Genç kızlığına adım atmış her kadında mevcut olarak görülen adet (regl) kanamalarının normali 21-35 günde bir görülen kanamalardır.

Regl kanamalarının 21 günden az ya da 35 günden fazla sürede adet kanamalarının gerçekleşmesi , anormal bir durumdur ve altında yatan  başka sebepleri vardır. Az adet görmek kadar sık adet görmekte sağlık açısından bir takım sorunların meydana geldiğine işarettir. Sık adet görmenin nedenlerine buyurun kadin.info ailesi olarak  birlikte göz atalım.

Adet miktarının çok az olması, bu da her zaman patolojik sorun değildir. Doğum kontrol hapı ve benzeri ilaç kullanan kadınların adet miktarı azalır ken ; bazı özel hormonlu spirallerde de adet miktarı azalabilir. Bunun dışındaki dönemlerde adet miktarının azalması nadiren olur. Adet düzesizliklerinin en ileri boyutu “amenore”de hiç adet görememe söz konusudur. Eğer bir genç kız 15-16 yaşına gelmiş ve hala adet görememişse, mutlaka sebepleri araştırılarak öğrenilmelidir.“Fizyolojik amenore”ler olabilir.Gebelik döneminde kadın belli bir süre adet görmüyor, ergenlik öncesi ve menopoz, emzirme döneminde de görülmüyor.

21 günden kısa sürede adet görmeye başlama kadınların aynı ay içinde iki defa adet görmesi demektir. Temiz kalınacak gün sayısının kısalmış olmasından dolayı bir dengesizlik hakimdir. Sık adet görmenin sebepleri ; polip ve miyom gibi kadın hastalıklarıdır. Hormonal dengesizlikte adetin sık görülmesinde rol oynuyor.biyolojik yapısını bozulmasına yol açan ruhsal durumlarda sık adet görmenin nedenleri arasındadır. Bilhassa da stres adet kanamasının erken başlama sebeplerinin başında gelir.

Kadınlarda sık adet kanamasının nedenlerinden birisi de ; hormonal dengesizlikten kaynaklanan guatr hastalığıdır. Genç kızlığa ilk adım atıldığı yıllarda sık sık adet kanaması sizi endişe kaptırmasın. Çünkü yeni adet görmeye başlamış bir genç kızın henüz yumurtalıkları tam düzenli çalışmıyor olabilir. Zamanla bu sorun kendiliğinden geçer. Geçmediği durumda bir uzmana danışılmalıdır.

YAZAR HAKKINDA

Merve akyel Merve akyel Özgür harflerin dokunduğu kalemle yazmak, değer katmaktır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor