Sigorta Eksperi Nedir?

Sigorta Eksperi Nedir?

Sigorta, bildiğimiz gibi sevdiğimiz ve kıymet verdiğimiz şeyleri korumak için, onları güvence altına almak için kullandığımız bir araçtır. Peki, sigorta eksperi nedir? Sigorta eksperi sigortaya aldığımız konularda eğer gerçekleşmesini istemediğimiz riskler gerçekleşirse, bu olayların ortaya çıkma nedenlerini ve olayların doğurduğu sonuçları, kayıp ve hasarları, belirleyen bağımsız ve tarafsız uzmanlara denir. Sigorta Eksperleri Ne İş Yapar? […]

Sigorta, bildiğimiz gibi sevdiğimiz ve kıymet verdiğimiz şeyleri korumak için, onları güvence altına almak için kullandığımız bir araçtır. Peki, sigorta eksperi nedir? Sigorta eksperi sigortaya aldığımız konularda eğer gerçekleşmesini istemediğimiz riskler gerçekleşirse, bu olayların ortaya çıkma nedenlerini ve olayların doğurduğu sonuçları, kayıp ve hasarları, belirleyen bağımsız ve tarafsız uzmanlara denir.

Sigorta Eksperleri Ne İş Yapar?

Sigorta eksperleri, sigorta konusunda geçen riskler eğer gerçekleşirse, bu olayların gerçekleşme nedenlerini, ortaya çıkan kayıp ve hasarları ve bu kayıpların miktarlarını inceler.

Ayrıca sigorta eksperleri, sözleşme öncesi mutabakatlı kıymet ve ön ekspertiz raporları hazırlar.

Hasar öncesinde ise bahsi geçen risk konusunda inceleme yapar. Bununla birlikte sigortacılık sektöründe, her branş için ayrı uzman eksperler bulunuyor. Sigorta şirketleri her eksperi, kendi uzmanlık alanına göre yönlendiriyor.

Ekspertiz Nedir?

Başlığımızda da söz ettiğimiz “ekspertiz” kavramı şu anlama gelmektedir: Bir gayrimenkule veya araca, konusunda uzman bilirkişiler tarafından değer biçilmesidir.

Sigorta Eksperi Nasıl Olunur?

Sigorta Eksperi Nasıl Olunur?

Türkiye’de sigorta eksperi olmak isteyen bireylerin, Türkiye’de yaşıyor olması, medeni hakları kullanma hakkına sahip olması, iflas veya konkordato ilan etmemiş olması gerekmektedir.Kara araçları konusunda eksperlik yapmak isteyenlerin en az iki yıllık , diğer sigorta branşlarında eksperlik yapmak isteyenlerin ise en az dört yıllık yükseköğrenim kurumlarından mezun olmuş olması gerekmektedir. Hazine müsteşarlığı eksper ihtiyacı olduğunu duyurursa, sigorta eksperi olmak isteyenlerin ülke çapında veya il bazında en az üç ay süren eksperlik kurslarına katılmaları ve bu kursları başarı ile tamamlamaları gerekmektedir.

Sigorta Eksperi Maaşları Ne Kadardır?

Sigorta eksperleri, bir kuruluşa bağlı olmadan da çalışabilirler. Özel sektörde çalışan sigorta eksperlerinin maaşları da değişiklik gösterdiği için, belirli bir maaş aralığı bulunmamaktadır. Ancak, ortalama olarak 4.000TL yi aşan oranlarda kazandıkları bilinmektedir. Ayrıca, kamuda ya da bir kuruma bağlı çalışan eksperler de maaşlarına ek olarak yaptıkları işlerden pay alırlar. Sonuç olarak kamuda çalışan eksperlerin maaşları 4.500TL-7.500TL arasında değişmektedir.

rus merhemi sipariş ver

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Flawless Brows Yüz Kaş Alma Epilasyon Aleti

Sponsor