Sigaranın zararları nasıl azaltılır

Sigaranın zararları nasıl azaltılır

Sigaranın zararları nasıl azaltılır? Dünya üzerinde birçok insanın bağımlısı olduğu sigara vücutta birçok olumsuz tepkiye sebep olan bütün ürünlerin başında gelmektedir. Sigara içerisinde kullanılan kişiye bağımlılık oluşturabilmesi ve bu ürünün bırak alabilmesi zor hale gelsin diye bir çok bileşen bulunmaktadır. Bu bileşenlerin en önemlisi halk arasında da çok yaygın olarak bilinen nikotin olmaktadır. Sigarayı bırakamayan […]

Sigaranın zararları nasıl azaltılır?

Dünya üzerinde birçok insanın bağımlısı olduğu sigara vücutta birçok olumsuz tepkiye sebep olan bütün ürünlerin başında gelmektedir. Sigara içerisinde kullanılan kişiye bağımlılık oluşturabilmesi ve bu ürünün bırak alabilmesi zor hale gelsin diye bir çok bileşen bulunmaktadır. Bu bileşenlerin en önemlisi halk arasında da çok yaygın olarak bilinen nikotin olmaktadır. Sigarayı bırakamayan kişilerin temel yaşamış oldukları ilk problem nikotin bağımlılığından kurtulamamış olmalarıdır. Aynı zamanda sigaranın psikolojik etkilerinin de kısa sürede ortadan kaldırılamıyor olması sigarayı bırakmaya zor hale getirmektedir. Psikolojik etkiler ortalama 21 günde biyolojik etkisi yani nikotinin vücuttan atılması da 72 saat içerisinde gerçekleşmektedir.

Sigaranın insan sağlığına vermiş olduğu zararların azaltılabilmesi için alışkanlığın bırakılması tabii ki en kesin çözümdür. Tiryakilerin zararlı azaltabilmek için yapacakları birkaç önemli teknik bulunmaktadır. Sigara içen insanların bağımlılık oranı gün içerisinde ilk sigaralarını ne kadar hızlı yaktıkları ile ölçülür. Tiryakiler genelde sabahları aç karnına içiyorlar beyaz bu nedenden dolayı sigara doğrudan reflü ülser gibi rahatsızlıkların tetikleyicisi oluyor. Sigara zararlarının azaltılması için ilk kural yemek yemeden kesinlikle sigara içilmemelidir.

Sigara zararlarını azaltma da en önemli yöntemlerin başında spor yapmak gelir. Düzenli olarak yapılan yürüyüşte koşu yüzme gibi etkinlikler sigaranın olumsuz etkisini vücutlar ata binmekte en basit şekliyle akciğerlerin sürekli açık kalmasını ve vücuda tam anlamıyla oksijen giderilmesini sağlamaktadır. Oksijeni tam olarak vücuda alabilen akciğerler sayesinde toksinler vücuttan çok daha hızlı atılır ve düzenli spor yapıldığı takdirde sigara etkisinin ciddi oranda azaltıldı görülür.

Sigara içmeye bırakamayan en büyük tiryakiler bile yapılan basit birkaç keyifsiz sigaradan vazgeçerek etkileri azaltabilir. Yürürken yada koşarken ve ya hemen spordan sonra içilen sigara tiryakilerine de keyif vermez bu tarz anlarda tiryakilerin kendilerini sadece yarım saat 45 dakika kadar tutabilmesi ciddi oranda ciğerlerimizi korumanıza yardımcı olur.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Sigara içen kişilerin yoğun şekilde c vitamini tüketmesi gerekir çünkü c vitamini toksin arındırıcı özelliktedir. C vitamini yeni hücrelerin oluşumunda da büyük rol oynadığı için sigara nedeniyle kaybolan hücrelerin tekrar ortaya çıkarılması ve onarılması mümkün hale gelir.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al