Sigara Anne Karnındaki Gelişim Geriliğine Neden Olabilir

Sigara Anne Karnındaki Gelişim Geriliğine Neden Olabilir

Sigara içmek insanlarda bağımlılık yapan bir durumdur. Bağımlılığı olan insanlar her sigara içtiklerinde kendilerine ve çevresinde bulunan insanlara zarar verir. Bu durum hamile bayanlarda çocuk için, kendisi için ve tabii ki çevresi için zararlı bir durumdur. Sigara bebeği anne karnında nasıl etkiler Çocuğun sigaradan etkilenmesi daha gebeliğin ilk haftası ile başlıyor. Anne adayı hamile olduğunu […]

Sigara içmek insanlarda bağımlılık yapan bir durumdur. Bağımlılığı olan insanlar her sigara içtiklerinde kendilerine ve çevresinde bulunan insanlara zarar verir. Bu durum hamile bayanlarda çocuk için, kendisi için ve tabii ki çevresi için zararlı bir durumdur.

Sigara bebeği anne karnında nasıl etkiler

Çocuğun sigaradan etkilenmesi daha gebeliğin ilk haftası ile başlıyor. Anne adayı hamile olduğunu öğrenir öğrenmez, eğer sigara içen biri ise hemen sigarayı bırakması gerekir. Hatta anne adaylarının da planlı hamileliklerde hamile kalmadan önce az sigara içmesi veya bırakması sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesini sağlıyor ve düşük riskini azaltıyor.

Eğer anne adayı sigara içmeye devam ederse erken doğum, düşük kilolu çocuk doğumu, ani çocuk ölümü sendromu, plasentanın yerinden erken ayrılması, büyüme ve okul döneminde diğer çocuklara oranla performans geriliği görülebilecek bazı sağlık sorunlarıdır.

Hamile bayanların sigara içmesi, karnında ki bebeğine yaptığı en büyük kötülük olup, kendi çocuğuna bir cinayet sebebi tanımlaması olur.

Sigara içmek anne karnındaki çocuğun gelişim sürecinde hava yollarının kanallarının gelişimini olumsuz etkileyebilir, özellikle de kız çocuklarında daha kolay görülebilir. Anne karnında sigara ile karşılaşan çocuklarda astım ve wheezing olma riski de çok yüksek seviyededir. Doğumlarının ilk dönemlerinde ya da ilk yaşlarında bronşit gibi hastalıklarda görülebilir. Akciğer işlevlerinde de azalmalara kadar etkileri vardır.

Anne Karnında Sigara Dumanına Maruz Kalmış Çocukları Gelecekte Bekleyenler

  • Kalp damar hastalıklarına yatkınlık,
  • Hiperaktivite, dikkat eksikliği, heceleme ve okuma zorluklarının daha sık yaşanması,
  • Başta akciğer olmak üzere kansere yatkınlık,
  • Kronik solunum yolu rahatsızlıkları ve akciğer rahatsızlıklarına yatkınlık,
  • Entellektüel gelişimde yetersizlik ve bazı davranışlarında bozuklukların daha fazla görülmesi

Hamilelikte sigara içmek ve Gebelikte sigara ve alkol kullanımı hakkında ki bu makalemizde konu altında ki yorum bölümünden düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor