Sebze Yemeklerini Sağlıklı Pişirme Yöntemleri

Sebze Yemeklerini Sağlıklı Pişirme Yöntemleri

Sağlıklı Yemek Pişirme Yemek pişirirken sağlıklı olarak pişirmek için bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler pişirdiğiniz yemek ne olursa olsun daha sağlıklı hale getirir. Daha sağlıklı hale gelen yemekler sindirim ve beslenme açısından önemlidir. Bu yazımızda yemekleri sağlıklı pişirmek için neler yapılabilir bunlara değineceğiz. Sebze Yemeklerini Sağlıklı Pişirme Yöntemleri Sebze yemeği yaparken bir kiloda en fazla […]

Sağlıklı Yemek Pişirme

Yemek pişirirken sağlıklı olarak pişirmek için bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler pişirdiğiniz yemek ne olursa olsun daha sağlıklı hale getirir. Daha sağlıklı hale gelen yemekler sindirim ve beslenme açısından önemlidir. Bu yazımızda yemekleri sağlıklı pişirmek için neler yapılabilir bunlara değineceğiz.

Sebze Yemeklerini Sağlıklı Pişirme Yöntemleri

Sebze yemeği yaparken bir kiloda en fazla iki yemek kaşığı sıvı yağ kullanılmalıdır. Sıvı yağ olarak zeytin yağı seçilmesi sağlığı daha da arttıracaktır. Etli yapılacak sebze yemeklerine ekstra yağ eklenmesine gerek yoktur. Sebze yemeklerini yaparken canlılığını korumuş sebzelerden yemek yapmanız sağlık açısından önemlidir. Canlılığını korumayan sebzelerde besin değerlerinde kayıplar olacaktır. Sebze yemeği pişirilirken tencerenin kapağı oldukça az açılmalıdır ki buharla bazı besin değerleri kaybolmasın. Sebzeleri doğradıktan hemen sonra tencereye alarak pişirmeye başlamalısınız. Doğranmış halde bekleyen sebzelerde besin kayıpları yaşanmaktadır. Aynı zamanda sebzelerin doğranmasın metal bıçakların sebzelere çok az temas etmesi gerekir. Elle parçalama imkanı varsa sebzeleri el ile parçalamayı tercih ediniz. Sebzelerin kendi suyundan faydalanmak için az sulu ya da susuz pişirmelisiniz.

Et Yemeklerini Sağlıklı Pişirme Yöntemleri

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Et ve et ürünlerinde kızartma ya da kavurma yerine haşlama, fırında ya da ızgarada pişirme yöntemlerini kullanmanız daha faydalı olacaktır. Kızartma ve kavurma yöntemlerinde pişen etin yanık kısımları kanserojen maddelerden oluşur. Aynı zamanda kızartma ya da kavurma yöntemiyle pişirilen etlerin çok yağ çekmesi de sağlıksız hale getirir. Izgara yöntemiyle pişirilen etlere yüksek ısı verilmemelidir. Yüksek ısıda etlerin pişmesi hem protein kaybına yol açar hem de etlerin dışının katılaşıp içlerinin pişmemesini sağlar. Etleri haşlama yöntemini seçerseniz haşlandıktan sonra tencerenin üzerindeki yağ tabakası alınmalıdır.

Kuru baklagilleri Sağlıklı Pişirme Yöntemleri

Kuru baklagiller oda sıcaklığında 8 ile 24 saat arasında su da bekletilip kısa sürede pişirilmesi gerekmektedir. Islatma suyuna besinler geçmemekte ve dökülmesinde bir problem oluşmamaktadır. Islatma yapılmasının amacı dış zarlarının çıkarılması ve atması kolay hale gelip, sindirimin kolaylaşmasıdır. Kuru baklagiller pişirilirken sıcaklığın 100 dereceyi geçmesi durumunda protein kaybı meydana gelmektedir. Kuru baklagiller pişirilmeden önce haşlanacaksa, haşlama suyu asla dökülmemelidir ve yemeği o suyla yapılmalıdır. Haşlama suyunda kuru baklagillerin vitaminleri çözündüğü için bu işlem sağlık açısından önemlidir.

 

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al