Sanat İle İlgili Bilmeniz Gereken10 Film

Sanat İle İlgili Bilmeniz Gereken10 Film

Genellikle hepimizin film zevkleri farklı olmaktadır. Bazılarımız komedi filmleri, aksiyon filmleri ya da korku filmlerini daha çok sevmektedir. Bu durum diğer kişisel zevkler olmak ile birlikte elbette diğer tüm filmler için de geçerli olmaktadır. Mesela sanat filmi bazı insanlar çok sıkıcı bulabilmekteyken, bazı insanlarda izlemeyi çok sevebilmektedir. Yani açıkçası bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir. Sizin için […]

Genellikle hepimizin film zevkleri farklı olmaktadır. Bazılarımız komedi filmleri, aksiyon filmleri ya da korku filmlerini daha çok sevmektedir. Bu durum diğer kişisel zevkler olmak ile birlikte elbette diğer tüm filmler için de geçerli olmaktadır.

Mesela sanat filmi bazı insanlar çok sıkıcı bulabilmekteyken, bazı insanlarda izlemeyi çok sevebilmektedir. Yani açıkçası bu durum kişiden kişiye göre değişmektedir.

Sizin için Derlediğimiz 10 Sanat Filmi Tavsiyeleri

Yağmurdan Önce Film
Yağmurdan Önce Film

1-Before The Rain (1994): IMDB – 8.1

Yağmurdan önce 1994 İngiltere- Fransa ve Makedonya’nın ortrak yapımı olan bir savaş filmidir.

Özgün adı Pred Dozdot olan olan film uluslasarası festivaller de ve ingilizce konuşulan ülkeker de Before The Rain adı ile gösterime sunulmuş olmaktadır.

Başarılı bir film olan Yağmurdan Önce, IMDB puanı 8.1 olarak filmin başarısını kanıtlamış oluyor.

 

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver
Seremoni Filmi
Seremoni Filmi

2- La Ceremonie (1995) – IMDB – 7.6

Türkçe İsmi; Seremoni.

Sınıf ayrılıkları ve burjuvazi ürenine tipik Chabrol eleştirisi niteliğin de olan film, Jaanne ve Sophie karakterlerinin kompleksleri ve geçmişte yaptıkları hatalar nedeniyle duymuş oldukları içsel öfkeyi varlıklı bir aileye yansıtış biçiminde bir hikaye anlatılmaktadır.

IMDB Puanı 7.6 olarak etkili bir hikayeyi beyaz perdeye yansıtmayı başaran filmler arasındadır.

 

breathless3-Breathless (1960): – IMDB – 8.0

Serseri aşıklar (a bout the souffle) 1960 yapımı olan Jean-Luc godard filmidir.

Film, Fransız yeni dalga akımının ilk örneklerinden olmaktadır.

IMDB Puanı 8 olarak etkili bir hikayeyi beyaz perdeye yansıtmayı başaran bir fransız filmi olan Serseri aşıkları nostanji olarak seyredebilirsiniz.

 

 

mulholland-drive-84-Mulholland Drive (2001): – IMDB – 8.0

2001 ABD-Fransa yapımı psikolojik gerilim türündeki bir film. Kara film ve sürrealizmden öğeler sunun bu filmin başrollerinde Justin Theroux, Naomi Watts ve Laura Elena Harring yer almaktadır.

Film Betty Elms adlı gözü yükseklerde olan bir oyuncunun hikayesini anlatmaktadır.

IMDB Puanı 8 olarak etkili bir hikayeyi beyaz perdeye yansıtmayı başaran bir ABD ve Fransa yapımı film olan Mulholland Çıkmazını keyifle seyredebilirsiniz.


5-Eternity And A Day (1998):

1998 Yunanistan yapımı film. Ölümcül bir hastalığa yakalanan kişinin hastehaneye yatmadan önceki son gününü konu almaktadır.


noviembre-2013-film6-Noviembre (2003): – IMDB 7.8

Dünyanın özgürlükçü ve daha yaşanılabilir, eşitlikçi bir gezegen haline gelmesinin sanat ile mümkün olabileceğini düşünen bir gurup gencin yaşadığı olayları ele alıyor.

IMDB Puanı 7.8 olarak gerçek bir hikayeyi beyaz perdeye yansıtmayı başaran Türkçe Kasım adlı bu film, yakın bir gelecekte, bir grup Aktör, insanların birbirleri için karşılıksız hiçbir şey yapmadiklari, aşırı derecede bireyci yaklaşımları ile 90’lı yılların son dönemini hatırlatıyor.

 

run lola run film tavsiyesi
run lola run film tavsiyesi

7-Run Lola Run (1998):  – IMDB 7.8

Lola önemli bir para çantasını kaybeder ve parayı bulmak için 20 dakikası olup, bu süre için de parayı bulamazsa hayatını kaybedecektir.

Ve Lola bu yüzden parayı bir şekilde bulmak amacıyla koşmaya başlar.

IMDB Puanı 7.8 olarak etkili bir hikayeyi beyaz perdeye yansıtmayı başaran film olan Run Lola Run tavsiyeler arasında yerini alıyor. Keyifle seyredebilirsiniz.


8-Waking Life (2001): – IMDB 7.8

İnsanın varoluşunun anlamı üzerine kafara yoran bir karakterin içsel yolcuğuna bizleri de konu etmektedir.


Masumiyet Film
Masumiyet Film

9-Masumiyet (1997): IMDB – 8.4

1997 yapımı Zeki Demirkubuz filmidir. Bazı Türk insanlarının yaşadığı olayları ele almaktadır.( Haluk Bilginer, Güven Kıraç, Derya Alabora ve Melis Tuna)

Namus cinayeti nedeniyle girdiği hapishaneden çıkan Yusuf amaçsız bir hayata sahiptir artık. İzbe bir pansiyon köşesinde yolu Bekir ve Uğur’la kesiştikten sonra hikayedeki tüm kişilerin hayatlarını derdinden sarsan hadiseler yaşanacak, herkes kendi masumiyetinin peşinden gidecek; bu seçimler de hepsinde derin yaralar açacaktır. Kaynak: BeyazPerde


golgesizler-film10-Gölgesizler (2009):

Hasan Ali Toptaş’ın aynı isimdeki romanından uyarlanan film 2008 Türkiye yapımı olan psikolojik- dram türün de bir dinema filmidir.

Farklı tiyatro sanatçılarından oluşan film de (Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Arsen Gürzap, Eran Sabarı gibi) ana karakterlerin yarısından sonra kaybolup yaşanılan olayları anlatmaktadır.

 

 


Sanat ve filmi aynı noktada düşünen ve bu konuda eğitim almak isteyenler içinde Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biri olan Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema ve Televizyon bölümünü okuyabilirler.

Sanat Filmi ile ilgili bu makalemiz ile ilgili görüş ve önerilerinizi konu altında ki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al