Saç Dökülmesinin Strese Bağlı Nedenleri

Saç Dökülmesinin Strese Bağlı Nedenleri

Saç dökülmesi esas itibariyle beslenme yetersizliği, kalıtsal faktörler, hastalık, hormonal dengesizlikler, şok vb. Gibi farklı nedenlerle tetiklenebilir. Alopesi ayrıca saç dökülmesine neden olur; Bununla birlikte, stres ve çevre ile ilgili  faktörler de saç döklmesine neden olabilir. Stres ve sağlık birbiriyle ilişkilidir ve saç dökülmesi aşırı stresin yan etkilerinden biridir. Çok fazla stres olduğunda, saç folliküllerinin […]

Saç dökülmesi esas itibariyle beslenme yetersizliği, kalıtsal faktörler, hastalık, hormonal dengesizlikler, şok vb. Gibi farklı nedenlerle tetiklenebilir. Alopesi ayrıca saç dökülmesine neden olur; Bununla birlikte, stres ve çevre ile ilgili  faktörler de saç döklmesine neden olabilir. Stres ve sağlık birbiriyle ilişkilidir ve saç dökülmesi aşırı stresin yan etkilerinden biridir. Çok fazla stres olduğunda, saç folliküllerinin zayıflamasına ve bunun sonucunda saç büyümesinin durmasına yol açar.

Saç Dökülmesi Stres Nedeniyle Gerçekleşebilir

Stresli bir dönem geçirdiğinizde, olaydan birkaç ay sonra saç dökülmesine maruz kalabilirsiniz. Travmatik olaylar (fiziksel veya psikolojik) bunun arkasındaki nedenlerden biri olabilir. Alopesi areata gibi potansiyel olarak ağır koşullara neden olabilir.  Travma nedeniyle kaybolan saç miktarı oldukça endişe vericidir ve bazen günde dört bin saç teli dökülebilir.

 Evde Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri

Evde yapılan ilaçlar

Hindistan cevizi yağı, hardal yağı ve hintyağı gibi doğal saç güçlendirici ürünlerin kullanılması yardımcı olabilir. Yukarıdaki bileşenleri eşit miktarlarda karıştırın. Karışımı saç derisine uygulayın ve bir gece  öylece bırakın ve sabahları saçlarınızı yıkayın. Vücudunuz normal saç büyümesini altı aydan bir yıla kadar iyileştirebilmelidir. Böyle bir durumda, travmatik bir olaya kısa vadeli bir tepki olduğu için saçlarınızın büyüyeceğini anlayın.

Doktora Danışın

Kadınlarda menstruasyon döngüsü, gebelikler ve menopoz da saç dökülmesi nedeni olabilir. Bu nedenle doktorunuza fiziksel ve ruhsal durumunuzu anlatınız. Doktor, saç dökülmesinin nedenlerini araştırmak için biyopsi ve diğer fizik muayenelerle birlikte bir kan testi yaptırmanızı önerir.

 

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Saç Dökülmesinin Önlenmesi için Meditasyon Yapabilirsiniz

Saç dökülmesi tedavisi kişinin kendi çabaları ile zenginleştirilebilir. Tedaviler saç tipinize ve durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak geliştirilebilir. Tedavi aşamasında sizin de kendi kendinize yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Örneğin yoga ya da meditasyon bunlar arasındadır.

Ruhsal olarak dinginlik kazanmak stresi en aza indirir. Buna ek olarak, meditasyon sorunu en aza indirgemenize yardımcı olacaktır. On beş dakikadan bir saate bir saat meditasyon yapmaya çalışın. Ancak temiz ve sessiz bir ortamda yapmalısınız. Dengeli bir diyet ve olumlu stres yönetimine sahip olmak da bu sorunun kontrolünde uzun bir yol kat etmenize yardımcı olacaktır.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al