Regli sancısını azaltmak için

Regli sancısını azaltmak için

REGL SANCISINI AZALTMA YÖNTEMLERİ Adet döneminde yaşanan ağrılar pek çok kadının hem adet dönemi sırasında hem de öncesinde yaşadığı bir durumdur. Kadınlar bu dönemde genellikle şiddetli karın ağrılarından yakınıyorlar. Bazı kadınlarda ise ağrı o kadar şiddetlenir ki kadınlar günlük hayatlarındaki işlerini bile yerine getiremezler. Sürekli ağrı çekmek zorunda olan kadınlar bu dönemi bir çare aramaya […]

REGL SANCISINI AZALTMA YÖNTEMLERİ

Adet döneminde yaşanan ağrılar pek çok kadının hem adet dönemi sırasında hem de öncesinde yaşadığı bir durumdur. Kadınlar bu dönemde genellikle şiddetli karın ağrılarından yakınıyorlar. Bazı kadınlarda ise ağrı o kadar şiddetlenir ki kadınlar günlük hayatlarındaki işlerini bile yerine getiremezler. Sürekli ağrı çekmek zorunda olan kadınlar bu dönemi bir çare aramaya başlamışlardır. Hem tüketilecek olan gıdalar hem de fiziksel aktiviteler ile adet döneminde yaşanan bu şiddetli ağrıların en azdan nasıl indirilebileceği konusunda araştırmalar yapılmaktadır.

Regli sancısını azaltmak için tüketilen gıdalar:

  • Bitki çaylarının pek çoğu ağrınızı azaltmaya yardım edecekken özellikle papatya ve zencefil çayı adet sancınız için oldukça yararlı olacaktır. Papatya ve zencefili karıştırarak demleyeceğiniz bir çay ile hem ağrınız azalacak hem de kendinizde rahatlama hissedeceksiniz. Zencefil ağrınızı azaltırken papatya da gevşeterek daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. Bu çayı demlerken ikisini aynı anda kaynatmak doğru olmaz. Önce zencefil kökünü kaynattıktan sonra papatya ilave ederek demlenmesini beklemelisiniz. Bu karışımı sürdükten sonra gün içerisinde üç bardağa geçmemek üzere bu çayı içebilirsiniz.
  • Bal ve tarçın ilave olarak tüketilen limon çayının adet sancılarına yararı bulunmaktadır.
  • İçerisinde B6 vitamini barındıran muz adet sancınızı da azaltmaktadır.
  • Adet döneminde vücut normalden daha fazla ödem yapacaktır. Kuşkonmaz ve uygulamalar gibi idrar söktürücü bitkileri demleyerek çay şeklinde tüketebilirsiniz. Bu çaylar vücudunuzdaki fazla ödemin atılmasını sağlayacaktır.
  • Balık ve deniz ürünleri hem omega 3 almanızı sağlarken hem de adet döneminde yaşayacağınız gerginliğin azaltılmasında sizlere faydalı olacaktır. Çünkü balık ve deniz ürünleri yendikten sonra vücut seratonin hormonu salgılamaya başlar.

Regl sancısını azaltmak için yapılan yöntemler:

  • Sıcak bir banyo kaslarınızı rahatlatırken adet sancınızı da bir miktar azaltacaktır.
  • Pek çok kadın bu dönemde ağrı kesicilerini yönelmektedir. Fakat kendi kafanıza göre bir ağrı kesici tüketmeden önce doktorunuzun önerdiği ilaçları almanız sizler için daha faydalı olacaktır. Çünkü birisine iyi gelen bir ilacın diğer bir kişiye iyi geleceğinin garantisi bulunmaz.
  • Adet sancısı yaşarken bel, kasık ve ayak bölgenizi sıcak havlu ile ısıtma yöntemine gidebilirsiniz. Bu yöntem kasları gevşetir rahatlatacaksa için ağrılarınızı da azaltacaktır. Fakat karın bölgesine sıcak havlu ya da sıcak su torbası koymanız oldukça sakıncalıdır. Çünkü iltihap gibi bir durum söz konusu ise sıcak ile beraber sizleri tehlikeli bir duruma sokabilir.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al