Ramazan Bayramında Doğru Beslenme Önerileri

Ramazan Bayramında Doğru Beslenme Önerileri

Ramazan bayramı geldi. Baklavaların sofralarda yer aldığı bu güzel günlerde, yüksek oranda tatlı tüketimi de kaçınılmaz oluyor. Peki tatlı tüketimi ve doğru beslenmek için ne yapmak lazım? Midenin oruca alıştıktan sonra, aşırı tatlı tüketimi ve düzensiz yemekler hem hazımsızlık sorununu beraberinde getirmekte hem de bağırsak sistemi rahatsızlıkları, tansiyon ve kan şekerinin yükselmesine sebep olmaktadır. Bayram […]

Ramazan bayramı geldi. Baklavaların sofralarda yer aldığı bu güzel günlerde, yüksek oranda tatlı tüketimi de kaçınılmaz oluyor. Peki tatlı tüketimi ve doğru beslenmek için ne yapmak lazım? Midenin oruca alıştıktan sonra, aşırı tatlı tüketimi ve düzensiz yemekler hem hazımsızlık sorununu beraberinde getirmekte hem de bağırsak sistemi rahatsızlıkları, tansiyon ve kan şekerinin yükselmesine sebep olmaktadır.

Bayram da doğru beslenme ile ilgili Trakya Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, yaptığı önemli açıklamalarda konu ile ilgili açıklamalarda bulundu:

Ramazan Bayramı sürecinde dikkat edilmesi gereken davranışların sağlık açısından büyük önem taşıdığına işaret eden Yorulmaz, “Sıcakla ve uzun süreli açlıkla geçen bir ayın sonrasında bayramla ramazanda kısıtlanmış olan yemek yeme, sıvı alma isteğinin serbest bırakılmış olması bir psikolojik rahatlama duygusu içerisinde, bazen ramazan öncesine göre daha fazla miktarda yemek yenilmesine neden olabilmektedir” dedi.

Risk gruplarının dikkat etmesi gerekenler

Yorulmaz, bayramda fazla karbonhidrat, şeker, çikolata, şerbetli tatlı tüketiminin iştahı kapatarak vücudun ihtiyaç duyduğu diğer besinleri almaya engel olduğunu ve gereksiz enerji, kilo alımına yol açtığını dile getirdi.

Orucun ardından fazla miktarda yemek tüketmenin hazımsızlık, şişkinlik, gaz, ishal, bulantı, kusma gibi sindirim sistemi sorunlarına da neden olduğunu belirten Yorulmaz, şunları kaydetti:

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

“Ağır, yağlı, tuzlu yemekler, kızartma, mangal gibi yemekler, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı ve kolesterol sorunu olanların şikayetlerini şiddetlendirir. Fazla çay, kahve içmek mide ve uyku sorunlarına, tansiyon artışına yol açabilir.

Ev dışında yemek, hazır gıdalar tüketmek, kilo alımına, sindirim sistemi şikayetlerine yol açabilir. Nerede ve nasıl hazırlandığı bilinmeyen yiyecek ve içecekler ile zararlı ve alerji yaratan zararlı maddeler alınabilir. Besin zehirlenmeleri ortaya çıkabilir.”

Yorulmaz, yaşlı, hamile, bebek emziren kadınlar ve kronik şeker, tansiyon, böbrek kalp ve karaciğer rahatsızlıkları olanların bayramda beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

“Misafirlere ısrarcı davranılmamalı”

Yorulmaz, bayramda ikram edilecek şeker, çikolata, tatlı, kolonya gibi ürünlerde ruhsatlı ve ambalajı bozulmamış olanlarının tercih edilmesi gerektiğini, markasız, nerede ve nasıl üretildiği bilinmeyen ürünlere ucuz diye rağbet gösterilmemesini önerdi.

Faruk Yorulmaz, “Ramazan sonrası bayramın ilk günü, güne mutlaka kahvaltıyla başlanması gerekiyor. Besinler iyi çiğnenmeli, yavaş yavaş, azar azar ve sık yenilmelidir. Sıvı ihtiyacını karşılamak için günde 2-2,5 litre su ve ayran, evde hazırlanmış limonata, meyve suyu, komposto gibi sıvı gıdalar alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yorulmaz, bayramlaşmalarda misafirlere ikram konusunda ısrarcı davranılmaması gerektiğini vurgulayarak, “Bugün bayram, bir defalık yemekten bir şey olmaz, bayramda da diyet olur mu, şimdi ye sonra diyete devam edersin gibi sözlere inanılarak şeker ve tatlı tüketiminin abartılmaması gerekiyor” dedi.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al