Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Pas Lekesi Nasıl Çıkar? Halıdaki, kıyafetteki, fayanslardaki ya da mutfak gereçlerindeki pas lekeleri can sıkıcı olabilmektedir. Ancak bu lekelerin çıkarılma yöntemleri mevcuttur. Kıyafetten Pas Lekesi Nasıl Çıkar? Paslı bir demire istemeden değmek ya da tamirat işleriyle uğraşmak kıyafetlerde pas lekesi olmasına neden olabilmektedir. Ancak bu lekelerden kurtulmanın basit yöntemleri vardır. Kumaştaki pas lekesinin üzerine birkaç […]

Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki, kıyafetteki, fayanslardaki ya da mutfak gereçlerindeki pas lekeleri can sıkıcı olabilmektedir. Ancak bu lekelerin çıkarılma yöntemleri mevcuttur.

Kıyafetten Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Paslı bir demire istemeden değmek ya da tamirat işleriyle uğraşmak kıyafetlerde pas lekesi olmasına neden olabilmektedir. Ancak bu lekelerden kurtulmanın basit yöntemleri vardır.

Kumaştaki pas lekesinin üzerine birkaç damla limon sıkmak ve üzerine tuz dökmek oldukça etkili bir yöntemdir. Bu şekilde birkaç dakika bekleyip daha sonra lekeli bölgeyi güzelce ovmak gerekir. Bu yöntem birçok kumaş cinsinde etkili sonuç sağlamaktadır. Ancak yine de işe yaramazsa panik yapmaya gerek yok. Bu durumda diğer yöntemleri uygulamakta fayda vardır.

Kot gibi sert kumaşlarda, yukardaki yöntem etkili sonuç vermeyebilir. Bu durumda pas lekesini çıkartmak için özellikle üretilmiş olan pas çıkarıcı deterjanlara başvurmak gerekebilir. Daha sonra kot kumaşı uygun bir programda makinede yıkamak gerekir.

Limon ve tuz karışımı, hassas kumaş cinslerinde uygulanmamalıdır. Çünkü limonun asidik yapısı hassas kumaşa zarar verebilir. Bu durumda profesyonel kuru temizleme amacıyla satılan deterjanlardan almak gerekecektir. Bu sayede pas lekesinden kurtulmak mümkün olur.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Eğer kumaştaki pas lekesi uzun süre beklemişse öncelikle bu lekenin kazınması gerekir. Banka kartı gibi plastik, kalın bir malzeme yardımıyla bu pas lekesi kalıntısı kazınır. Daha sonra kumaşın cinsine göre yukarıda bahsi geçen yöntemler uygulanabilir.

Fayanstan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Gün içinde suya çok fazla maruz kalan fayanslar, bir süre sonra paslanabilmektedir. Özellikle bataryaların denk geldiği kısımlar paslanmayı hızlandırır. Ancak bu durum basit yöntemlerle ortadan kaldırılabilir.

Fayans üzerindeki pas lekesini ortadan kaldırmak için asit oranı yüksek malzemeler tercih edilmelidir. Kireç çözücü, yağ çözücü, çamaşır suyu gibi deterjanlar fayanstaki pas lekesini yok etmede başarılı değildir.

İzopropil alkol, fayanslardaki pas lekesini çıkarmada oldukça etkili bir maddedir. Oldukça yoğun miktarda asit içeren izopropil alkol, enerji harcamadan pas lekelerinden kurtulmanızı sağlar. İzpropil alkolü, uygulanacak bölgeye bir fırça yardımıyla uygulamak gerekir. Bu işlemler sırasında eldiven takmakta da fayda vardır. Çeşitli kimyasal ürünler cilde oldukça zarar verebilmektedir. Bu nedenle cildin korunmasına önem verilmelidir.

Diğer Yüzeylerden Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Cam, soba, duvar, kaporta, korkuluk gibi çeşitli yüzeylerde oluşan pas lekelerini gidermek için asit oranı yüksek olan hidrojen peroksit ya da amonyak kullanılabilir. Bu ürünleri kullanmadan önce muhakkak eldiven giyilmelidir. Kesinlikle çıplak elle uygulanmamalıdır. Uygulanacak bölgeye bir fırça ya da bez yardımıyla hidrojen peroksit ya da amonyak uygulanır. Birkaç dakika bekledikten sonra temiz suyla durulanır ve bezle silinir.

Pas lekelerinden kurtulmanın bir diğer yöntemi ise karbonattır. Karbonat, pas lekelerinin giderilmesinde etkili bir üründür. Ayrıca cilde ve sağlığa da herhangi bir yan etkisi yoktur. Bu nedenle kullanımı tavsiye edilir.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al