Panik Atak Ve Panik Bozuklukları Nedir

Panik Atak Ve Panik Bozuklukları Nedir

Panik Atak Ve Panik Bozuklukları Nedir? Ara da tekrarlayan insanı çok yıpratan korku nöbetleridir. Panik atağın genel özelliği bir anda ortaya çıkmasıdır. İnsanların çoğunun kriz adını verdiği bu hastalığa panik atak denilebiliyor. Korku tehlikeli anlarda bize avantaj sağlayan bizi korumaya ve gelebilecek bütün tehlikelere karşı önceden alacağımız tedbirlerle bunu önleyebiliriz. Nöbetler şeklinde görülebilir. Tedavisi mümkün […]

Panik Atak Ve Panik Bozuklukları Nedir?

Ara da tekrarlayan insanı çok yıpratan korku nöbetleridir. Panik atağın genel özelliği bir anda ortaya çıkmasıdır. İnsanların çoğunun kriz adını verdiği bu hastalığa panik atak denilebiliyor. Korku tehlikeli anlarda bize avantaj sağlayan bizi korumaya ve gelebilecek bütün tehlikelere karşı önceden alacağımız tedbirlerle bunu önleyebiliriz. Nöbetler şeklinde görülebilir. Tedavisi mümkün olan bu hastalıkla savaşmak zordur.

Bu tip hastalıkta bir psikolog yardımı almak şarttır. Bir doktorun vereceği ilaç ve psikologlardan alacağınız yardım ile bu hastalığı yenebilirsiniz. Panik atak hastalığında stres kontrolünü sağlamak çok önemlidir. Her yüz kişiden en az 3 veya 4 kişisinde görülmektedir. Çok yaygın bir hastalık çeşidi olan panik atak bozuklukları tehlikeli ve zor olabilir.

 

Panik Atak Belirtileri Nasıl Olur?

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Arada bir tekrarlayan insanı zor durumda bırakan korku nöbetleridir. Panik atağın genel özelliği ise beklenmedik bir anda ortaya çıkmasıdır. Bu panik atak belirtileri göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma olarak görülebilir. Kalp atışlarımız her zamankinden daha da hızlı atar ve şiddetli çarpıntı nedeniyle kalp atışımızı duyarız. Kan basıncımız artar terleme, titreme veya ateş basması gibi hissederiz.

Uyuşma ve karıncalanma gibi belirtiler derimize daha az kan gittiği için bunları hissetmemize yol açabilir. Bulantı, karın ağrısı sindirim sistemimize kan gittiği için fark ederiz. Kendimizde veya çevremizde değişiklik hissetmemize sebep olur. Kontrol kaybıyla korku oluşabilir. Sizde bu belirtilerden herhangi birisini yaşıyorsanız bir doktor tarafından muayene olmamız gerekir.

Panik Atak Tedavi Edilir mi?

Hayat şartları, yaşanan stres ve yoğunluk gibi belirtilerle ortaya çıkabilen panik atak hastalığı çağın hastalığı arasındadır. İlaç tedavisi ve psikoterapi ile tedavi seçenekleri vardır. Uzun bir dönem gerektiren bu tedavi başlangıçtan itibaren 2 hafta içerisinde etki göstermeye başlar. Panik atağı azaltacak nefes egzersizleri bilinmelidir. İlaçlarla da bu hastalık geçer. Düzenli kullanım ve psikoterapi yardımı almakta şarttır.

Eğer düzensiz ilaç kullanırsanız verilen tedaviyi düzgün uygulamazsanız panik atak tedavileri uzayacak tekrarlayacaktır. Panik atak esnasında görülen fiziksel hareketler çok rahatsız edici olabilir. Bunu yaşayan kişiler delireceğini düşünebilir. Fakat panik ataktan deliren kimse görülmemiştir. Bütün her şey sizde başlar ve biter. Erken farkındalık sizi tedavi sürecini daha kısa hale getirir.

 

 

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al