Panik Atak Nasıl Anlaşılır?

Panik Atak Nasıl Anlaşılır?

Panik Atak Hakkında Merak edilen konular. Panik Atak Nedir? Nasıl Anlaşılır ve tedavisi ile ilgili bilgiler.

Kesin olarak sebepleri anlaşılamamış olan korku nöbetçi olarak da bilinen panik atak hastalıklarında kişiler kendilerini sıkıntı içinde hisseder ve bu sıkıntıya birtakım vücutlarından fiziksel veya aksiyonlar vererek tepki göstermeye başlarlar. Genelde bu atağı geçiren kişiler kendilerini aşırı mutsuz hissettiklerin den dolayı etrafındaki insanlar tarafından da anlaşılabilecek bir bunaltı içinde bulunurlar. Genelde insanların bu sorulara verebilecek bir cevabı yoktur.

Hasta kendimi çok rahat hissettiği ailesi ile oturduğu bir anda bile bir ay içerisinde bu panik nöbeti içerisinde bulabilir. Kişinin daha evliliğinde yaşamış olduğu travmalarda ya da bir takım atlatamadı ruhsal problemlerden ötürü hiç ummadığınız bir anda kendinizi çok rahat ve keyifli hissederken bu panik nöbetine geçirebilirsiniz. Sanki insanın yaşamına sonunun geldiğine dair bir izlenim ulaştıran bu durum fiziksel veya aksiyonlar da beraber paneller hareket ettiğinden dolayı nefes almakta zorlandığını farkeder. Göğüs bölgesinde ağrı aklını kaybedeceği ve çıldıracağım dair yoğun bir korku nöbeti içerisinde bulunur.

Panik atak, panik bozukluk rahatsızlığı ile birbirine en çok karıştırılan hastalıklar içerisindedir. Panik bozukluk daha çok panik ataklar sonucunda ortaya çıkan ruhsal bir rahatsızlıktır. Panik atak hastalığı ise daha farklı bir durumdur ve panik bozukluğun temel sebepleri alkol madde zehirlenmeleri gibi sebepler olabilirken panik atağın sebebi tam olarak belli değildir. Kişinin fareden örümcekten ya da yüksekten korkması bu tarz atlatamadı travmalar yaşamış olması sebebiyle benzer bir durum gözümde canlandı yanında aniden panik atak nöbeti geçirme ihtimali bulunabilir. Fakat bu nöbetler kişinin panik bozukluk yaşadığı anlamına gelmez.

Panik atağın teşhis edilmesi için mutlaka bir psikiyatri yardımı alınmalıdır. Panik atak beraberinde troid problemleri solunum sistemi sıkıntısı kalp rahatsızlıkları ile beraber çok sık karıştırılıyor. Hastalıkların birbirinden farklı olup olmadığını ancak bir psikiyatri ortaya çıkartabilir bununla beraber genel tenkitleri vücudumuzda yapan bir hekim belirtiler normal olduğu takdirde bu sıkıntının psikolojik olduğunu hızlı bir şekilde anlayacak ve sizi psikiyatri yönetecektir.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al