Özel Günlere Neden Önem Vermeliyiz

Özel Günlere Neden Önem Vermeliyiz

Özel Günlerde Verilen hediyenin etikette marka , fiyat değeri değildir ve asla olmamalıdır. Asıl olan karşı tarafa verdiğimiz değeri ifade etmelidir. Gönül değerlerimizde yaşatmak ümidi ile…

Özel günler bireye ait özel gün olabilir, çiftlerin ortak özel günleri olabilir, Dünya’da kabul edilmiş özel günler olabilir ya da Milletlerin ya da ülkelerin kendi özel günleri ya da bayramları olabilir, İnanılan dinlerin özel günleri olabilir.

Bireye ait, doğum günü, bir olay yaşadığı ya da bir hastalığı atlattığı gün gibi bir çok özel gün olabilir. Çiftler, sevgililik yıldönümleri, tanışma yıldönümleri, evlilik yıldönümü hatta bazen ay dönümü, ilk dans etme günü gibi bir çok günü özel gün olarak belirleyebilirler.

Dünyaca kabul görmüş özel günler ise sevgililer günü, anneler günü, babalar günü, kadınlar günü, bir mesleğin günü gibi belirli günlerdir. Milletlerin ya da ülkelerin savaşları, zaferleri, kurtuluşları, tarihte önemli kişilerin doğum ve ölüm günleri, tarihte yaşanılan önemli olayların günleri özel gün olabilir. İnanılan dinlere göre, bayramlar, bazı kutsal sayılmış günler, tarihte peygamber tarafından yapılan ya da yaşanılan bir olay günü gibi özel günler olabilir.

Özel Günlerin Kutlanması

Kutlama kültürlere ve yaşantılara göre değişiklik gösterse de genel olarak bakıldığında aynı amacı taşır. Birinin doğum gününde yakınları ve arkadaşları doğum günü olan kişiye hediyeler alır ve standart haline gelmiş üzerinde mumlar olan bir pasta kesilir. Bazı kültürlerde doğum günü olan kişinin yakınlarına hediyeler aldığı da söylenmektedir. Çiftler belirledikleri özel günlerinde birbirlerine sürprizler yapıp, hediyeler alarak özel bir günlerini hatırlarlar. Bu özel günlerde her hoşa giden şey yapılabilir.

Dünya’da kabul görmüş özel günlerde ise günün özelliğine sahip günün anlamını belirten kutlamalar yapılır. Milletlerin ya da ülkelerin milli günleri ya da milli bayramlarında ülke vatandaşlarının hepsi kutlamaya katılır. Günün özelliğine göre yapılan şenlikler ya da anma törenleri herkesin kalpten ve bedenen katılımıyla gerçekleştirilir. Ülkenin her yerinde farklı törenler düzenlenip, özel günlerin anlam ve önemi belirtilir. İnanılan dinin özel günlerinde ise dinin gereklilikleri, kutlamaları, anmaları yerine getirilir. İnsanların vicdanen ve ruhen rahatlaması gerçekleşir.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Özel günlerin ortak paydası bir günü hatırlama ve anma olarak ka

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al