Orhan Pamuk Kırmızı Saçlı Kadın Romanı Çıktı

Orhan Pamuk Kırmızı Saçlı Kadın Romanı Çıktı

Kırmızı Saçlı Kadın adlı roman, Nobel ödüllü ünlü yazar Orhan Pamuk‘un kaleminden çıktı. Yapı Kredi yayınlarından çıkan aşk hikayesi temalı roman 30 yıl öncesinde ki bir hikayeye yer veriliyor. Türk edebiyatına yeni bir eser daha katan ünlü yazar Orhan Pamuk, son olarak, Yapı Kredi yayınlarından çıkan “Kırmızı Saçlı Kadın” adlı romanı okuyucuları ile buluşturdu. İstanbul yakınlarındaki […]

Kırmızı Saçlı Kadın adlı roman, Nobel ödüllü ünlü yazar Orhan Pamuk‘un kaleminden çıktı. Yapı Kredi yayınlarından çıkan aşk hikayesi temalı roman 30 yıl öncesinde ki bir hikayeye yer veriliyor.

Türk edebiyatına yeni bir eser daha katan ünlü yazar Orhan Pamuk, son olarak, Yapı Kredi yayınlarından çıkan “Kırmızı Saçlı Kadın” adlı romanı okuyucuları ile buluşturdu. İstanbul yakınlarındaki bir kasabada 30 yıl önce yaşanan aşk hikayesine yer verilen romanda farklı ve kendine özel bir çizgisi ile farklı bir soluk katmayı başardığı şimdiden okuyucuların gözünden kaçmamış.

1980’lerin ortasında geleneksel usulle kuyu kazan Mahmut Usta ile çırağı ‘küçük bey’ Cem zor bir arazide su ararlarken, kasabanın hemen dışındaki sarı çadırda esrarengiz bir tiyatrocu kadın her gece eski masal ve hikâyeleri yeniden anlatmaktadır.

Roman, bir yandan genç kahramanın aşk, kıskançlık, sorumluluk ve özgürlük duygularıyla derinden tanışmasını hikâye ederken, diğer yandan medeniyetler üzerinden babalar ve oğullar; ‘otoriterlik’ ve birey olma konularını tartışıyor. Kırmızı Saçlı Kadın’da okur, Batı’nın ve Doğu’nun iki temel efsanesi Sophokles’in Kral Oidipus’u (babayı öldürmek) ile Firdevsî’nin Rüstem ve Sührab’ıyla (oğulu öldürmek) yeniden karşılaşıyor.

Kırmızı Saçlı Kadın Romani Orhan Pamuk

Kırmızı Saçlı Kadın Tüm Dünyaya Yayılacak

Geçtiğimiz Ekim ayında düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı’nda, Orhan Pamuk’un henüz o tarihte basılmamış olan Kırmızı Saçlı Kadın romanıyla ilgili ‘dünyanın farklı ülkelerinde basılacak’ bilgisi alınmıştı. Dünyanın en büyük ajansı Wylie’nin kataloğuna Orhan Pamuk’un yeni romanı “Kızıl Saçlı Kadın”ın da yayımlanacağı duyurusu yer almıştı.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Roman Kapağında ki Resim Merak Konusu Oldu

Yapı Kredi Yayınları etiketiyle ilk baskısı 200 bin adet yapılan Kırmızı Saçlı Kadın 204 sayfa ve 12 Lira’dan satışa sunulacak. Kafamda Bir Tuhaflık ise 475 sayfaydı. Yani bu son roman onun yarısından bile daha az kalınlıkta. Kalın roman okumaktan korkan okurlar da hesap edilerek yazılmış gibi. Kırmızı Saçlı Kadın romanının kapağında Dante Gabriel Rosetti’nin 1860 tarihli Regina Cordium adlı yapıtı dikkat çekiyor.

Sevgiliye ikinci kez roman ithafı

Orhan Pamuk özel hayatı ile de dikkat çeken bir yazarımız. Uzun bir süredir birlikteliği bilinen Aslı Akyavaş’a ikinci kez romanını ithaf ediyor. Kafamda Bir Tuhaflık romanını da “Aslı’ya” diyerek itfah etmişti. Son romanını da sevgilisine ithaf ediyor. Aslı Akyavaş, bir hastanede yönetici olarak çalışıyor. Magazin dünyasına uzak bir isim olarak da notumuzu paylaşalım.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al