Onaylanan Krediyi İptal Etmek Mümkün Mü?

Onaylanan Krediyi İptal Etmek Mümkün Mü?

Onaylanan Krediyi İptal Etmek Mümkün Mü? Onaylanmış Kredi Çekilmezse Ne olur? Gibi tüm Banka Onaylanmış Kredi konularını bu yazımızda yer verdik.

Her banka için prosedürler farklı olsa da, onaylanan krediyi çekmediğiniz ya da kullanmadığınız takdirde iptal etmek mümkündür.

Televizyonlarda, internette, hatta cep telefonlarımıza atılan mesajlar yoluyla hepimiz bir şekilde bankaların kredi reklamlarını görüyoruz. İhtiyaçlarımız için, satın almak istediğimiz gayrimenkul veya taşıtlar için, ya da sadece merakımızdan kolayca kredi başvurusu yapıp onay alabiliyoruz.

Onaylanan Krediyi İptal Etmek Mümkün mü?

Peki, eğer bu krediyi almaktan vazgeçersek, onaylanan krediyi iptal etmek mümkün mü? Eğer mümkünse, bunu nasıl ve nerelere başvurarak yapabiliriz? Herhangi bir cezası var mıdır? İşte bu yazımızda bu sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Evet, onaylanan kredinizi hiç bir ücret ödemeden iptal edebilirsiniz. Bu sizin yasal olarak tüketici hakkınızdır. Eğer krediyi çekmemiş ve hesabınıza geçirmemişseniz veya banka kredinizi otomatik olarak hesabınıza geçirmemişse, kredinizi iptal edebilirsiniz. Ayrıca, onaylanan ancak kullanılmayan ve çekilmeyen krediler, eğer banka otomatik olarak hesabınıza geçirmemişse, bir aylık süre sonunda otomatik olarak banka tarafından iptal edilir. Hesabınıza geçen krediyi ise, masraflarını ödeyerek onaylanan krediyi iptal etmek seçeneğini kullanabilirsiniz. Fakat bu durumla ilgili ayrıntılı bilgiyi bankanızdan almanız gerekmektedir.

Fakat şunu da unutmamak gerekir ki, onaylanıp çekmediğiniz krediler, kredi notunuzu düşürebilir.

Onaylanan Krediyi İptal Etmek İçin Yapılması Gerekenler?

Banka Şubesinden Onaylanan Krediyi İptal Etmek

Banka şubesinden kredi başvurusu yaptıysanız ve gerekli evrakları bankaya sunduysanız, kredi miktarınız otomatik olarak hesabınıza geçebilir. Bankadan bankaya prosedürler değişmektedir. Bazı bankalar kredinizin hesabınıza geçmesi için onay talep ederken, bazı bankalar onaylanan kredinizi otomatik olarak hesabınıza geçirebilir. Durum böyle olsa da, kredinizi iptal etmeniz aynı yöntemlerle mümkündür. Fakat bankaya kredi iptal dilekçesi vermeniz gerekmektedir.

Onaylanan ve hesaba geçen kredinizi 14 gün içinde iptal etme hakkınız vardır.14 gün içinde bankanıza bizzat kredi iptal başvurusunda bulunduğunuzda, krediniz hiç bir ücret ödemeden iptal edilecektir. Ancak bu hakkınızı suistimal edip sürekli onaylanan kredilerinizi çekmezseniz, bankanız ceza olarak kredi notunuzu düşürebilir. Bu durum da ileride kredi almanızı zorlaştırabilir. Aynı durum onaylanmış ancak iptal edilen kredi kartları için de geçerlidir

İnternet Bankacılığı, ATM veya SMS ile Yapılan Kredi Başvuruları

Bu yöntemlerle kredi başvurusunda bulunmak çok kolay ve cazip gelebilir. Eğer kredi başvurunuzu bu yöntemlerle yaptıysanız ve onaylanan krediyi iptal etmek istiyorsanız, ufak farklar olsa da izlemeniz gereken yol hemen hemen aynıdır. Burada esas hesabınıza paranın yatıp yatmaması, eğer yattıysa da hesapta hareket görüp görmemesidir.

Bazı bankalar kredi notunuzu baz alarak otomatik değerlendirme yaptıktan sonra başvuruda bulunduğunuz miktarı otomatik olarak hesabınıza geçebilir. Bu durumda eğer yatırılan miktarda hareket yapılmadı ise yine 14 gün içinde ücretsiz olarak onaylanan kredinizi iptal edebilirsiniz. Ancak yatırılan tutarda hareket yapıldı ise, banka belirli bir tutarda ücret kesebilir. Bazı bankalar da kredinize ön onay verdikten sonra gerekli evrakları şahsen gelip şubeye teslim etmenizi isteyebilir. Bu durumda onaylanan kredinizi iptal etmek için, şubeye gerekli belgeleri götürmemeniz yeterli olacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor