O Kadın Türkiye’yi Dünya Listesine Soktu

O Kadın Türkiye’yi Dünya Listesine Soktu

Dünya Listesine Türkiye’nin girmesi hepimiz için mutluluk kaynağı. Bir de bunu bir kadın başarıyorsa o zaman mutluluğun anlamı bir kere daha artıyor. Peki O Kadın kim? Hangi kulvarda dünya listesine girdik? İşte haberin detayı… Konu Banknot. Çok az sayıda banknotların üzerinde kadın fotoğrafı yer alıyor. Dünya genelinde para birimlerinin üzerinde erkek fotoğrafların yer alması, erkek […]

Dünya Listesine Türkiye’nin girmesi hepimiz için mutluluk kaynağı. Bir de bunu bir kadın başarıyorsa o zaman mutluluğun anlamı bir kere daha artıyor. Peki O Kadın kim? Hangi kulvarda dünya listesine girdik? İşte haberin detayı…

Konu Banknot. Çok az sayıda banknotların üzerinde kadın fotoğrafı yer alıyor. Dünya genelinde para birimlerinin üzerinde erkek fotoğrafların yer alması, erkek egemenliğini sembolize ederken, bazı ülkeler bir fark oluşturarak kadın fotoğraflarına yer veren banknotlar bastırdı. Peki Hangi ülkeler?

Dünya genelinde 167 resmi para biriminde yer alan insan portrelerinin yüzde 90’ından fazlasını erkekler oluştururken, sadece 34 ülke banknotlarında kadın portrelerine yer verilmesi büyük ilgi çekti.

Bu ülkeler içinde, kadın / erkek eşitliğinin önde gelen savunucularından ABD’nin olmaması ise çok konuşuluyor. Dünyanın en çok kullanılan para birimi olan ABD dolarlarında resmedilen 40’ı aşkın ismin arasında hiç kadın olmaması, Özgürlükçü bir ülke olarak bilinen ABD için bir tartışma konusu haline geldi.

ABD dolarını bu konuda yalnız bırakmayan diğer çok kullanılan para birimleri ise Çin yeni, Rusya rublesi, Hindistan rupesi, Singapur ve Hong Kong dolarları.

Avustralya doları Bu Konuda Sembol olmuş durumda

Tüm banknotların bir tarafında erkek, diğer tarafında kadın portresi bulunan Avustralya, para biriminde kadın-erkek eşitliğinin dünyadaki tek örneğini gösterdiği ifade ediliyor.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Banknotlarında kadın temsili yüksek olan diğer ülkeler ise İsveç, İsviçre, Danimarka, İngiltere, Kanada, İzlanda, Yeni Zelanda, Filipinler, İsrail ve Norveç.

İngiliz sterlini ve Kanada dolarlarının çoğunu İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth süslerken, geri kalan ülkelerin banknotlarında genellikle sanatçı kadınların portreleri yer alıyor.

Öte yandan, dünyanın en fazla kullanılan ikinci para birimi avro banknotlarında ise sadece Avrupa mimarisinden örnekler bulunuyor.

Türkiye de 34 ülke arasında

Türkiye’yle birlikte Arjantin, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, Etiyopya, Gambiya, Gine, Gürcistan, Kolombia, Komoros, Kosta Rika, Haiti, Liberya, Japonya, Jamaika, Güney Kore, Malavi, Meksika, Peru, Ukrayna, Transdinyester ve Venezuela en az bir banknotunda kadın portresine yer veren diğer ülkeleri oluşturuyor.

Türk lirasının 34 ülkelik bu listeye girmesini sağlayan kadın ise Türk edebiyatı ve İslam coğrafyasının ilk kadın romancısı Fatma Aliye Topuz.

Topuz’un portresi, 2009’dan bu yana elli liralık banknotların arka yüzünde yer alırken, Türkiye para biriminde kadın portresi kullanan tek Müslüman ülke olmasıyla da dikkati çekiyor.

Kadınların banknotlarda yer almaması, erkek egemenliğinin para birimlerine de yansıdığı eleştirilerine neden olurken, Amerikalı kadınlar, “20’lik banknotlara kadın yüzü” kampanyasıyla, dolardaki erkek hükmüne son vermeye çalışıyor.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al