Neden Alışveriş Yapıyoruz?

Neden Alışveriş Yapıyoruz?

Alışveriş Neden Yapılır? Alışveriş denince akla direk gardıropta bulunan kıyafetlerimizin yenisinin alınması ya da gardıropa yeni kıyafet ekleme gelmektedir. Aslında alışveriş, kıyafet, kişisel ihtiyaçlar, günlük kullanımlar, ev ihtiyaçları, gıda, gayrimenkul gibi bir çok çeşitte yapılabilir. Genellikle kadınlar alışveriş yapmayı çok seveler. Kadınlar sıkıntıda olduklarında, stresli bir gün geçirdiklerinde ya da tatillerinde kendilerini alışveriş yapmaktan alamazlar. […]

Alışveriş Neden Yapılır?

Alışveriş denince akla direk gardıropta bulunan kıyafetlerimizin yenisinin alınması ya da gardıropa yeni kıyafet ekleme gelmektedir. Aslında alışveriş, kıyafet, kişisel ihtiyaçlar, günlük kullanımlar, ev ihtiyaçları, gıda, gayrimenkul gibi bir çok çeşitte yapılabilir. Genellikle kadınlar alışveriş yapmayı çok seveler. Kadınlar sıkıntıda olduklarında, stresli bir gün geçirdiklerinde ya da tatillerinde kendilerini alışveriş yapmaktan alamazlar. Tüm bölgelerde hatta yan yana bile bir çok sayıda alışveriş merkezleri açıldı. Alışveriş merkezleri de insanların en çok ihtiyaç duyduğu ya da ilgi gösterdiği çeşitleri ya da markaları bünyesinde bulundurup insanları çekebilmek için yarış halindeler. Alışveriş büyük bir oranda ihtiyaçtan yapılır. Bunun yanında ihtiyaç olmadan da yapılan alışveriş yaygındır. Bu konuda da daha çok erkekler ihtiyaçlarına göre alışveriş yaparken kadınlar beğendikleri bir şeye ihtiyacı olup olmadığına bakmadan satın almaktadır.

İnternet Alışverişi

İnternet alışverişinin sağladığı kolaylıklar ile günümüzde en çok başvurulan alışveriş yöntemi oldu. Kapıda ödeme, online kredi kartıyla ya da bankamatik kartıyla ödeme gibi yöntemleriyle insanlara kolaylık sağlamanın yanı sıra bulundurduğu çeşit, marka, beden kolaylığı, ulaşım kolaylığı ile de insanların ilk seçimi haline geldi. İnternetten yapılan alışverişlerle markalar sitelerini oluşturup daha fazla mağazaya ihtiyaç duymadan depodan satışını gerçekleştirmeye başladı. Böylece daha çok mağaza ve çalışan yükünü hafifleten markalar, internet alışverişlerinde kampanyalar yapmaya başladı bu durumda internet alışverişini gidip almaktan daha ekonomik ve kolay hale getirdi. Bu özelliklerin yanında sahtecilerinde yeri haline gelen internet alışverişi görüntüsünden çok farklı ürünleri alıcıya göndererek insanları dolandırmayı kendine iş edindi. Güvenilir yerler bir çok sözleşme ve güvenli bağlantı uzantılarıyla sitelerini desteklemektedir. İnternet alışverişinde daha çok mutfak eşyası, makyaj malzemesi, kitap gibi riski az eşyalar alınırken, kıyafet, ayakkabı, teknoloji ürünleri gibi eşyalar daha az tercih edilmektedir. Bunun sebebi, kıyafetlerin ve ayakkabıların bedeninin markaya göre değişiklik göstermesi, kumaşındaki kalitesizlik gibi etkenler olurken, teknoloji ürünlerinde de yüksek fiyatları internetten ödeme, özellikleri ile gelen ürünün tutmaması gibi risklerdir. Aynı zamanda teknolojik ürünlerde yurtdışından getirilen ürünlerin satılması internet alışverişinde az tercih edilmesinin sebebidir.

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli