Mostar Gezi Rehberi

Mostar Gezi Rehberi

Mostar şehrini gördüğünüzde bozulmamış eski bir Osmanlı Şehrini görmüş gibi oluyorsunuz. Daracık sokaklarında gezerken tarihte yolculuk yapıyor gibi hissediyorsunuz. Savaşta büyük hasar gören bu şehir, aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiş. Fakat şehri gezerken bazı yerlerde ansızın karşınıza savaşı hatırlatan bir duvar  yada bir bina çıkabiliyor. Buralara “DON’T FORGET” yazılmış, acı hatıralar, kayıplar hiç unutulmasın ve kötü […]

Mostar şehrini gördüğünüzde bozulmamış eski bir Osmanlı Şehrini görmüş gibi oluyorsunuz. Daracık sokaklarında gezerken tarihte yolculuk yapıyor gibi hissediyorsunuz.

Savaşta büyük hasar gören bu şehir, aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiş. Fakat şehri gezerken bazı yerlerde ansızın karşınıza savaşı hatırlatan bir duvar  yada bir bina çıkabiliyor.

Buralara “DON’T FORGET” yazılmış, acı hatıralar, kayıplar hiç unutulmasın ve kötü savaş günleri bir daha da hiç yaşanmasın diye.

Hersek Tarih Müzesi (Hercegovina Museum), içinde Mostar tarihi ile ilgili çeşitli fotoğraf koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Müzede ayrıca Tito’nun eski dış işleri bakanı olarak hizmet ederken gösterildiği küçük bir sergi de vardır.  Ayrıca burada Mostar Köprüsü’nün yakın tarihi de güzel bir video ile gösterilir. Pazartesi günleri kapalı olan müze diğer günlerde 8 – 16 saatleri arasında açıktır.

Mostar çok eski bir yerleşim yeri ,  Osmanlılar burayı alınca şehir kimliğini kazanıyor. Evliya Çelebi’nin yazdığına göre o zamanlarda burada 3040 ev, 350 dükkan ve 45 cami ve mescit varmış.

Burada eskiden Mostar Köprüsü üzerinden Neratva Nehrinin soğuk sularına atlama geleneği varmış. Evlenmek isteyen genç erkekler aşık olduklar ve beğendikleri kızla evlenmeye hak kazanmak için cesaretlerini göstermek amacıyla bu köprüden atlarlarmış. Böylece kızı almaya hak kazanırlarmış. Şimdi ise bu iş ticarete dökülmüş durumda , 20-30 Euro karşılığında köprüden atlayarak gösteri yapanları görebiliyorsunuz.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Bazen turist gruplarındaki kişiler aralarında para toplayıp bu gösteriyi yaptırıyorlar.
Bu şehri gezerken rahat ayakkabılar giymenizi tavsiye ederiz. Rahatsız ayakkabılarla köprünün zemininde ve yollardaki taşlar üzerinde yürümekte oldukça zorlanabilirsiniz.

Mostar köprüsünün ve şehir manzarasının en güzel göründüğü yerlerin başında Koski Mehmet Paşa Camii yer alıyor. Burası oldukça turistik bir yer. Dünyanın dört bir yanından şehri gezmeye gelenler buraya mutlaka uğruyorlar. Biz de uğrayıp bahçesinden şehir ve Mostar Köprüsü’nün manzarasının fotoğraflarını çekiyoruz.

Cami 17. Yüzyılın başında inşa edilmiş. Koski Mehmet Paşa , Sokullu Mehmet Paşa’nın yardımcısıymış. Cami ve özelikle minaresi savaş sırasında çok zarar görmüş. Savaştan sonra eskisine uygun olarak tekrar yaptırılmış.

mostar-2

Saraybosna – Mostar Otobüs ve Tren ile ulaşım:

Saraybosna – Mostar arası ulaşımınızı otobüs veya tren ile yapabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Sefer saatleri için aşağıdaki linklere bakabilirsiniz.

Mostar gezilecek yerler listesinde bir diğer yapı Saat Kulesi (Clock Tower, Sahat Kula). Kulenin inşa tarihi bilinmemektedir. Fakat 1636 tarihli bir belgede çok daha öncesinde yapıldığına değinilmiştir. Temeli 3.5 metre kare, yüksekliği 15 metredir. Fatima Kaduna Sarıç tarafından inşa edildiğine dair bir efsane vardır. 250 kiloluk çan, 1838 yılında Zadar,

Hırvatistan’dan Hersek veziri Ali Paşa Rizvanbegoviç tarafından istenmiştir. Avusturya – Macaristan tarafından ele geçirildiğinde askeri amaçlar için kullanılmıştır. 1981 yılında esas kullanım amacına döndürülmüştür.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al