Mide Bulantısı Nedenleri ve Çözümleri

Mide Bulantısı Nedenleri ve Çözümleri

Mide bulantısı vücudun bir tepkisidir. Mide bulantısı hastalık değildir sadece hastalığın bir göstergesidir. Hastalığın belirlenip çözümün üretilmesi psikolojik olarak kişinin rahatlamasını sağladığı gibi kişinin vücutsal olarak da problemin ortadan kalkmasına ve sağlığına kavuşmasını sağlar. Bu yüzden mide bulantısının nedenlerinin araştırılıp, hastalığın belirlenme süreci oldukça önemlidir. Mide bulantısı ya da kusmada gerçekleşen sıvı kaybı hastayı daha […]

Mide bulantısı vücudun bir tepkisidir. Mide bulantısı hastalık değildir sadece hastalığın bir göstergesidir. Hastalığın belirlenip çözümün üretilmesi psikolojik olarak kişinin rahatlamasını sağladığı gibi kişinin vücutsal olarak da problemin ortadan kalkmasına ve sağlığına kavuşmasını sağlar. Bu yüzden mide bulantısının nedenlerinin araştırılıp, hastalığın belirlenme süreci oldukça önemlidir.

Mide bulantısı ya da kusmada gerçekleşen sıvı kaybı hastayı daha da kötü duruma getirebilir. Kusma ve mide bulantısını önlemek için ilaç tedavileri vardır. Fakat bunların doktor kontrolünde alınmasında fayda vardır.
Kusma: midenin yiyecekleri yemek borusu aracılığıyla ağızdan çıkarılmasıdır.

Mide bulantısı farklı nedenleri vardır

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?Mide astarının tahrişi, mide ile ilgili olmayan diğer sağlık sorunları, psikolojik olarak bulantıyı tetiklemeye yarayan merkezi sistemler, bağırsaklarda meydana gelen çeşitli sorunlar mide bulantısının nedenleri olabilir. Gıda zehirlenmeleri, araç tutması, kullanılan ilaçların yan etkileri, stres, enfeksiyon hastalıkları mide bulantısının diğer nedenleri olabilir. Ayrıca hamilelik durumu kişide mide bulantısına neden olabilir.

Midede gerçekleşen kramplar mide bulantısına neden olabilir. Enfeksiyona neden olan çeşitli virüs türleri midenin yanmasına neden olur. Bu durumda bulantıyı tetikleyebilir. Enfeksiyona neden olan mide bulantılarının yanında ateş ve kusma da görülür. Bazı bakteriler bulaşıcı olabilir ve daha çok kesimin hastalanmasına sebebiyet verebilir.
Mide üşütmesi durumunda hasta bulantının yanında ishal, ateş, kusma gibi belirtiler yer alır.

Yiyecek zehirlenmesi durumu: kişi bozulmuş ya da sağlığa uygun olmayan iyi bir şekilde hazırlanmamış yiyecek tüketmesi tükettiği durumda meydana gelen rahatsızlıktır. Mideyi tahriş eden faktörler arasında sigara, alkol, mide bulantısına neden olacak ilaç ve tedaviler sayılabilir.

Mide ülseri; midenin astarında meydana gelen bir rahatsızlık olup bulantıya neden olabilmektedir. Aynı şekilde reflü hastalığı midedeki asidin yemek borusunda çıkmaya zorlaması da bulantının nedenleri arasında yer alır.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Mide bulantısının merkezi noktalarında baş ağrısı, iç kulak, kafa içi basınç (çeşitli tümörler, travma, enfeksiyon gibi faktörler), beyin sarsıntıları, zehirli uyaranlar ve farklı hastalıklar nedeniyle oluşan bulantılar olarak söylenebilir. Ayrıca yeme bozukluğu alışkanlığı olanlarda da sık sık mide bulantısı görülebilir.

Mide bulantısını geçirmenin yolları ilk olarak mideyi rahatlatıp, dinlendirmektir. Fakat bu durumda sıvı kaybı yaşanmamasına dikkat edilmelidir. Hastalıkla birlikte ilk gün sıvı alımına özen göstermeli diğer günler midenin zarar görmeyeceği yiyecekler tüketilmeye çalışılmalıdır.

Çorba, sulu meyveler, daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Fakat ilk bulantıdan sonra çok fazla sıvı tüketmemeye özen gösterin aksi halde mide bulantısını tetikleyebilir. Muz, pilav, tost gibi yiyecekler mide bulantısını önleyebilir.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Zencefil Çiçek Zencefil Çiçek Orada onlara bir kadeh içirilir ki, karışımı zencefildir. (İnsan Suresi, 17)
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al