Metabolizmanız Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Metabolizmanız Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Metabolizmanız Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? Sağlıklı kilo verme ve kilo alma sürecinde yapmanız gerekenler nelerdir.

Genel tanımıyla metabolizma insanın vücudundaki temel ihtiyaçları için yakmış olduğu enerji miktarı olarak adlandırılır. Uzmanlar tarafından son yıllarda metabolizma konusunda özellikle deney ve araştırmalar sıklıkla yapılmaktadır. Metabolizmanın hızlı olması her insanın isteyebileceği bir durum olarak görülmektedir.

Tıp alanında bu konuyla daha çok dâhiliye bölümü ve diyetisyenler ilgilenmektedir.

Metabolizma gün içerisinden alınan yiyecek ve içecek gibi gıdaların veya yapmış olduğumuz egzersiz, hareket gibi durumlara bağlı olarak metabolizma hızı artmakta ya da azaltmaktadır. Hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olan insan sık sık tuvalete girme ihtiyacı duymaktadır. Metabolizması yavaş çalışan insanlar ise kabızlık problemi ile doktora başvurmaktadır.


Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler

Metabolizma Hızını etkileyen Faktörler

Metabolizma hızını etkileyen faktörler; cinsiyet, yaş, sıcaklık, karbonhidrat, hastalıklar, diyet, genetik gibi sıralanmaktadır. Dâhiliye uzman doktorun isteyeceği kan tahlili sonucuna göre metabolizmadaki sorun tespit edilebilecek ve hangi faktörün etkili olduğu görülebilecektir.

Tıp camiasında oldukça sıkça karşılan bir problem olan metabolizma problemi günümüzde oldukça çok sık şikâyet edilmektedir. Bu sorunun kesin çözümü olarak ilk başta bireyin kendini tanıması ve doktorun tavsiyelerine uyması gerekmektedir.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Metabolizma hızını artırmak için ilk önce su tüketimi miktarını kontrol etmek olacaktır. Çünkü günde en az 3 litre su tüketmek gerekmektir. Gün içerisinde öğün atlamamakta midenizi rahatlatacak ve metabolizmayı hızlandırılacaktır. Karabiber ve pul biberde hızlandırma konusunda oldukça iyi bir maddedir.

Egzersiz yapmak da hem kendi sağlığınız hem de metabolizma hızı konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Şekersiz Türk kahvesi ve yeşil çay da mide rahatlığına, bağırsak problemine birebir faydalı olabilecek besinlerdir. Bunların yanı sıra ne yediğine, içtiğine dikkat eden insanlar düzenli uykusu olan bireyler herhangi bir metabolizma problemi yaşama riskini en aza indirmektedir.

Konu ile ilgili kadın sitemizde, Beslenme ve Doğal Zayıflama Yöntemleri kategorilerinde yer alan önemli konuları da ayrıntılı olarak inceleyebilir, konu ile ilgili düşüncelerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Diyetisyen Betus Diyetisyen Betus Zayıflamak ve Kilo Vermenin en önemli kuralı Sağlıklı Beslenmektir. Sağlıklı ve Güzel günler diliyorum.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al