Meme Kanseri Tanı Ve Tedavisi

Meme Kanseri Tanı Ve Tedavisi

Meme Kanseri Tanı Ve Tedavisi Kadınların korkulu rüyası olan ve kadınlar da en sık rastlanan kanser türlerinden biri olan meme kanseri erken tanı neticesinde uygulanan tedavi yöntemleri ile kısa sürede tedavi edilmektedir. Ülkemizde meme kanseri tanı ve tedavisi konusunda toplumsal olarak bilinçlendirme hızla yaygınlaşmıştır. Bu 20 yılda teşhis ve tedavi anlamında büyük bir ilerlemenin sağlandığı […]

Meme Kanseri Tanı Ve Tedavisi

Kadınların korkulu rüyası olan ve kadınlar da en sık rastlanan kanser türlerinden biri olan meme kanseri erken tanı neticesinde uygulanan tedavi yöntemleri ile kısa sürede tedavi edilmektedir. Ülkemizde meme kanseri tanı ve tedavisi konusunda toplumsal olarak bilinçlendirme hızla yaygınlaşmıştır. Bu 20 yılda teşhis ve tedavi anlamında büyük bir ilerlemenin sağlandığı gözler önüne seriyor. Erken tanı birçok hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de önemli bir etken oluyor ve memeyi koruyan ameliyat seçenekleri sayesinde psikolojik olarak kadınların durumdan etkilenmelerinin seyrini azaltıyor.

Meme kanseri tanı ve tedavisi hayati önem taşıyor. Meme dokusundaki süt kanalını oluşturan ve süt yapan hücreler de kontrolsüz ortaya çıkan çoğalma neticesinde kanser hücreleri ortaya çıkar. Kadınlarda görülen %33 oranında ülkemizde görülen bu hastalığın kanser hastalarında % 20’si için tehdit oluşturuyor.

Heart framing from fingers on woman chest with pink badge to support breast cancer cause PS: you can change the ribbon color to red to support AIDS cause as both using same symbol

Meme kanseri süt bezlerinde gelişime neden olan hücrelerin çoğalması ve zamanla büyümesi uzun sürede gerçekleşen bir işlemdir. Ancak bu hücreler kaldıktan sonra da lenf ve kan yoluyla vücudun birçok organda daha yaygınlaşabilmektedir. Bu nedenle de bu aşamada erken tanı vücudun diğer bölgelerine olmasını engellemek için önemli olduğu gibi memedeki kistin alınması ve önemine sağlıklı bir şekilde kalması açısından önem taşır.

Meme kanseri tanı ve tedavisi için öncelikli olarak hastalığın teşhis edilmesi gerekmektedir. Bu hastalığın en belirgin belirtileri şöyledir. Ağrısız sert yapılı bir dokunun ele gelmesi, göğüsten kimi zaman kan veya koyu renkli akıntıların gelmesi, koltuk altında fark edilebilen ve elle muayene edildiğinde de ağrılı ya da ağrısız şişkinliklerin oluşması bu kanser türü için ortaya çıkabilen en önemli belirtilerdir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda yapılması gereken hemen bir hekime başvurmak ve hekim önerisi ile gerekli adımları atmaktır. Patoloji sonuçları neticesinde hastalığın tanısı ve tedavisi belirlenerek psikolojik olarak hastanın durumu desteklenmelidir. Meme kanseri ve tanı ve tedavisi için ve erken farkındalık oluşturmak için menopoza girmiş kadından başta olmak üzere tüm kadınların 6 ayda veya yılda bir şey jinekolojik muayeneden geçmesi gerekmektedir.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al