Magnezyum Eksikliği, Belirtileri ve Tedavisi

Magnezyum Eksikliği, Belirtileri ve Tedavisi

Magnezyum vücudumuzdaki en önemli minerallerden biridir. Tahlil analizlerinde kan değerlerinden magnezyum eksikliği belli olamamaktadır. Bu sebepten magnezyum eksikliğini anlamak kolay değildir. Sanayileşmiş, gelişmiş ülkelerde bile magnezyum eksikliği sık görüldüğü halde kolay anlaşılamamaktadır. Eksiklik meydana geldiğinde ve devamında birçok hastalığa neden olmaktadır. Vücudun gelişimi için çok önemli olan magnezyum su, temel gıda alımı kadar önemlidir. Oksijen, […]

Magnezyum vücudumuzdaki en önemli minerallerden biridir. Tahlil analizlerinde kan değerlerinden magnezyum eksikliği belli olamamaktadır. Bu sebepten magnezyum eksikliğini anlamak kolay değildir.

Sanayileşmiş, gelişmiş ülkelerde bile magnezyum eksikliği sık görüldüğü halde kolay anlaşılamamaktadır. Eksiklik meydana geldiğinde ve devamında birçok hastalığa neden olmaktadır.

Vücudun gelişimi için çok önemli olan magnezyum su, temel gıda alımı kadar önemlidir. Oksijen, su ve temel besin gıdalarını düzenleyici işlevi olduğu için diğer minerallere göre daha çok önemlidir.

Magnezyum Eksikliği Sebebi

Magnezyum eksikliğinin en önemli belirtisi sürekli su içme isteği ve sıvı tüketimidir. Vücut besinlerden gerekli sıvıyı alamadığı için hidrasyona ihtiyaç duyar.

Magnezyum eksikliğinde çeşitli hastalıklar görülebilir. En sık rastlanılanı uyku düzeninde bozukluk, aşırı stres gibi yaşamsal faaliyetleri etkileyen, günlük hayatı olumsuzlaştıran vücutsal etkilerin meydana gelmesidir. En sık görülen kas krampları, kaslarda gerginlik, karıncalanma, kişilikte değişiklik gözlenmektedir.

Magnezyum ilk olarak kaslarda değişiklik meydana getirirken diğer organları da etkiler. Vücudunuzda hissettiğiniz gerilme, spazm ve nefes alma zorlukları magnezyum eksikliğinden kaynaklanabilir. Adet dönemlerinde aşırı sancı, kabızlık, eklem bölgelerinde kramplar, kararsızlığa neden olan vücutsal iletimler magnezyum eksikliğinin diğer göstergelerindendir. Ayrıca kalp hastalığı, göğüs ağrısı, spazm ve hipertansiyona neden olabilmektedir. Diyabeti tetiklediği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Vücudun işlevlerini düzgün yerine getirebilmesi için magnezyum çok önemli bir mineraldir. Hücrelerin canlı kalması için magnezyumun yeteri kadar alınması gerekir. Karbonhidrat, yağ ve proteinlerin sentezlenmesi magnezyuma bağlıdır. Eksikliği tüm vücudu olumsuz etkileyerek yaşamsal kaliteyi düşürür. Magnezyum kemik gelişimine katkıda bulunduğu gibi enzimlerin üretilmesini sağlar.

Vücudun magnezyum ihtiyaçları kişiye göre değişebilmektedir. Kadınların 280 miligram erkeklerinse 300 miligram ortalama magnezyuma ihtiyacı vardır. Günlük diyetlerinize, öğünlerinize magnezyum açısından zengin besinleri dâhil etmekte yarar var.

Maknezyum İçeren Yiyecekler

Magnezyum açısından zengin besinlere gelecek olursak özellikle kuruyemiş ve baklagillerde bol miktarda bulunur. Fındık, kaju, ceviz, badem, bezelyede bulunduğu gibi sebzelerde de yoğun olarak bulunur. Ispanak, yeşil ve siyah fasulyede bulunur. Ayrıca bu tür yiyecekler vücudumuzdaki birçok vitamin ve mineralleri karşıladığı için son derece faydalıdır.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al