Lohusalık Dönemi Nasıl Atlatılır

Lohusalık Dönemi Nasıl Atlatılır

KADINLAR İÇİN LOHUSALIK DÖNEMİ Kadınlar doğum yaptıktan sonraki 40 günü kapsayan bu döneme lohusalık dönemi adı verilmektedir. Lohusalık dönemi özellikle de ilk çocuklarını kucağına almış olan anneler için bazen zor geçebilir. Anneler bu dönemde panik yaptıklarından dolayı lohusalık döneminde yeni annelerin yanında olmak daha doğru olacaktır. Doğumdan önce bu dönemle alakalı annelerimize bilgilendirme yapılmaktadır. Lohusalık […]

KADINLAR İÇİN LOHUSALIK DÖNEMİ

Kadınlar doğum yaptıktan sonraki 40 günü kapsayan bu döneme lohusalık dönemi adı verilmektedir. Lohusalık dönemi özellikle de ilk çocuklarını kucağına almış olan anneler için bazen zor geçebilir. Anneler bu dönemde panik yaptıklarından dolayı lohusalık döneminde yeni annelerin yanında olmak daha doğru olacaktır. Doğumdan önce bu dönemle alakalı annelerimize bilgilendirme yapılmaktadır. Lohusalık döneminde anne de hem fiziki hem de psikolojik olarak bazı değişiklikler meydana gelebilir.

Lohusalık döneminde annede görülebilecek fiziksel değişiklikler

  • İlk değişiklikler göğüs de meydana gelir. Göğüsler süt ürettiğinden dolayı normalden daha büyük bir hal alacaktır. Bu dönemde meme uçlarında çatlamalar ve yaralanmalar olabilir. Bu durumdan korkmanıza gerek yoktur. Zamanla geçecek olan bu durum emzirirken çocuğunuzu etkilemeyecektir. Bu durum biraz can yakıcı olabilir. Fakat zaman içerisinde azalacağını unutmayın.
  • Doğumdan sonra akıntılarınız olacaktır. Bu akıntıya loşi adı verilmektedir. İlk günler adet kanamasını andıran bu akıntı kırmızı renkli olmaktadır. Bu akıntı ilk hafta kırmızı renkli daha sonra pembemsi ve sarımtırak on gün sonra ise beyaz renkli akıntıya dönüşmesi gerekmektedir. Eğer akıntınız uzun süre kırmızı renkli iltihaplı ve kötü kokulu olarak devam ediyorsa bu durumu doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
  • Doğum öncesi sıklıkla yaşanan el ve ayak krampları lohusalık dönemin de yaşanmaz.
  • Hamilelik döneminde alınan fazla kilolar normal doğumlar da altı sezaryen doğumlarında ise 12 hafta sonra dengeli beslenme ve hareket ile gidecektir.
  • Doğum öncesi sıklıkla yaşanan şişlik durumu lohusalık döneminde zamanla azalacaktır.

Lohusalık döneminde annede görüşebilecek psikolojik değişiklikler

Lohusalık dönemi bazı anneler için biraz zorlu geçebilir. Bazı annelerde lohusalık depresyonu adı verilen hüzünlü bir durum görülebilir. Bu zamanda genel olarak annelerde keyifsizlik, sürekli olarak ağlama, yorgunluk, bebeğe karşı ilginin azalması, asabiyet ve dikkat dağınıklığı gibi durumlar görülebilir. Lohusalık depresyonu on kadından birinde görülebilir. Bu gibi bir durumda anneye destek olmak gerekmektedir. Anneler kendilerini yetersiz ve çirkin hissedebilir. Eğer bu durum sürekliliğini koruyor ise bir doktora başvurulabilir.

 

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al