Leptin Hormonu Nedir? Nasıl Artar ve Etkisi Nelerdir?

Leptin Hormonu Nedir? Nasıl Artar ve Etkisi Nelerdir?

Leptin Hormonu, Beyne giden sinyallerle beyin fonksiyonları ile ortak çalışarak doyum hissi aratır. Leptin Hormonu Nedir? Etkisi ve Artışı ile ilgili detaylar.

Leptin, vücutta bulunan yağ dokularından sağlanmaktadır. Bu yağ dokuları salgıları vücutta bulunan toplam yağ oranını düzenleyen, açlık duygusu üzerinde oynayan bir hormondur. Beyin fonksiyonları ile ortak çalışır. Az da olsa kalpten yağ aldığı yağ oranını dengeler. Açlık oranını, yemek yeme oranını düzeye sokar. Beyne giden sinyallerle beyin fonksiyonları ile ortak çalışarak doyum hissi aratır. Şişmanlıkları, fazla yemek yemeyi önler. Aşırı yeme hissini engelleyerek normal düzeyi sağlar.

Leptin Hormonunun Önemi

Vücutta önem arz eden birkaç hormonu düzenlemesi ile önemi oldukça büyüktür.

  • Pankreas
  • Tiroit hormonları
  • Seks hormonları
  • İnsülin hormonu
  • Stres hormonu gibi hormonları düzenler.

Leptin hormonu, düzenli çalışmaması durumunda obezite meydana gelecektir. En büyük görevi vücuttaki ağların normal depolanmasını sağlarken, düzensizlik neticesinde fazla yemek yeme hissi oluşacaktır. Bu da obeziteye yol açar. Leptin hormonun da en bilinmesi gereken görevi, yemek yenildiği an itibari ile kan şekeri yükselir, insülin direnci meydana gelir. Leptin hormonu bu evrede devreye girer. Yenilen yemeğin ardından dört saat sonra leptin hormonu insülin direncini denge de tutar ve salgıladığı hormon ile kan şekerini düzenler tokluk hissi yaratır. Eterli derece de yağ depolanmasını gerçekleştirir. Şeker hastaların da leptin hormonun bozukluğu sebebi ile rahatsızlık meydana gelmiştir.

Uzmanların Leption Hormonu Hakkında Söyledikleri?

Leption hormonu beyaz yağ hücreleri arasında insülin hormonu yardımı ile hormon salgılar ve vücuda yeterli yağ depolanmasını sağlar. Fazlası kan şekerine karışır. Kan şekeri yüksek seviyelerde olmamalıdır. Normal düzeyde olduğu durumlarda pankreasa geçecektir. Leption hormonunun pankreasa salgıladı durumda da insülin hormonu salgılaması duracaktır ve bu normal açlık düzeyi, doyum düzeyi demektir.

Hormonel bozukluk ya da genetik bozukluklar neticesinde insülin hormonu sürekli salgılaması obeziteye ol açar. Kan şekeri normal düzeyde olamaması halinde, insülin hormonunda düşme yaşanır. Uzmanlara göre yenilip içilen her şeyin ardından dört saat geçtikten sonra leption hormonu salgıya başlar ve yağ yakımı olur. Bu dört saat içerisinde en ufak bir lokma yenmesi ya da en azından bir sakız çiğneme bile insülin direnci gerçekleştirecektir.

Dört saat içerisinde hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Bazı uzmanlar az yemek yenilip fakat sık tüketilmesini önerir. Bu sistem tam tersi çalışmaktadır. Aksi yapılması durumunda normali olacaktır. Bazı uzmanlara göre de az yemek ve sık yemek insülin direncini arttırır. Vücudun ihtiyacı kadar olan yağ depolandıktan sonra geri kalan şeker enerjiye dönüşecektir. Gereğinden fazla yap depolamak vücudu yorduğu gibi enerji kabı yaratır bu şişmanlamanın yoludur.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Leptin Hormonu İle Zayıflama

Leption hormonu doktor kontrolünde ilaçlar ile oynanarak şişman kişilerin zayıflamasına ardımı olur. Çağımızın problemi olan obezite ve şişmanlık doktor kontrolü ile ilaç kullanımı yoluyla normale döndürülebilmektedir. Kilo almamak için leptin hormonu ile ilgili bilinçlenmek gereklidir. Gün içerisinde edikten sonra tekrar sıklıkla yememek gibi, ya da yirmi dört saat içerisinde ne zaman yemeliyiz gibi. Leptin hormonu özellikle gece iki ve beş arasında hormon salgılar. Dolayısıyla bu saatlerde yemek yemeğe özen göstermek gerekir.

Zayıflama ürünleri noktasında Zero Line ürününde etkin olduğu firma yetkilileri tarafından belirtildiğini de not olarak buraya dipnot olarak belirtelim.

Şeker hastalıklarının çoğunluğu oluşma nedenlerinin başında hormonel bozuklukların haricinde çok ve devamlı yemek yeme eğilimi, düzensiz yeme alışkanlıkları zamansız yeme gibi faktörler en başta gelmektedir.

Uzman desteği ile birlikte düzensiz alışkanlıklardan kurtulmak mümkündür. Uzaman tavsiyelerinden bazısı ise üç öğün ve vaktinde, öğün atlamadan, bol su tüketimi ile düzenli alışkanlık haline getirmektir. Yapılan araştırmalar sonucunda şeker hastalığı, obezite gibi hastalıkların önüne bu sayede geçilebilir.


Konuyu Prof. Dr. Canan Karatay Hocamızın Leptin Hormonu ile İlgil
Değerlendirmesi ile Tamamlıyoruz.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al