Kültür Mantarı Nedir?

Kültür Mantarı Nedir?

Zengin protein kaynağı mantar doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi özel kompostlar içerisinde de yetiştirilebiliyor. İnsanlar tarafından yetiştirilen ve tamamen beyaz olan mantara kültür mantarı deniyor. Mantarın yetişebilmesi için gerekli ortamın sağlanması gerekiyor. Uygun ortam koşulları sağlandığında çok fazla verim alınabilir ve oldukça getirisi yüksek bir üretim ortaya çıkarabilirsiniz. Zehirli olmadığı için insanların en çok güvenerek tükettiği […]

Zengin protein kaynağı mantar doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi özel kompostlar içerisinde de yetiştirilebiliyor. İnsanlar tarafından yetiştirilen ve tamamen beyaz olan mantara kültür mantarı deniyor. Mantarın yetişebilmesi için gerekli ortamın sağlanması gerekiyor. Uygun ortam koşulları sağlandığında çok fazla verim alınabilir ve oldukça getirisi yüksek bir üretim ortaya çıkarabilirsiniz. Zehirli olmadığı için insanların en çok güvenerek tükettiği mantar türüdür. Hem protein açısından çok zengin bir besin olması hem de her yemek içerisinde kullanılabilmesi kültür mantarını oldukça fazla tüketilen besin haline getiriyor.

Kültür Mantarı Yetişme Ortamı

Kültür mantarının yetişme ortamının nemli ve karanlık olması gerekiyor. Ortam güneş aldığında yetişen mantarların üzerine kahverengiye dönen lekeler meydana gelir. Kışın ılık bir ortam olması gerekirken yazın serin bir hava istiyor. Doğal yetişme ortamları daha çok mağaralardır. Mağaraların içerisi karanlık ve nemli olduğundan buralarda kendilerine doğal yetişme ortamı bulabiliyorlar. Mantar üretimi yapmak isteyen insanlar da evlerinin bodrumunda ya da hiç ışık almayan odasında rahatlıkla üretim yapabilirler.

Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Kültür mantarını yetiştirmek için gerekli karanlık ve serin ortam sağlanması gerekiyor. Yaz aylarında çok sıcak bir bölgede yapılacaksa bu iş ortama klima takılması ve belli bir ayarda çalıştırılmasında fayda var. Mantar kompostları gelmeden önce odayı dezenfekte etmeli ve gereken havalandırmayı yapmalısınız. Mantar kompostları geldiğinde bunları yerleştirebilmek için ortama terekler yani raflar yerleştirmeniz gerekiyor. Her kompost poşetini bir ilk bir buçuk ay kağıt üzerinden sulamanız gerekiyor. Sonrasına ise üzerine torf adı verilen çiçek toprağı vererek sulamaya devam etmeniz gerek.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Mantar yetiştirmek sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Her şeyden önce bir bebek kadar ilgi isteyen mantar her gün özen isteyecektir. Hasat döneminde ise hasat işlemini erteleme lüksünüz yok. Çünkü bir iki saat geç toplasanız dahi aşırı büyüme durumları var.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kültür mantarı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor