Kefil Olunan Kişi Ölürse Diye Endişelenmenizde Fayda Var

Kefil Olunan Kişi Ölürse Diye Endişelenmenizde Fayda Var

Kefil olunan kişi ölürse ne olur sorusunun yanıtına bakalım. Bu gibi durumlarda bankalar vefat eden kişinin hayat sigortasının olup olmadığına bakarlar.

Kefil olunan kişi ölürse ne olur sorusunun yanıtına bakalım. Bu gibi durumlarda bankalar vefat eden kişinin hayat sigortasının olup olmadığına bakarlar. Krediyi kullanan kişilerin hayat sigortası yaptırmaları bu açıdan oldukça önemlidir. Eğer krediyi kullanan kişinin hayat sigortası yok ise bu durumda borcun kalan kısmını kefilin ödemesi istenir. Ancak kefil olunan kişi ölürse banka tarafından yapılması gereken sigortanın yapılmamış olduğunun ya da yenilenmesi gereken tarihte yenilenmediğinin ispatı kefil tarafından yapıldığı durumlarda, yani bankanın kusurlu olduğunun ispatının yapılması durumunda kefil ödeme yapmış olsa dahi mahkemeden çıkan karara bağlı olarak banka kefile ödediği miktarı iade edebilmektedir. Bu gibi durumlarda yasal olarak haklarınızı arayabilirsiniz. Fakat bu uzun ve yorucu bir süreç olabilir. Yani kefil olunan kişi ölürse kefil olan kişi oldukça zor günler yaşamaya başlayacaktır. Eğer mahkeme kararı ile de banka kredinin kullanıldığı bankayı haklı görürse kefil olan kişinin hayatı hiç ummadığı bir anda tamamen değişecektir.

Kefil OLunan kişi hakkında
Kefil

Bu nedenle birileri sizden kefil olmanızı istediğinde, kefil olup olamayacağınızı tekrar tekrar düşünün. Birçok kişinin başına benzer olay gelmiştir. Pek çok insan kefili olduğu borcun ödememesi ya da kefil olunan kişinin ölmesi sebebi ile hayatlarının değiştiğini, beklemedikleri borçları ödemek zorunda kaldıklarını ifade etmişlerdir. Bu durumunun eşler arasında anlaşmazlıklara sebebiyet vererek kendi aile yaşantılarında da sorun oluşturduğunu üzülerek belirtmişlerdir.

Kefil Olunan Kişi Ölürse Demeden Önce İyi Düşünün!

Herhangi bir kişiye kefil olmadan önce muhakkak detaylıca düşünmelisiniz. Çünkü kefil olduktan sonra kanunlar karşısında artık asıl borçlu kadar borçlusunuz demektir. Kefil olduğunuz kişi borcunu ödemediğinde ya da ödeyemediğinde o borcu, bankalar tarafından sizin ödemeniz beklenir ve bu sebeple sürekli aranmaya başlarsınız. Ayrıca kefil olduğunuz kişi ödemelerde aksaklıklar yapıyorsa bu durum kefil olan kişinin de kredi notunu olumsuz etkiliyor.

Hatta asıl borç sahibinin borcunu ödeyemediği zaman icra işlemi başlamadan önce kefil ile birlikte ödeme yapmaları istenir. Ödeme yapılmaması durumunda asıl borç sahibine icra başlatıldığı gibi kefile de icra başlatılabilir.

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli