Kayısı İftar ve Sahur için En İdeal Meyve

Kayısı İftar ve Sahur için En İdeal Meyve

Ramazan ayının gelmesi ile iftar ve Sahur sofrası diğer sofralara göre daha özenli ve zengin hazırlanır. Peki sağlıklı bir ramazan geçirmek için nasıl besleniyoruz? Ramazan süreci boyunca daha sağlıklı olabilmek için meyve tüketmenin son derece önemli olduğunu beslenme uzmanları tarafından iletilirken, özellikle Kayısı tüketmenin son derece önemli olduğunu belirtmektedirler. Kayısı birçok özelliği ile mineralleri içerisinde […]

Ramazan ayının gelmesi ile iftar ve Sahur sofrası diğer sofralara göre daha özenli ve zengin hazırlanır. Peki sağlıklı bir ramazan geçirmek için nasıl besleniyoruz? Ramazan süreci boyunca daha sağlıklı olabilmek için meyve tüketmenin son derece önemli olduğunu beslenme uzmanları tarafından iletilirken, özellikle Kayısı tüketmenin son derece önemli olduğunu belirtmektedirler.

Kayısı birçok özelliği ile mineralleri içerisinde barındıran ve insan sağlığı için gerekli bir meyve. Ramazanda aşırı yemek yeme ile oluşabilecek sağlık sorunları için kayısı tüketilebilir. Kayısının sofraların baş tacı olduğunu belirten Prof. Dr. İbrahim Şahin, kayısının sağlığa faydalarını anlattı.

Multivitamin hapları yerine kayısı!

Kayısı en fazla lif içeren meyvelerden biridir. Onun dışında içeriğine baktığınızda gerçekten multivitamin tabletleri gibi içerisinde her türlü vitamin var. Her türlü mineral var. İçerisinde antioksidan özelliği olan birçok etken madde var. Aslında multivitamin hapları yerine kayısı tüketilmesini öneriyoruz çünkü kayısının içeriğinde de bu multivitamin tabletlerinin içerisinde bulunan birçok mineral ve vitamin, hem de doğal form olarak var. Dolayısıyla benim vermek istediğim en iyi mesaj; multivitamin yerine kayısı yiyin, doğal yoldan aynı vitaminleri, o mineralleri, antioksidanları alırsınız, daha faydalı olur.

Kayısının A ve C vitaminleri bakımından çok zengin ve portakalda olduğu kadar C vitamini barındırıyor. İftar ve sahurda kayısı meyve olarak ya da hoşaf yaparak tüketebilirsiniz.

Sıvı kaybına karşı kayısı hoşafı

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Ramazanda oluşan sıvı kayıplarını, mineral kayıplarını kayısı kompostolarıyla yerine koyuyoruz. Kanserlere karşı olsun, diğer kronik hastalıklara karşı olsun vücudumuzu koruyacak antioksidan içeriği zengin bir meyve kayısı. Bu bakımdan aslında kayısı iftar sofraları için biçilmiş kaftan.

Hasta olsun, olmasın herkese önerebileceğimiz bir gıda. Sadece potasyum içeriğinden dolayı böbrek yetmezliği olanların biraz dikkatli olmaları gerekir. Yani çok fazla tüketilirse sorun yaşanabilir. Onun dışında böbrek yetmezliği olmayan herkesin belli bir miktar günlük kayısı tüketmesi önerilir.

Tatlı ihtiyacını kayısı tatlılarıyla giderin

Diyetisyen Aygül Güven de “Malum ramazanda uzun süre açlığa bağlı kan şekerimiz düştüğü için hep bir tatlı yeme ihtiyacımız doğar. Bu anlamda kayısı tatlısını öneriyoruz. Hem besleyici hem lezzetli hem de oldukça hafif bir tatlıdır” dedi.

Kaynak : Mynet

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al