Kalp Sağlığı İçin 10 Püf Nokta

Kalp Sağlığı İçin 10 Püf Nokta

Kalp Sağlığımızı Korumak İçin Başlıca Yöntemler Nelerdir? Kalp Krizi riskini azaltmak ve daha sağlıklı ve uzun bir yaşam için kalp sağlığını nasıl koruyabiliriz?

Kalp sağlığı diğer organlarımıza göre daha önem arz eden ve en hassas organ olup bazen telafisi olmayan, müdahale şansı bile bulamadığımız yegane organımızdır. Onun için kalp sağlığı çok önemlidir ve dikkat edilmesi gereken husustur. Peki kalp sağlığı için ne yapmalıyız. Her şeyden önce kalp sağlığı için dengeli beslenme ve durağanlıktan uzak durmak temek uymamız gereken kuraldır. Madde madde ele almak gerekirse sağlıklı kalbin 10 püf noktası şu şekildedir…

Beslenme ve durağanlıktan uzak durmak şart. Kalbin altın anahtarı spordur. Buna örnek olarak yürüyüş ve yüzme iyi birer örnektir. Kalp hastalarının bu konuda daha hassas olmaları gerekir ve kalbi yormadan spor yapmaları önerilir. Kalbi yoracak olan tempolu koşu, tenis, futbol ya da basketbol gibi mücadele ve efor gerektiren kondisyon sporlarından muhakkak uzak durmaları önerilir. Kilo konusu da kalp sağlığı açısından önemli bir sorundur. Sık sık kilo alıp vermek kalp sağlığına zarar verir. Boy ve kilo ortalamasına uymak kalp rahatsızlığı çekenlerin zorunluluğudur.

 

Kalp Sağlığı Hakkında Merak Edilenler

Kalp Sağlığımızı Korumak İçin Başlıca Yöntemler

Böbrek ve vücut için gerekli olduğu sürekli vurgulanan su, kalp sağlığı için de çok önemlidir ve günlük ortalama 2 litre su tüketilmesi uygundur.

Güneşin yaydığı UV ışınlarında D vitamini vardır. Bu da kemik gelişimine katkı sağladığı gibi kalbe de iyi gelir. Gün içinde 15-20 dakika güneşe çıkılması yeterlidir. Özellikle UV ışınlarının zayıfladığı sabah ve ikindi vakti güneşten faydalanmak için en ideal vakittir. Aman dikkat güneş tepede iken ve aşırı sıcak varken güneşe çıkmayın özellikle kalp hastaları.
Beslenme olarak bakliyat ürünleri önerilir. Akdeniz tipi beslenme olarak anılan kuru fasulye, nohut, barbunya ve bakla gibi bakliyat ürünlerini haftada bir gün mutlaka tüketin.

Anti oksidan da kalbe iyi gelir. Türk kültüründe yer edinmiş Türk kahvesini günde bir fincan olarak tüketmeniz kalbinize iyi gelecektir.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Azı karar çoğu zarar dediğimiz kırmızı eti ayda bir kilo ile sınırlandırarak tüketmeniz önerilir. Ayrıca bol sebze ve meyve tüketilmesi sindirim sistemine iyi geldiği gibi kolesterol için de faydalıdır. Burada dikkat edilecek tek nokta meyve özünde şeker olduğundan aşırıya kaçmamaktır. Sanılanın aksine bazı meyveler içerdiği şeker seviyesinden dolayı sizi sıkıntıya sokabilir.

Katı yağlardan uzak durun. Katı yağ yerine sağlıklı olan zeytinyağı kullanın.

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı buğday, kepek ekmeği tercih edin.

Meyveler gibi yoğurtta faydalıdır. Ancak yağsız ve kaymaksız olanı. En güzeli evde yaptığınız yoğurttur.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al