Kalp Krizi Nedenleri Ve Tedavisi

Kalp Krizi Nedenleri Ve Tedavisi

Kalp Krizi Nedenleri Ve Tedavisi Kalbin yeterli oksijeni alamayıp ölmesine kalp krizi adı verilir. Kalbin kendi damarları yani koroner damarlar oksijeni getirir. Koroner damarlarda tıkanıklık ya da daralma varsa kalp yeteri kadar oksijen alamaz ve beslenemez. Beslenemeyen kalp dokusunda oluşan metabolik değişimler ölümcül ritim bozukluklarına yol açarak erken ani ölümlere sebep olabilir. Bu durum eğer […]

Kalp Krizi Nedenleri Ve Tedavisi

Kalbin yeterli oksijeni alamayıp ölmesine kalp krizi adı verilir. Kalbin kendi damarları yani koroner damarlar oksijeni getirir. Koroner damarlarda tıkanıklık ya da daralma varsa kalp yeteri kadar oksijen alamaz ve beslenemez. Beslenemeyen kalp dokusunda oluşan metabolik değişimler ölümcül ritim bozukluklarına yol açarak erken ani ölümlere sebep olabilir. Bu durum eğer uzun sürerse kalp işlevini yitirir ve kanı pompalayamaz duruma gelir.

Kalp krizinin ilk 20 dakikasından sonra kalp dokusunda hasar meydana gelmeye başlar. 6.saatin sonunda da hasar kalıcı olur. Kalp krizi geçiren kişilerde ölen dokunun yerine yenisi gelmez. Kalp krizi geri dönüşü olamayan bir hasar bırakır. Bu sebeple kalp krizinde erken müdahale çok önemlidir. Hem hayat kurtarır hem de sonradan gelişebilecek kalp yetersizliğini önleyebilmektedir.

 

Kalp Krizi Neden Olur

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Son zamanlarda gençlerde görülen kalp krizleri pek çok kişiyi endişelendirmektedir. Bu zamana kadar yaşlı hastalığı olarak düşünülen kalp rahatsızlığı gençlerde de orta yaş grubunu da etkisi altına almaya başlamıştır.

Kalp krizinin nedenleri; endüstrileşme, beslenme alışkanlığı ve aşırı fast food tarzı tüketim, işe bağlı aşırı stres, genç nesilde uyuşturucu madde bağımlılığı, sigara tüketimindeki artış, gençlerde kalp krizi sıklığını arttırabilen etmenlerdendir.

Kalp Krizi Belirtileri Ve Tedavisi

Kalp krizi belirtileri; öğüste yeri tam belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı olur. Ağrı çeneye ve sol kola doğru yayılır. Hareket edildiği zaman ağrı artar, dinlenildiği zaman azalır ama geçmez. Ağrı yarım saatten fazla sürebilir. Ağrı ile beraber mide bulantısı, nefes darlığı, iç sıkıntısı ve soğuk terleme olur. Diyabet hastaları sadece nefes darlığı, soğuk terleme şikayeti olabilir ve hiç ağrı duymayabilirler. Kalp krizi tedavisi; eğer kalp krizi şüphesi varsa zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Mümkünse transport sırasında aspirin çiğnetilmelidir. Kalp krizi tedavisinde amaç kalp hasarını minimum düzeyde tutmaktır. Bu da tıkalı olan damarı açmakla mümkündür. Uygulanan yöntemler sağlık merkezlerine göre değişebilir. Genelde iki yöntem uygulanmaktadır. Birinci yöntem kimyasal olarak pıhtı engelleyici ilaçlarla tıkanan damarın açılabilmesi, ikincisi ise katater laboratuarının olduğu yerlerde yapılabilen stent ve balon metodu ile tıkalı olan damarın görülerek açılması. Çok nadir bir uygulama olsa da by-pass ameliyatıdır.

 

Facebook Yorum Yap

yorumlar

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al