Kalıcı Olmayan Epilasyon Yöntemleri Nelerdir?

Kalıcı Olmayan Epilasyon Yöntemleri Nelerdir?

Epilasyon kategorisinde yer alan konumuzda Kalıcı olmayan epilasyon yöntemleri hakında detaylı bilgileri kadın sitemizde yer vermiş bulunuyoruz. Kadınların pürüzsüz bir cilde sahip olma istediği ilk olarak tüylerden kurtulmak için çeşitli yöntemlerin geliştirilmesine yol açmıştır. Artan teknoloji ile birlikte daha kalıcı çözümler üretilse de toplumda hemen kabul görmüş yöntemler değildir. Eski geleneklerden oluşan bu yöntemler tüylenmeyi […]

Epilasyon kategorisinde yer alan konumuzda Kalıcı olmayan epilasyon yöntemleri hakında detaylı bilgileri kadın sitemizde yer vermiş bulunuyoruz. Kadınların pürüzsüz bir cilde sahip olma istediği ilk olarak tüylerden kurtulmak için çeşitli yöntemlerin geliştirilmesine yol açmıştır.

Artan teknoloji ile birlikte daha kalıcı çözümler üretilse de toplumda hemen kabul görmüş yöntemler değildir. Eski geleneklerden oluşan bu yöntemler tüylenmeyi engelleme amacı taşımıyor, sadece belirli bir süre tüylerden kurtulmayı sağlıyor.

Epilasyon Yöntemleri sayacak olursak:

  • Ağda ile epilasyon
  • Cımbız
  • Tüy sarartma
  • Epilatör ile tüylerden kurtulma
  • Tüy dökücü kremler
  • İplik ile tüy alma
  • Friksiyon
  • Traş

Gibi uygulamalar tüylerden kurtulmanın çeşitli yollarıdır.

AĞDA

Uzun zamandır kullanılan sıkça başvurulan bir yöntemdir. Güzellik salonlarında, kişisel olarak uygulanabilir. Ağda yöntemi ile kıllar bir iki hafta temiz bir cilde sahip olabilirsiniz. BU yöntemin yapılışı sıcak eritilmiş ağdayı (çok sıcak olmamalı) tüylü bölgelere uygulayıp bez kâğıt parçası yardımıyla tüyleri çekip temizlemektir.

Yüz, bacak, kol, bikini bölgesine uygulanabilir. Hem ucuz hem de hızlı bir yöntem ile yaklaşık bir hafta süreliğine tüylerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca kılların tekrar çıkma aralığı; cilt yapısı, kıl kökü, hormanal bakımından çeşitlilik gösterebilir. Kadınlarda regl döneminde epilasyon önerilmese de bu döneme yakın zamanda kıl kökleri daha güçlü olur ve kıl kökü gelişmeye devam eder.  Ağda yaparken kıl yapısında kırılma olabilir bu durumda ağda ile o kıl alınamaz bunun için traş ya da cımbız yardımıyla kırılan tüyler alınabilir. Ağdadan daha iyi performans almak için birkaç kez deneme yapılmalıdır.

Tecrübe edildikçe daha etkili ve hızlı sonuç alınacaktır. Dikkat edilmesi gerekenler sağlığa uygun ortamda yapılması ve kullanılan ağdanın birden çok kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Böyle durumlarda cilt iltihap kapabilir ve alerjik reaksiyon gösterebilir. Acı hissi kişiden kişiye değişse de zamanla daha da hafifleyebilir. Epilasyon yöntemleri hakkında bilgiler sunmaya devam ediyoruz.

Evde Ağda Yapımı:  toz şeker, limon suyu ve baldan eşit miktarda koyun ve karıştırın. Elde ettiğiniz ağda şekerli ağda olarak isimlendirilir. Diğer ağdadan farkı ise cilde temas etmez, kıl köklerine yapışarak kıl köklerini temizler. Daha uzun sürede tekrar kıl çıkar. Genel olarak bıyık çevresinde etkili olduğu düşünülse de koltuk altı, bikini bölgesi ve bacaklarda da uygulanabilir. İnce tüylerin  tekrar çıkmasında fazla değişkenlik olmasa da bu yöntem kalın kıl kökleri için daha etkilidir.

Cımbız

Cımbız ile epilasyon genellikle yüzde çıkan kılları temizleme ve kaşları şekillendirirken kullanılan oldukça yaygın yöntemdir. Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta ise burundaki kılları cımbız ile temizlememektir. Çünkü böyle bir durumda iltihaba neden olabilir. Bacak gibi geniş bölgelerde kullanılmaz.  Çünkü bu işlem tek tek çekimi gerektirdiğinden zorlayıcı olur. Kaş düzeltirken de bir ayna yardımıyla hangi kaşın seçileceğine iyi karar vermek gerekir aksi halde kaş şekliniz bozulabilir. Kaşınızı almadan önce hangi bölgelere dikkat etmeniz gerektiğini belirlemek işinizi kolaylaştıracak ve hata oranını azaltacaktır. Kılı çıktığı yöne doğru çekin zıt yönde çektiğinizde batma gibi olaylarla karşılaşabilirsiniz.

Friksiyon

Çok bilinen ve önerilmeyen bir epilasyon türüdür. Ponza taşı gibi sert cisimlerin kıl bölgesine sürülüp tüylerin temizlenmesi işlemidir.  Ciltte tahrişe neden olabilir. Uzun süreli bir etkisi de yoktur.

İplik ile Tüy Alma

Genel olarak kaş alımında kullanılır. Çapraz ip ile kaşların alınacağı bölgeye temas ettirilip kıl köklerinden kurtulmaya yardımcı olur.  Yaklaşık bir iki hafta kıl kökleri çıkmaz. Diğer bölgelere uygulama tavsiye edilmez ve zordur. Kuaförlerde, güzellik salonlarında da uygulanır ve cımbız ile kaş düzeltmeye göre daha az sancılı olduğu söylenmektedir.

Epilatör ile Tüylerden Kurtulma

Elektrikli sıra cımbızlardan oluşan epilasyon aletleri tüylerden kurtulmak için sıkça kullanılan yöntemdir. Kol ve bacaklar için daha uygun bir yöntemdir. Bikini bölgesi ve koltuk altında uygulanışı zor olmakla birlikte o bölgelerde batık gibi çeşitli deri altı zedelenmelerine neden olabilir. Uygulanacak alan gergin ve uzun kıllardan oluşmalıdır çünkü epilasyon aleti kıllara daha rahat ulaşabilir.

Sarartma

Epilasyon işlemi yerine kılların daha az görünümünü sağlamak için kıl rengini açma işlemidir. Kozmetik marketlerde sarartma işlemi için satılan ürünler kullanmalıdır, çamaşır suyu gibi tehlikeli kimyasallar uygulanmamalıdır. Ciltte tahrişe neden olabilir ve sık karşılaşılan durumlardır.

Tıraş

Jilet gibi kesici metal bıçak yardımı ile kılları yüzeysel olarak alma işlemidir. Acil durumlarda başvurulan, hızlı pratik, evde uygulanabilir bir yöntemdir. Etkisi birkaç saat olarak değişse de bir iki gün tüysüz bir cilt de elde edilebilir.

Tüy Dökücü Kremler

Kılların protein yapısını bozarak, erimesine yol açar ve tüysüz bir cilt elde edilir. Tahriş, kızarıklık meydana gelebilir. Birkaç gün sonra tüyler tekrar çıkabilir.  Tüm vücutta uygulanabilir. Devlet tarafından onaylanan kremler kullanılmalıdır. Aksi halde sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kadin.info sitemizde yer alan Epilasyon kategorisi altında yer alan Kalıcı olmayan epilasyon yöntemleri hakında detaylı bilgileri Editör ekibimiz tarafından özel olarak araştırarak siz değerli ziyaretçilerimiz için paylaşmış bulunuyoruz. Konu hakkında ki yorumları ve sorularınızı bizler için paylaşabilirsiniz.

Dezenfektan El Temizleme Jeli

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Dezenfektan El Temizleme Jeli