• DOLAR
  3,8685
  % -0,48
 • EURO
  4,5492
  % -0,80
 • ALTIN
  156,2214
  % 0,23
 • BIST
  $17.729
  % 3,37
Kadınları Delirten Erkeklerdir

Kadınları Delirten Erkeklerdir

Gündem son zamanlarda Kadınlar ve Kadın Hakları, Özgürlük gibi konuların toplumda konuşulduğu dönemde, Venüs Kitabı ile Dikkat Çeken Şebnem İşiGüzel farklı bir pencereden konuyu değerlendiriyor. Aşağıda ki Röportajı kaleme alan HaberTürk yazarı Işıl Cinmen’e teşekkür ediyor Kadın sitemizde siz değerli ziyaretçilerimiz için paylaşıyoruz. Duyduk duymadık demeyin! Kızlar Manifestosu yazıldı, bazı kızlarca uygulamaya koyuldu. Öncümüz Şebnem […]

Gündem son zamanlarda Kadınlar ve Kadın Hakları, Özgürlük gibi konuların toplumda konuşulduğu dönemde, Venüs Kitabı ile Dikkat Çeken Şebnem İşiGüzel farklı bir pencereden konuyu değerlendiriyor. Aşağıda ki Röportajı kaleme alan HaberTürk yazarı Işıl Cinmen’e teşekkür ediyor Kadın sitemizde siz değerli ziyaretçilerimiz için paylaşıyoruz.

Duyduk duymadık demeyin! Kızlar Manifestosu yazıldı, bazı kızlarca uygulamaya koyuldu.

Öncümüz Şebnem İşigüzel.
Kitabımız Venüs!
İşigüzel’in son romanı Venüs, kadınlar, kadınlık durumu ve özgürlükle ilgili çok şey söylüyor.
Kadın ya da erkek olmanız fark etmez, Venüs’ü okuyun.
Adını bilmediğimiz 1908 doğumlu kahramanımızın aile tarihçesinin bir parçası olun.
Şekina Hala’nın erotik maceralarıyla sürüklenin, kahkalarıyla eğlenin, özgür ruhuna aşık olun.

Ama önce…
Hatta röportajı da okumadan önce, 31 maddelik Kızlar Manifestosu’na bir göz atın!

İŞTE GERÇEK HAYATTAN FOTOĞRAFLARLA 31 MADDELİK KIZLAR MANİFESTOSU!

“Kadınları delirten erkekler” diyorsunuz Venüs’te. Neden?

Moringa Çayı Satın Al

Toplumsal baskı bütün kadınları hastalandıracak güçte. Bu çok uzun süredir değişmeyen bir gerçek.

“O KADIN ÖZGÜR OLSAYDI BÖYLE HASTALANMAZDI”

Gerçek anlamıyla delirmekten mi bahsediyoruz?

Kadınların üzerinde müthiş bir baskı var. Özgürlük öyle yavan haklar filan değildir ki… “Kadınlar yeterince özgürdür” diyebilseydik bebeğini evde yalnız bırakıp aile ziyaretine giden zavallı öğretmen anne gibi haberleri okumazdık. Eğer o kadın özgür olsaydı ailesini ziyarete bebeğiyle birlikte giderdi ya da gitmezdi ama böyle hastalanmazdı. Bu uç bir örnek fakat öğrenci evleri konusunda olanlara bak, üstelik sürekli doğurmamız isteniyor, kürtaj olmamamız isteniyor, “böyle giyinme” deniliyor… Bunlar da büyük baskılar. Özgürlük çok güçlü bir duygu ve kadınlar için hava su kadar gerekli.

Erkekler için de çok gerekli… Bu toplumda onlar da özgür değiller ki, onların da bir manifestoya ihtiyacı var.

Türk toplumunda erkeklere üzerimizdeki baskıların zerresini versek yerin dibine geçerler. Özgürlükler önce erkeklere veriliyor.

“TÜRBANLI OLSAM AKP’YE GÖNÜL KOYARDIM”

Türban özgürlüğü de manifestoya dahil mi?

Elbette. Dekolteye de eyvallah, türbana da eyvallah! Bu ülke için en çılgın proje “herkese özgürlük”  olurdu yani çare özgürlük, tıpkı Drogba gibi. Türbana karşı değilim. Kamusal alanda serbest bırakılması çok geç kalmış bir karar. Türbanlı bir kadın olsam bu konuda AKP’ye gönül koyardım.

Peki din, bireysel özgürlüğün önünde bir engel değil mi?

Din özgürlük yolunda bir engel elbette. Kadını, tıpkı Venüs’te dediğim gibi, üzerine bas geç gölge haline getiriyor. En büyük kirlenme de özgürlüğün bittiği yerde başlıyor; en çok da kadın özgürlüklerinin sınırlandığı toplumlarda. Bunu iyileştirmek için gerçek dindarların hakkaniyet duygusu ve merhametine ihtiyaç var. Cinsiyetimiz sıkıntı haline gelirse hakikatten kötücül bir toplum oluşmuştur.

“TOPRAĞI KAZISANIZ TECAVÜZ DAVASI FIŞKIRIYOR”

Cinsel suçlar da bu kirlenmenin bir göstergesi…

Her beldenin bir utanç davası var. Memleketin toprağını kazısanız tecavüz davası fışkırıyor. Öncelikle bu davalarda adalet yerini bulmalı. Gözü dekolteye kayanların önceliği bence bu hassas konu olmalı. Aileden sorumlu bakanlık davalara müdahil oluyor, çocukları koruma altına alıyor ama bu yeterli olmuyor. Burada kanayan bir yara var. Bunun üzerine düşünmemek ve çare üretmemek gerçekten çok üzücü.

Siz kendinize “ben özgürüm” diyebiliyor musunuz?

En derinlerimde, masamın başında, kafamın içinde evet. Ama hiç kuşkusuz benim de ağırlıklarım vardı. Onlar olmasa Venüs’ün Kızlar Manifestosu bölümünü yazamazdım.

Ya bir edebiyatçı olarak?

Elimi korkak alıştırmadım. Edebiyatım hep özgürdü. Hanene Ay Doğacak’tan yana bu böyle oldu. Hiç düşünmem okuyucuları, pazarı, satmayı, satmamayı. Kimse beni sevsin okusun diye yazmadım. Bütün kalbimle yazdım. Bir çocuğun oyun oynamaya doyamaması gibi…

ŞEKİNA, MADONNA’DAN DAHA AŞIRI DEĞİL

Venüs’te Şekina romanın bir yerinde caminin haremlik kısmından imama laf atıyor ve sonra başına gelmeyen kalmıyor.

Evet Şekina, Müftü Hazretlerinin gazabına uğruyor. Caminin haremlik kısmından ona laf yetiştirdiği için, bir kadın olarak konuştuğu için… Sonra Şekina, hakkında çıkarılan ölüm fetvasından korunmak için erkek kılığında dolaşıyor. Özgürlükleri budanan kadınlar için en büyük tehlike halen bu…

Ne?

Ruhen ve kafaca bir erkeğe dönüşmek ve hemcinslerini aşağılamak.

Şekina ne dedi camide?

“Cennet anaların ayağı altındadır” diyor Müftü. Şekina da haremlik kısımdan gülüyor. “Müftü kim o gülen!” diye bağırınca Şekina, “Cennet, insanın iki bacağının arasında ve ağzının içindedir. Zevk, cennetin göbek adıdır” diye başlayan bir konuşma yapıyor ve çivili sopalarla kovalanıyor, hakkında ölüm fetvası çıkarılıyor.

Söyledikleri aşırı değil mi?

Madonna’nın tüm dünyanın gözü önünde yaptıklarını düşün… Daha aşırı değil.

“GÖSTERİŞLİ KIZLARI KISKANIRDIM”

Daha önceki romanlarınızda da tabu olan konular, hatta kimi zaman rahatsız edici tasvirler var…

Cinsellikten, tabulardan, kadınlıktan söz etmekten hiç korkmadım. Sert şeyler yazabiliyorum. Şekina’daki rahatlığın, pervasızlığın kırıntısı vardır bende de.

Gerçek hayatta da var mı yoksa yazarken mi oldu?

O yüksek ses, özgüven, o pervasızlık, o kahkahalar… Tamamen olmayı istediğim kadın sanırım. Evet yaşarken pek değil ama yazarken Şekina’yım.

Kitapta, “Bir şeyi mahrem tutmakta ısrar etmek zehir gibidir” diyorsunuz. O kadar rahat ve özgüvenli olmanın sırrı insanın kendiyle ilgili az sırrı olmasıdır bence. Buna katılıyor musunuz?

Sırlar insanı zehirliyor aslında. İçi dışı bir, rahat bir insan olmak kadar güzel bir şey yok. Var öyleleri…

Kızlar Manifestosu’nda 31 madde var. Bunların içinden sizin kendinizle en çok savaş verdiğiniz, yaparken zorlandığınız madde hangisi?

“Kızlar kambur durmamalı. Kızlar kambur durup göğüslerini gizlememeli.” Kamburdum küçükken. O kamburu düzeltmek için çok çaba sarf ettim. “Kızlar fıldır fıldır bakmalı,” ben yapamazdım, hala da gözlerimi kaçırırım. Gecelerden korkmamam gerek biliyorum ama hala korkuyorum.

Nasıl bir genç kızdınız?

Çirkin ördek yavrusu gibiydim. Gösterişli bir kız değildim ve öyle kızları için için kıskanıyordum. Çok korkaktım. Sırtımda görünmez yükler varmış gibi iki büklüm, kamburdum. Bütün enerjimi derslerden çıkarırdım; ders yapmaya doyamıyordum. Ama içimdeki kız çok uçarıydı…

Ne zaman dışarı çıktı o?

Üniversiteye başladığımda, ailem Yalova’da kaldı ve ben tek başıma yaşamaya başladım. O zaman hayat değişti ve özgürlüğümle birlikte kendime güvenim de geldi. Geçen gün bir lise arkadaşıma rastladım. “Yahu biz sana lisede nasıl bakmadık! Her gazeteye çıktığında bizim hanıma bunu söylüyorum!” dedi hahaha.

“GÖBEK DELİĞİ ANNEMİZİN HATIRASIDIR”

Kitapta, “Göbek deliği annemizin hatırasıdır. Hem bağlılığımızın, hem bağımsızlığımızın işaretidir” diyor. Sizin göbek deliğiniz size ne hatırlatıyor?

Ben kendi annemle çok erken kopardım bağımı. Annesine düşkün kızlardan olmadım. Etrafımda annesiyle iyi vakit geçiren, hep fikrini alan kızları görünce hoşuma gidiyor, onu becerebilmek isterdim. Ben annemle o bağımı çok kolay kestim.

İki çocuğunuz var. Kendi kızınızla yapabilirsiniz…

Kendi çocuklarımla da o sıkıntılı taraflarımı yakalıyorum çünkü bende olmayan, benim karşılaşmadığım bir anne türü o. Ayrıca kendi çocuklarımla o göbek bağını bir türlü kesemiyorum.

Ama bence onu çocuğun kesmesi gerekiyor zaten, anne kesemiyor.

Evet. Doğru aslında… Fakat onların özgürlüklerini zor vereceğim gibi bir sıkıntılı durum görüyorum ve bu korkutucu. Hayat biricik. Kimse başkasının hayatının üzerine kara bulut gibi çökmemeli.

“AŞK ACISINI, ÖLÜM ACISINA EŞ TUTARIM”

Kitapta, “Bizi sevdiklerimizden ölümünün ayırmadığı ayrılıklar daha acı vericidir” diye bir cümle var. Bu bir yönüyle çok egoistçe değil mi?

Gençliğimde çok ayrılık acısı çektim ve bunlar çok derin acılardı. Gerçekten beni yerlerde süründürdüler. O yüzden o acıyı, ölüm acısıyla eş tutarım. Ölmekten değil, ayrılmaktan korktuğum bile olmuştur çünkü benim için teselli edilebilir bir acı değil. Böyle derin bir korkum vardı. O korku, o cümlede çıkmış.

Evliliğinizde de bu korku var mı?

Uzun zaman geçirdik kocamla, 20 yıl. Zaman içinde oluşan sevgi, dostluk, arkadaşlık derinleşiyor. Evlilik biraz da o korkunun ilacı gibi oluyor; bütün o yaraların üzerine sürülen merhem. Gerçekten sevdiğiniz birisini buluyorsunuz; o da gidebilir elbette ama… Belki de çocukları ayrılık korkusuyla da doğurmuş olabilirim.

Kitabın tanıtım teaser’ında ölü gibi yatıyorsunuz ve sonra “ölmedim” diyorsunuz. İntihara yakın mısınız? Yani çocuklarınız olmasaydı…

Çocuklarım hayattan kopmama engel değil. Öyle bir ruh halim olsa “benim çocuklarım var” deyip ölmekten vazgeçmezdim. Bencilim. Onların da benden bağımsız bambaşka hayatları olacak. Onlardan dolayı intihar edemem, ölemem, gidemem gibi şeylerim yok.

Peki o zaman şöyle sorayım: Hiç intihar etmeyi düşündünüz mü?

İki kere aklımdan geçti. Ama gerçekleştirebileceğimi hiç sanmıyorum, o zaman da sanmıyordum. Nasıl yapabileceğimle ilgili bir fikrim bile yok. Teoride kaldı ama içten içe merak ediyorum hala.

ŞEBNEM İŞİGÜZEL HAKKINDA 3 TUHAF ŞEY

1. Sezgileri “medyum seviyesinde” güçlü.
2. Asla sıkılmaz: “Saatlerce boş boş oturabilirim, kuyruklarda bekleyebilirim, hiç sıkılmam; sürekli düşünürüm.”
3. Çalışma masası en kötü, karanlık ve kuytu köşede. Bu şekilde daha iyi çalışıyor.

ŞEBNEM İŞİGÜZEL HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 5 ŞEY

1. Seyahat sevmez, kaybolma korkusu var.
2. Hazır cevap değil, kendini yazarak daha iyi ifade ediyor.
3. Uykuyu çok seviyor.
4. Kamburunu eskrim yaparak düzeltti.
5. Hafızası çok kuvvetli.

KİM O?

Doğum tarihi: 28 Mayıs 1973
Burcu: İkizler
İlişki durumu: Evli, mutlu, çocuklu
İnancı: Yeryüzündeki tüm dinlere inanıyor
Kime benziyor: Sophie Marceau
En sevdiği yazar: Vladimir V. Nabokov
En çok okuduğu kitap: Anna Karenina/Tolstoy
En sevdiği kitabı: Çöplük/ İletişim Yayınevi

 

IŞIL CİNMEN
icinmen@haberturk.com
HABERTURK.COM

Fotoğraf: Murat Berköz

kadin.info facebook sayfası

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info

Kadınlara Dair Tüm Güzellikler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
Tek parça namaz elbisesi satın al
Site içi Arama…
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koçlar saat 15:15 ve 19:17 saatlerinde Venüs ve Merkür gezegenleri Kuzey düğümle görünüm oluşturacak. Geri hareketle örtüştüğü için, yeni tanıştığımız kişilere ve kurduğumuz ilişkilere dikkat edeceğiz. Farklı görüşleri, yaşam biçimi veya inancı olan kişiler bizi etkileyebilir. Kimdir, neyin nesidir anlamak lazım. Yüksek eğitim, hukuk, inanç, felsefe konuları ilgimizi çekebilir. Turizm, yabancı kültürler, yazı ve konuşma yoluyla kurulan bağlantılar, hukukla ilgili işlerimizi iyi takip edeceğiz. Bize söylenenlere ve tabii ki söylediklerimize dikkat edeceğiz. Gölgeli günleriyle birlikte ay sonuna kadar etkili bu süreçte bilgiyi önemsemeli, bir işin aslını astarını öğrenmeden karar verilmemelidir. Yalan yanlış haberler duyabiliriz. Bunların doğruluğunu araştıralım. Karşımıza çıkan insanların niyetlerini bilemeyiz. Fırsatlar karşımıza çıktığında bunun artı ve eksilerine bakmalıyız. Gözümüz açık olsun. Parasal konularda da harcamalara dikkat edelim.

Saat 17:10 Merkür-Venüs kavuşumu, geri hareketle örtüştüğü için, toplumsal ilişkiler, yabancılarla kurulan iş veya özel diyaloglar, bağlantılar, yolculuklar, hukuki meseleler tümüyle mercek altına alınmalıdır. Sözleşmeler, anlaşmalar, toplantılar, görüşmeler bilinçli şekilde yapılmalıdır. Saydığım bu konulardaki işler yavaş seyredebilir. Ay sonuna doğru netlik kazanacaktır.

Gün boyu huzur dileğimle,

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğalar Cuma günümüz, üç önemli görünüm etkisinde başlıyor. Saat 15:15 ve 19:17 saatlerinde Venüs ve Merkür gezegenleri Kuzey düğümle görünüm oluşturacak. Geri hareket döneminde olduğumuz için ay sonuna kadar tabii ki temkinli olmakta yarar var. Eşimizin, partnerimizin veya iş ortağımızın parasal durumuyla ilgili bizi bağlayan her türlü mesele titizlikle gözden geçirilmelidir. Bu konulardaki sorunlar tekrar gündeme gelebilir. Miras hakkı veya paylaşımla ilgili konuları hukuki haklar çerçevesinde ele almak gerekiyor. Bir yerlerde saklanmış, gizlenmiş veya kimsenin bilmesini istemediğimiz meseleler bizi meşgul edebilir. Kiminle ne konuştuğumuza, ne kadar güvenilir olduğuna iyice bakalım. Kredi kartlarına yüklenmek, kredi borcuna girmek, elimizdekini çarçur etmek vakti değildir. Bir ilişkide para tabii ki belirleyici bir güçtür. Ancak sadece bu açıdan bir ilişki yaşamak, bir iş ortaklığına girişmek, evlenmeye-boşanmaya kalkışmak yanlış olabilir. Duygularımızı lütfen iyi tartalım.

Saat 17:10 Merkür-Venüs kavuşumu, geri hareket döneminde olduğumuz için, güzel sözlere, spekülatif tarzda haberlere, gelişmelere kanmamak gerekiyor. Maddi-manevi anlamda çıkarlarımızı korumak, eldeki kuş daldaki kuştan daha iyidir sözünü unutmamak gerekiyor. Birileri bir şeyler söyler inanmayınız.

Gün boyu huzur dileğimle,

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler Cuma gününe, önemli üç görünümün etkisinde başlıyoruz. Saat 15:15 ve 19:17 saatlerinde Venüs ve Merkür gezegenleri Kuzey düğümle görünüm oluşturacak. Gerek özel ilişkimizde ve gerekse başkalarıyla olan her türlü bağlantımızda aklımız başımızda olmalıdır. Evlilik kararı verilecekse, tekrar gözden geçirmede bulunmak gerekir. Ay sonuna kadar duruma iyice bakalım. İş ortaklığı kurulacaksa, ortağımızla diyalogumuzda karşılıklı dürüstlük, doğruluk ilkelerini gözetelim. Boşanma durumu varsa, hukuki anlamda haklarımızı gözetelim. Bu karara neden olan noktaları tekrar ele alalım. Sorunların farkında olalım. Tekrar görüşmek faydalı olabilir. Acele etmeyelim.

Saat 17:10 Merkür-Venüs kavuşumu, yukarıdaki paragrafta uyardığım noktalarla benzerdir. Onun için, kimlerle ne paylaştığımızı, nasıl bir yakınlık kurduğumuzu, ilişkimizde bizi bağlayan veya ayıran noktaları iyi anlamak lazım. Eşimize, iş ortağımıza veya başkalarına ne söylediğimize dikkat edelim. Biz de ne konuştuğumuzu bilelim. Hukuksal haklarımız finansal veya ilişki anlamında önemlidir. Gerektiğinde bir uzmana danışmakta yarar vardır.

Gün boyu huzur dileğimle,

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeçler güne üç önemli görünüm damgasını vuruyor. Saat 15:15 Venüs-Kuzey düğüm ve saat 19:17 Merkür-Kuzey düğüm görünümleri, geri harekete rastladığı için, günlük hayattaki işlerimizin, ilişkilerimizin, kurulan bağlantıların dikkatli şekilde gözden geçirilmesi, incelenmesi şarttır. Şu aralar yaptıklarımız ve yaşadıklarımız bizi tatmin etmese de, farklı bir çözüm veya güçlü bir alternatifimiz yoksa, sakin olmamız gerekiyor. Sözgelimi birileri bizi anlamamakta ısrarlı olabilir. Angarya işler canımızı sıkabilir. Bu yüzden bir arayış içine girebiliriz. Hatta eski günlerimizi ararız. Keşke şunu şöyle yapmasaydım, keşke o kararı vermeseydim gibi. Güne başlamak istemeyiz. Bir şeylerle oyalandığımızı düşünürüz. Bütün bunlar aslında bir çok meselenin gözden geçirilmesi açısından kıymetlidir. Farkındalık yaratır. Böylece bundan sonrası adına nasıl bir karar vermeniz gerektiğini tespit edersiniz. O nedenle lütfen tedirgin olmayın. Parasal açıdan uygun işleri araştırın. Sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin. Zararlı alışkanlıklarınızı (ilaç, içki, sigara) doktorunuza danışın.

Saat 17:10 Merkür-Venüs kavuşumu da, geri hareket dönemine denk geldiği için, bugünlerde bazı kişilerden haber alabilirsiniz. İş veya herhangi bir konuda doğru bilgiye önem veriniz. Araştırınız. Size iyi gelecek aktivitelere yöneliniz. Sözgelimi sanatla uğraşmak, yazmak, yürüyüş, sohbetler, kitap okumak gibi. Beslenmenize önem verin. Abur cubur tüketmeyiniz. Dedikodulara kulak asmayınız. Her şeyi abartıp, her şeye inanıp kendinizi üzmeyiniz. Fiziksel ve bedensel sağlığınıza önem veriniz.

Gün boyu huzur dileğimle,

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslanlar Cuma gününe, üç önemli görünüm etkisinde merhaba diyoruz. Saat 15:15 Venüs-Kuzey düğüm ve saat 19:17 Merkür-Kuzey düğüm görünümleri, geri hareket dönemine rastlıyor. Başta aşk hayatımız olmak üzere, çocuklarımızla ilgili konular, hamilelik-doğum gibi hayati meselelerin yeniden ele alınması, üzerinde düşünülmesi, her yönüyle gözden geçirilmesinde fayda var. Yeni biriyle tanışmışsak onun hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor. İlişkimizde sorun varsa, bunları göz ardı edemeyiz. Borsa gibi, spekülatif içeren parasal konularda temkinli olmalıyız. Gölgeli günleriyle birlikte 27 Aralık tarihine kadar beklemek, gözlemde bulunmak, önceki kararları gözden geçirmek, yeniden ele almakta yarar var.

Saat 17:10 Merkür-Venüs kavuşumu da geri hareketle örtüştüğü için, bugünlerde aşk hayatımızla ilgili konularda net olarak bir karar vermek kolay olmaz. Karşımıza çıkan kişinin sözleri bizi etkileyebilir ve bir ilişkiye adım atabiliriz. Bazen de tam tersine hoşumuza gitmez ve reddedebiliriz. Bunların tümü kesin sonuç olmadığı için, bugünlerde beklemede kalmak, gözlemlemek en doğrusudur. Eğer sorunlarımız varsa bunları abartmak nasıl yanlış ise, görmezden gelmek de o denli yanlıştır. Farkındalık önemlidir. Konuşulur, karşılıklı fikir alışverişinde bulunur, sorulur ve bir kanaat elde edilmeye çalışılır. Gölgeli günleriyle birlikte ay sonuna doğru net bir görüş sahibi oluruz. Ona göre bir yol belirleriz.

Gün boyu huzur dileğimle,

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başaklar Cuma günümüz üç önemli enerji etkinliğinde başlıyor. Saat 15:15 Venüs-Kuzey düğüm ve saat 19:17 Merkür-Kuzey düğüm görünümleri, geri hareket dönemine denk geldiği için, aile hayatımızla ilgili konular üzerinde fazlasıyla durmamızı, hassas düşünmemizi ve kararlarımızı gözden geçirmemizi sağlıyor. Aslında yapılması da gereken de budur. Bir takım problemler olabilir. Anlaşmazlık, tatsızlık yaşanabilir. Evimizde kendimizi bir yabancı gibi hissedebiliriz. Sanki her şey geçmişi hatırlatıyor ve bizi test ediyor gibidir. Bu da bizi fazlasıyla yorabilir. Sadece anlaşmazlık olarak bakmayalım. Kiracıysak ev sahibimizle veya tam tersi durumda kiracımızla ilgili konular etkili olabilir. Tadilat, bakım, onarım, ev içinde kullanılan araç ve gereçlerle ilgili problemler de olabilir. Gölgeli günleriyle birlikte ay sonuna doğru bu meseleler kendiliğinden düzelir veya bir çözüm bulunur.

Saat 17:10 Merkür-Venüs kavuşumu, geçtiğimiz ay veya daha eskiye dayalı konuların aile içinde konuşulması, üzerinde düşünülmesi yönünde etkilidir. Eğer problemler varsa, bunlar karşılıklı olarak gönül gönüle konuşulmalıdır. Herkes kendi tarafından ele alırsa, anlaşmak mümkün olmaz. Farkındalık çok önemli. Benim tavsiyem ay sonuna kadar ailemizi ilgilendiren konulara yeniden bakmanız ve sakince ele almanızdır.

Gün boyu huzur dileğimle,

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Teraziler Cuma gününe, üç önemli enerji etkisinde merhaba diyoruz. Saat 15:15 Venüs-Kuzey düğüm ve saat 19:17 Merkür-Kuzey düğüm görünümleri, geri hareket dönemine rastladığı için, ay sonuna kadar bir karar vermeden ve bir adım atılmadan önce enine boyuna gözden geçirilmelidir. Bu yakınlarımızla ilgili olduğu gibi, bizzat bizi ilgilendiren bir mesele de olabilir. Şu anda henüz netleşmemiş, aydınlığa kavuşmamış noktalar olabilir. Biz aceleci davranırsak, yanlış bir karar verebiliriz. Yolcululuklar, eğitim hayatı, iş girişimi, toplumsal ilişkiler veya özel hayatımıza ilgilendiren konulara yeniden bakmalıyız. Nakil işlemleri, belgeler, iletişim araç ve gereçlerinde sorunlar yaşanabilir. Beklenen haberler gecikebilir. Etrafımızla anlaşmakta onların da bizi anlamakta zorlanmaları mümkündür. Bunların tümü, ay sonuna doğru düzelmeye, netleşmeye başlar. Biz de ona göre bir yol belirleriz, karar veririz.

Saat 17:10 Merkür-Venüs kavuşumu, görüşme-toplantı-yolculuk-iletişim ve haberleşme gibi konularda ister özel ister genel anlamda olsun bir karar vermeden önce mutlaka enine boyuna düşününüz. Aldığınız haberlere, konuşmalara, yakınlarınızla aranızdaki sorunlara olgunlukla bakmak, bilinçli şekilde ele almak, gerektiğinde karşılıklı konuşarak meseleleri aydınlığa kavuşturmak lazım. Ay sonuna kadar buna dikkat edelim.

Gün boyu huzur dileğimle,

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrepler Saat 09:42 Ay-Venüs görünümü, ilişkimizle alakalı bir sorun varsa bunu bir an önce aydınlığa kavuşturmak isteriz. Canımızı sıkabilecek her şeyden uzak durmaya çalışırız. Maddi ve manevi anlamda özgür olmaktan yanayız.

Saat 17:43 Ay-Kuzey düğüm görünümü etkisi, iş hayatında ve ilişkimizde geleceğe dönük düşünmemizi sağlıyor. Her şeyin düzeleceğine inancımızı yükselten bu görünüm, başarılı olma arzumuzu perçinliyor.

Saat 18:09 Ay-Pluto görünümü, ilgilendiğimiz alan ve konularda başarılı olmak adına özenle ve dikkatle çalışmanın önemini vurguluyor. Ne olursa olsun, kendinize inanmaktan, güvenmekten vazgeçmeyin. Kimsenin sizi hafife almasına izin vermeyin. Stres yaratıcı insan ve durumlardan uzaklaşın.

Saat 23:38 Ay-Güneş görünümü, maddi güç kadar, ilişkimizdeki huzur da o kadar önemsenir. Sağlıklı ve dengeli bir yaşamın ne kadar kıymetli bir hediye olduğunun farkındayız.

Gün boyunca her konuda güzellikler yanınızda olsun. Kalben sevgilerimle,

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yaylar Saat 09:42 Ay-Venüs görünümü, ilişkileri güçlendiricidir. Etrafımızdaki dünya ile olumlu bir bağ kurarız. Hislerimizi rahatlıkla ifade ederiz. Özgürlük, yenilik, değişiklik, farklı bir şeyler yaşama arzumuz yoğundur.

Saat 17:43 Ay-Kuzey düğüm görünüm etkisi, umutlarımızı yükseltip, ileriye yönelik düşünmemizi, planlarımızı istediğimiz şekilde yürürlüğe koyabilmemizi sağlıyor. Bize olanaklar sunuyor. Eğitimden ticaret hayatına kadar her alanda kendimizi güçlü şekilde ifade etmemizde destek veriyor.

Saat 18:09 Ay-Pluto görünümü, maddi kazanç elde etme arzunuzun simgesidir. İstersiniz ki, yaptığınız iş, uğraştığınız alanda doyurucu geri dönüşler olsun. Bu anlamda biraz hırslanmak mümkündür. Bunu doğal karşılamak lazım... Kim hayatını garanti altına almak istemez ki? Ancak şartlarımıza bakacağız bir de maddi konularda her verilen söze inanmadan önce bilinçli düşüneceğiz.

Saat 23:38 Ay-Güneş görünümü, hedefe odaklı düşünmenin kendimizi güçlü bir şekilde dışa ifade etmenin işaretçisidir.

Gün boyunca her konuda güzellikler yanınızda olsun. Kalben sevgilerimle,

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlaklar 3 Aralık saat 18:47 İkizler burcunda oluşacak Dolunay, günlük hayatımızda hangi işlere öncelik vermemiz, çalışma şartlarımızı gözden geçirmemiz, sağlığımızı önemsememiz gerektiğini vurguluyor. Dolunayın yöneticisi Merkür-Yay burcunda geriliyor. Zihnimiz yorgun, kafamız karışık olabilir. Bizim işimize gücümüze sahip çıkmamız, dağılmamamız, ne istediğimizi bilmemiz lazım. Şuna koşturayım, buna yetişeyim derken sağlığımız da bozulabilir. Öncelikle bizim Merkür gerileme hareketinden yararlanıp, yarım kalan işlerimizi bitirmeliyiz. Elimizden geleni yaparız. Ancak kendimizi tüketircesine olmamalıdır. Zaten iş hayatı yeterince insanı yoran, yıpratan bir alandır. Plansız, dağınık çalışmak ne kadar yanlışsa, insanın bir köle gibi uzun mesailer harcaması ve bunun farkında olduğu halde devam ettirmesi sonunda sizi psikolojik ve fiziksel anlamda hasta eder. Lütfen belli bir program yapın. Kendinizden ödün vermeyin. Ufak tefek bile olsa sağlık şikayetlerinizi doktora gösterin. Mesai arkadaşlarınızın düşüncelerine, kişiliklerine tabii ki saygı duyarız. Ancak tartışma, huzursuzluk veya mesafe koyamamak nedeniyle yaşanacak sıkıntılara dikkat edin. Kendinize özen gösterin. Siz de aynı şekilde davranın.

Bu Dolunayda sırlarınızı iyi koruyun. Bağımlılık verici maddelere karşı dikkatli olun. Sigortasız çalışmayın. Bazı işleri yetiştirmekte zorlanmalar veya yanlışlıklar olabilir. Vaktinde yetiştiremezsiniz veya dalgınlık sonucu yanlışlar yapabilirsiniz. Kontrol etmeyi unutmayın. Merkür geri hareket dönemi bu anlamda olumludur. Eğer kendinizde stres, uyku bozukluğu, panik atak gibi rahatsızlıklar hissediyorsanız bir doktora görünün. Sistemli yaşayın, zorlu diyetlerden kaçının. Dolunayın oluştuğu bugün Jüpiter-Neptün görünümü gerçekleşiyor. Bu sizin için gayet olumludur. Hedefinize azim ve kararlılıkla ulaşabilirsiniz. Yakın çevrenizde manevi yönde destek alırsınız. Yeni iş projeleri gelebilir. Eğitim verebilirsiniz. Karşınıza iyi fırsatlar, teklifler çıkabilir. Bu Dolunayda yukarıda da izah ettiğim gibi işlerinizi düzenli takibini yapın, sağlığınızı ihmal etmeyin. Bir şeyin aslını astarını iyice öğrenmeden endişe yapmayın. Gizli veya çok önemli dosyalarınızı iyi saklayın. Bilgisayarınızı kontrol edin. Şifrelerinizi gözden geçirin. Her şeyi kafanıza takmayın. Öncelikli işlerinizi iyi bir zamanlama ile halledin.

3 Aralık (saat 10:34)-23 Aralık (saat 04:51) tarihleri arasında burcunuzda gerileyecek Merkür etkisinde, zihnimiz yorgun, kafamız karışık olabilir. Bizim işimize gücümüze sahip çıkmamız, dağılmamamız, ne istediğimizi bilmemiz lazım. Şuna koşturayım, buna yetişeyim derken sağlığımız da bozulabilir. Öncelikle bizim Merkür gerileme hareketinden yararlanıp, yarım kalan işlerimizi bitirmeliyiz. Elimizden geleni yaparız. Ancak kendimizi tüketircesine olmamalıdır. Zaten iş hayatı yeterince insanı yoran, yıpratan bir alandır. Plansız, dağınık çalışmak ne kadar yanlışsa, insanın bir köle gibi uzun mesailer harcaması ve bunun farkında olduğu halde devam ettirmesi sonunda sizi psikolojik ve fiziksel anlamda hasta eder. Lütfen belli bir program yapın. Kendinizden ödün vermeyin. Ufak tefek bile olsa sağlık şikayetlerinizi doktora gösterin. Bir şeyin aslını astarını iyice öğrenmeden endişe yapmayın. Gizli veya çok önemli dosyalarınızı iyi saklayın. Bilgisayarınızı kontrol edin. Şifrelerinizi gözden geçirin. Her şeyi kafanıza takmayın. Öncelikli işlerinizi iyi bir zamanlama ile halledin.

Tüm burçlar için önemli Not: Merkür gölgeli günleri, geri hareketin başlama tarihinin bir hafta öncesi 27 Kasım itibariyle etkili olmaya başlar.Geri hareketin bitiş tarihinin bir hafta sonrası 30 Aralık kadar etkili olur. Bu tarihleri merkez alarak, yorumunuzda sözü edilen noktalara dikkat edilir.

Keyifli bir Pazar günü geçirmeniz dileğimle,

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kovalar Cuma gününe, üç önemli enerjinin etkisinde merhaba diyoruz. Saat 15:15 Venüs-Kuzey düğüm ve saat 19:17 Merkür-Kuzey düğüm görünümleri, geri hareketle örtüşüyor. Gölgeli günleriyle birlikte ay sonuna kadar, ilişkilerimize dikkat edeceğiz. İster özel ister genel anlamda olsun, yeni bir karar vermek, bir yön belirlemek ve buna göre ilerlemek pek kolay olmayabilir. Tam oldu bitti derken, bir proje veya planlamada terslikler yaşanabilir. Bazı kişilerle görüşmek, bir araya gelmek zor olabilir. Bunlar aslında olumsuz gibi dursa da, ay sonuna doğru kendiliğinden açılır, yoluna girer veya netlik kazanır. Onun için aceleci olmayalım. Kurumlarla ilgili işlerimiz, sosyal çevremizle ilişkimiz, beklentilerimiz gibi önemli konuları belli bir anlayışla ele almak, zaman faktörünü gözetmek gerekiyor.

Saat 17:10 Merkür-Venüs kavuşumu, geri hareketle örtüşüyor. Birileri söz verir ancak yerine getirmez. Biz bir adım atarız, istediğimiz gibi ilerlemez. Bir teklif gelir, tamam deriz ancak geri dönüş olmaz. Bunlar da doğal sayılmalıdır. Hepsi ay sonuna doğru anlaşılacak ve bu sıkıntılar halledilecektir. Hayrımıza olduğunu düşünmekte yarar var.

Gün boyu huzur dileğimle,

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balıklar, gün boyunca etkili olacak üç önemli görünüm var. Bunların ilki, saat 15:15 Venüs-Kuzey düğüm arasında oluşacak. Mesleki konularda yeni bir adım atmak veya daha önce verilmiş bir kararı uygulamak pek kolay olmadığı için aceleci davranmayalım. Birileri bizi yanlış anlayabilir. İşimizi yaparız, kimseye beğendiremeyiz. Biz de zevk almayabiliriz. Başka bir şeyler düşünürüz. Ancak şartlar henüz elverişli olmadığından yapamayız. Tayin, terfi veya iş görüşmelerinde arzu ettiğimiz gelir veya olanaklar yeterli olmayabilir. Geçtiğimiz ay başlanan işlerin bitirilmesinde yarar var. Kontrol etmeden, üzerinde iyice düşünmeden, artı ve eksileriyle analiz etmeden bir projeye evet demek, yenilikte bulunmak pek doğru olmaz. Teknik sorunlar, iletişim problemleri, kullanılan araç ve gereçlerde yaşanan sıkıntılar böyle bir zamanda normal sayılmalıdır. Bunlar daha sonra yavaş yavaş yoluna girer. Görev ve sorumluluklarımızı aynen yerine getirelim. Harcamalarımıza dikkat edelim.

Saat 17:10 Merkür-Venüs kavuşumu, geri hareketle örtüştüğü için bize söylenenlerin ne kadar doğru olduğunu araştıralım. Hemen inanmayalım. İş teklifleri, fırsatlar karşımıza çıktığında bunun sağlamlığına bakalım.

Gün boyu huzur dileğimle,