KADINLARDA STRESLİ ADET DÖNEMİ

KADINLARDA STRESLİ ADET DÖNEMİ

KADINLARDA STRESLİ ADET DÖNEMİ Kadınlarda adet dönemi hem psikolojik hem de fiziksel olarak yoran bir dönemdir. Bu dönemde vücutta farklı hormonların salgılamasından dolayı bazı değişiklikler meydana gelir. Özellikle adet döneminde yaşanan fiziksel değişikliklerin başında karın ağrısı, baş ağrısı, göğüsler de acıma, karın bölgesinde şişme ve vücudun bazı yerlerinde ödem toplama görülebilir. Bunların yanı sıra kadınların […]

KADINLARDA STRESLİ ADET DÖNEMİ

Kadınlarda adet dönemi hem psikolojik hem de fiziksel olarak yoran bir dönemdir. Bu dönemde vücutta farklı hormonların salgılamasından dolayı bazı değişiklikler meydana gelir. Özellikle adet döneminde yaşanan fiziksel değişikliklerin başında karın ağrısı, baş ağrısı, göğüsler de acıma, karın bölgesinde şişme ve vücudun bazı yerlerinde ödem toplama görülebilir. Bunların yanı sıra kadınların yaşadığı psikolojik gerginlik de sık görülen belirtilerdir.

Özellikle gerginlik durumunu daha sıklıkla yaşayan kadınların progesteron hormonu sebebiyle bu durumu yaşadıkları uzmanlar tarafından belirtiliyor. Salgılanan progesteron hormonum vücutta daha baskın hale gelirken Buda kadınların psikolojik olarak daha ağır bir gerginlik yaşamasına sebebiyet yaratıyor. Kendini rahatlıkla ifade edemiyorum özellikle geri kalmış toplumlarda psikolojik gerginliği istediği gibi yaşamayan kadınların vücutlarında ise psikolojik değişiklikler daha ağır bir şekilde kendini göstermektedir. Her kadında muhakkak bir şekilde adet öncesi psikolojik ya da fiziksel bir değişiklik meydana gelmektedir. Hormonların değişmesi ve yenilenmesi ile bunların ortaya çıktığı belirtilmektedir.

Kadınları bu denli etkileyen dönemin daha rahat geçmesi için ise bazı öneriler bulunmaktadır.

Adet döneminin daha rahat geçmesi için yapılması gerekenler:

  • Bu dönemde yemek alışkanlığınız da oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde vücutta şişlik ve ödem durumu söz konusu olduğu için tuzdan uzak durmak gerekmektedir. Çünkü fazla tuz tüketimi de vücutta oluşan ödem miktarını su soğutma özelliğinden dolayı arttıracaktır.
  • Yoğun kafein miktarından uzak durmanız önerilmektedir.
  • Çikolatanın mutluluk hormonu salgılattığı pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Fakat çikolatadan başka ve daha sağlıklı mutluluk hormonu salgılatan besinlerde bulunmaktadır. Bu besinler ise deniz ürünleri ve balıklar olmaktadır. Vücudunuza omega 3 almak hem de mutluluk hormonu olarak adlandırılan seratonin salgılanmasını arttırmak için deniz ürünleri ve balık tüketimini arttırabilirsiniz.
  • Adet dönemi kadınlarda iştah açılması da olabilir. Bu durumu enginar, muz ve ıspanak gibi magnezyum miktarı yüksek olan besinler ile kapatabilirsiniz.
  • Adet döneminde tüketilen papatya çayı rahatlatıcı etkisi ile üzerinizdeki gerginliği azaltabilir. Bu dönemde alkol tüketimi gerginliğinizi artırabilir.
  • Düzenli olarak yaptığınız fiziksel aktivitelerini ve adet döneminde de devam etmeniz faydalı olacaktır.

 

YAZAR HAKKINDA

Ayşe Topçu Ayşe Topçu Kadın ve Kadınlara dair merak edilen tüm konuları kaleme alan usta yazar.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor