Izgarada Dana Antrikot Tarifi

Izgarada Dana Antrikot Tarifi

Dövülen et ızgarada parçalanabilir. Hemde lezzet açısından ızgarada dana antrikotun dövülmemiş olması makbuldür.

Kırmızı etin lezzet ile buluşmasının bir adı da ızgarada dana antrikottur. Antrikot hayvanın sırt kısmında bulunur. Her hayvanda yaklaşık olarak 3 kilo kadar vardır.  Izgarada dana antrikot tarifine geçmeden önce etinizin daha lezzetli olması için bir kaç püf noktasına değinmek antrikotunun daa lezzetli hale getirecektir.  Bunların başında mutlaka etinizi kasaptan alırken asla dövdürmemeniz olacaktır. Çünkü antrikot çok kolay pişen bir ettir. Izgarada yapılacağı içinde pişme süresi kısa olacaktır.

Dövülen et ızgarada parçalanabilir. Hemde lezzet açısından ızgarada dana antrikotun dövülmemiş olması makbuldür. Bir başka püf nokta ise etinizi biraz pişirmeden kesinlikle tuz eklememenizdir. Çünkü tuz etin geç pişmesine sebep olur. Izgarada dana antrikot tarifinin et çeşitleri arasında en çok tercih edilen ve sevilen tat olduğunu da bilmeyen yoktur. Dana antrikotun bir diğer püf noktası ise eti mühürlemek olacak.

Et mühürlemeyi tarif içinde bahsedeceğim. Izgarada dana antrikot tarifi için malzemelerimiz oldukça basit. 2 kişilik Malzemelerimizi sayacak olursak; 2 parça dana antrikot, 2 adet domates, 3 4 adet arpacık soğan 2 tatlı kaşığı kaya tuzu. Marine sosu içinse 2 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı kekik, 1 2 adet defne yaprağı. Mühürlemek içinse 1 tatlı kaşığı sıvı yağ.

Izgarada dana antrikot tarifine geçmeden önce antrikotları mühürlemek etin suyunun içinde kalmasına ve lokum gibi pişmesini sağlayacak. Döküm bir tavayı kızdırdık dan sonra 1 tatlı kaşığı sıvı yağı döküp çok hafif tuzladığımız antrikotları tavanın içine yerleştiriyoruz. Çıkan koku ve buhar sizi endişelendirmesin. Bu etinizin lezzetli olacağının sinyalidir. Sadece 2 dakika tuttuktan sonra etlerimizi ters düz ediyoruz ve 2 dakikada diğer tarafını pişirdikten sonra etimizi tavadan alıyoruz. Mühürleme işlemi yapılırken ızgara için gerekli ateş hazır hale getirilir. Yada elektrikli ızgara ise önceden sıcak hale getirilmelidir.

Etimizin her yerini orantılı bir şekilde kaya tuzu karabiber ve kekik ile marine ediyoruz. Marine edilmiş dana antrikotları hazır olan ızgaranın üzerine yerleştiriyoruz. Arpacık soğanları soyup ızgaranın üzerine koyuyoruz. Antrikotlar ve soğanlar pişmeye yakınken domateslerimizi ikiye bölüp ızgaraya yerleştiriyoruz. Soğan ve domateslerin üzerine de damak tadınıza uygun tuz ve karabiber serpiştiriyoruz.

Dana Antrikot Tarifi Afiyet Olsun

Mühürleme yöntemi ile suyunu  ve tadını etin içine hapsettiğimiz antrikotlarımızı uzun dilim şeklinde veya dileğiniz şekilde kesiyoruz. Sunum için arpacık soğan ve domatesler ile de servis tabağını renklendiriyoruz. Izgarada dana antrikotlar damak tadınıza hazır. Lokum gibi pişen etin tadına doyamayacaksınız.

Izgarada Dana Antrikot Lezzeti ile İlgili Sizin de Özel Tariflerinizi Dinlemek İsteriz

Et pişirme noktasında kendini usta Aşçı olarak gören herkesi bu tarif ve kendi tarifi ile ilgili yorumlarını konu altında paylaşmalarını rica eder, sağlıklı günler dileriz.

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Crimage Plus Leke Giderici Temizleme SPreyi
Sponsor