İstanbul Devlet Opera ve Balesi 2014-2015 Muhteşem sezonu başlıyor

İstanbul Devlet Opera ve Balesi 2014-2015 Muhteşem sezonu başlıyor

İstanbul Devlet Opera ve Balesi bu sezon başlayacağı yeni döneminde bir çok önemli isme yer verirken , bütün ilgileri üstüne toplayacağa benziyor. kimlerin katılıp katılmayacağı, hangi operaların kimler tarafından yapılacağı ve bir çok hazırlanan süprizler konusunda kadin.info web sitesi olarak yer verdiğimiz yazımızda bulabilirsiniz.   Sezon 27 Eylül 2014 Cumartesi günü saat 20.00 ’de Kadıköy […]

İstanbul Devlet Opera ve Balesi bu sezon başlayacağı yeni döneminde bir çok önemli isme yer verirken , bütün ilgileri üstüne toplayacağa benziyor. kimlerin katılıp katılmayacağı, hangi operaların kimler tarafından yapılacağı ve bir çok hazırlanan süprizler konusunda kadin.info web sitesi olarak yer verdiğimiz yazımızda bulabilirsiniz.

 

Sezon 27 Eylül 2014 Cumartesi günü saat 20.00 ’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi ’ndeki konserle açılıyor. Konserde ülkenin tanınmış opera sanatçıları Perihan N. Artan, Nazlı Deniz Boran, Nesrin Gönüldağ, Gülbin Günay, Murat Güney, Efe Kışlalı, Bülent Külekçi, Sedat Öztoprak; İDOB Koro ve Orkestra sanatçıları, opera literatürünün önde gelen eserlerini seslendirecek.

Bu yıl ilk defa izleyiciyle buluşacak eserler arasında (Bellini) La Sonnambula, (Kamran İnce) Midas ’ın Hükmü operaları, Nevit Kodallı ’nın Atatürk Oratoryosu; ayrıca İDOB sanatçısı, piyanist Aydın Karlıbel ’in, Yahya Kemal ’in 12 şiirini bestelediği Yahya Kemal Beyatlı Oratoryosu bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda sahnelenip büyük ilgi gören (Ferit Tüzün) Midas ’ın Kulakları, (Okan Demiriş) Yusuf İle Züleyha, (Rossini) La Cenerentola, (Verdi) La Traviata, (Donizetti) Aşk İksiri, (Offenbach) Hoffmann ’ın Masalları, (Strauss) Ariadne auf Naxos bu sezon da sahnede. Klasik ve modern dans severler de İDOB sahnesinde aradıklarını bulacaklar. Afife Jale ’nin hayatı üzerine kurulmuş bir modern bale prodüksiyonu olan Afife; dünya bale tarihindeki önemli yeri olan  koreografisiyle, kırsal yaşam biçimi ile olağandışı dünyayı bir arada işleyen, aşkın yüceliği ve tutkunun vazgeçilmezliğini vurgulayan romantik balenin en önemli yapıtlarından biri olan Giselle; Chopin ’in müzikleri üzerine kurgulanan ve Genç Werther ’in Charlotte ’a olan aşkını, Goethe ’nin dünyaca ünlü klasiğinin bale uyarlaması Genç Werther ’in Acıları bale severleri mutlu edecek.

Sezonda çocuklar da unutulmadı; Kuklacı ilk kez İDOB sahnesinde genç izleyicilerle buluşacak; ayrıca Kitap Aşkına ve Fındıkkıran oyunları da geçtiğimiz sezonlarda olduğu gibi ilgi göreceğe benziyor.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Merve akyel Merve akyel Özgür harflerin dokunduğu kalemle yazmak, değer katmaktır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al