İnatçı Çocuğa Nasıl Davranılır?

İnatçı Çocuğa Nasıl Davranılır?

İnatlaşma her yaştan insanın yaşadığı bir davranış türüdür. Fakat özellikle de 2 ve 4 yaş arası çocuklarda inatlaşma daha çok görülür. Bu dönemde çocuklar kendi varlıklarını kabul ettirmeye çalışarak bağımsızlıklarını ortaya koymaya çalışırlar. İnatlaşan çocuk, dediğiniz her şeyin tam tersini yapmaya meyillidir ve genellikle de sırf karşısındaki ile zıtlaşmak ve onun dediğini yapmamak için bile […]

İnatlaşma her yaştan insanın yaşadığı bir davranış türüdür. Fakat özellikle de 2 ve 4 yaş arası çocuklarda inatlaşma daha çok görülür. Bu dönemde çocuklar kendi varlıklarını kabul ettirmeye çalışarak bağımsızlıklarını ortaya koymaya çalışırlar.

İnatlaşan çocuk, dediğiniz her şeyin tam tersini yapmaya meyillidir ve genellikle de sırf karşısındaki ile zıtlaşmak ve onun dediğini yapmamak için bile inatlaşır. Bu durumlarda anne ve babaların çocukları ile gereksiz yere tartışmaya girmemesi gerekir. Çatışmaya girdiklerinde sadece çocuklarını ve kendilerini yıpratmış olurlar.

Çocukla ebeveynler arasında meydana gelen iletişimsizlik çocukların kendine olan güvenlerinin azalmasına neden olur. Çocuğunuzun istemediğiniz bir davranışı sergilemesini engellemek için onunla çatışmak yerine çocuğunuzun dikkatini dağıtmalısınız. Yine de çocuk istemediğiniz davranışlarını sürdürmekte devam ediyorsa ona güzel bir dille bu yaptığının doğru bir şey olmadığını ve bunu yaptığı için sizi ne kadar üzdüğünü anlatmalısınız.

Çocuğunuza olumsuz yaklaştığınız zaman çocuğunuzdan olumsuz tepki alırsınız. Bu nedenle çocuğunuza her konuda yanında olduğunuzu hissettirmeli fakat ılımlı olarak uyarılarınızı yapmalısınız.

Net kurallar koymalı ve bu kuralları hiçbir koşulda çocuğunuzun ihlal etmesine izin vermemelisiniz. Koyduğunuz kuralları bir kere çocuğunuzun aşmasına izin verir bir daha ki sefere izin vermezseniz bu çocuğunuzun sözünüzü dinlememesine neden olabilir.

Çocuğunuzun inatlaştığı konularda çizgi film, evcil hayvan ve sevdiği yemekleri ona vererek inadını kırabilirsiniz. Baba çocuğa kızdığında anne engel olmamalı, aynı şekilde anne çocuğa kızdığında baba engel olmamalıdır. Bu tutum çocuğun şımarık olmasına sebep olmakla birlikte, aile otoriterine zarar vermiş olur.

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

Çocuğunuza Karşı Ilımlı Olun

Çocuğa karşı ebeveynlerin olumsuz bir tutum içine girmemeleri gerektiğini kaydeden Dr. Özcan, çocuğa karşı olumsuz bir tutumla yaklaşılması halinde çocuğun da ebeveynlere olumsuz bir tutumla yaklaşacağına dikkat çekti.

İnatlaşma dönemlerinde çocuğa hiç ‘hayır’ denilmeyeceği anlamına gelmeyeceğini vurgulayan Özcan, “Çocuklar kaç yaşında olursa olsun, hayatının belirli bir düzende olması ve tutarlı kuralların konması, kişilik gelişimlerine katkıda bulunur. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli şey koyduğunuz kuralların gerekli olduğundan emin olmanız ve bu kuralların gerekçesini kısa, net olarak çocuğa açıklamanız hatta bazı kuralları çocuklarla birlikte koymanızdır.” dedi.

Facebook Yorum Yap

yorumlar

Orjinal VitaminLife Sipariş Ver

YAZAR HAKKINDA

Kadın info Kadın info Kadınlara Dair Tüm Güzellikler
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
VitaminLife Satın Al